A Milli Erkek Basketbol Takımı

Oyun kurucu mevkisinden katkı alabilen bir Millî Takım olursa farklı şeyler izleyebiliriz. Ancak Wilbekin ve Larkin maalesef o bölgede henüz istenen gücü veremedi. Yoksa yine Cedi'nin Furkan'ın saçma sapan denemeleri, Ömer bilmem neyin pota altında ketumlaşmasını izleyip duracağız.
Kulüp takımları ile ülke takımları çok farklı iki olgu. Hem basketbolda hem futbolda durum böyle.

Elalemin milli sporcuları NBA'de 30 hatta 40 küsür dk süre ortalaması ile oynar ama milli takım söz konusu ise kaçmaz, gelir oynar. Bizim süper yıldızlarımız! 10-15 dk ortalama ile oynayıp, yoruldum der ve gelmez.

Biz milli takıma katkı sunsun diye yabancıyı, yerli statüsünde oynatırız ama zahmet edip Milli takıma gelmezler.

TBF başkanı da ben başkanım diye gezsin ortalıkta!

Cedi Osman kolsuzu çok önemli değil de Alperen olsa iyi olurdu. Bu arada ceketin içine bayrak işlemekle olmuyo o işler Alperen kardeşim haberin olsun... Fatih Terim hocamın dediği gibi "Şov tribünde oluyor. O bakan, öteki milletvekili... Bizim işimiz top oynamak." Senin işin topunu oynamak...

Son düzenleme:
Adamların sporcusu dünyanın en iyi basketbol liginin tepesine çıkıp, sezonda 100 maç oynayıp MVP ödülleri aldığı halde ülke takımına koşa koşa gidiyor. Bizimkiler 10 yıldır bir baltaya sap olamadığı halde burnundan kıl aldırmıyor. Cedi'nin falan gelmediği iyi olmuş. Zaten takımın kimyasını bozuyordu. İyi olacaksak da bunun gibi 2-3 tanesi yüzünden alacağımız maçı da veriyorduk.

Alperen'i bilmem ,zaten yeni yeni milli takimda ama Cedi her sene geldi diye hatırlıyorum ,bir sene gelmedi diye neredeyse hain olan edilecek, ayıptır ya.

Cedi Osman kim ya..Onu Spurs'e transfer edenin aklindan suphe duyuyorum. En fazla Euroleague'de Milano,fb,Maccabi gibi takimlarda is yapabilir. Efes'te bile ben olsam kendisini transfer etmem. Sampuan yildizi Cedi. NBA'de ki en iyi Turk oyuncu bana gore Omer Faruk Yurtseven. Miami kendisini oynatsa 18 sayi 13 rib ortalamalari yapabilecek bir canavar. Utah'ta bence ilk 5'e yerlesebilecek potansiyeli var.

Alperen'i bilmem ,zaten yeni yeni milli takimda ama Cedi her sene geldi diye hatırlıyorum ,bir sene gelmedi diye neredeyse hain olan edilecek, ayıptır ya.
Serbest atışları yüzünden ABD mağlubiyeti, geçen seneki Fransa mağlubiyeti, erkek basketbolunda ilk kez olimpiyata gitme şansımız varken rezil performansla oynaması (hatta takım bilerek gitmek istemiyor gibiydi. 30'a yatırdığımız Çekya gitti turnuvaya.) ve akabinde bu mağlubiyet sonrası safaride evlilik teklifi, Fransa maçı sonrası eşinin sosyal medyada eleştirenlere saldırması. İş gelmekle oluyorsa biz forum halinde gidelim. Anlatılmak istenen Cedi kaçıyor kaçmıyor değil, adam bedenen geliyor sadece.

Dipnot: Scottie Wilbekin ve Shane Larkin milli takıma gelmek istemiyorlarsa, hemen yerli statüsünden çıkarılmalılar. 30 milyon euro bütçeli takımlar bir de milli takıma gelmeyen devşirme üzerinden avantaj sağlamasın.

Dipnot 2: Alperen milli takıma katılma kararı almış, doğru karar.

Son düzenleme:
Serbest atışları yüzünden ABD mağlubiyeti, geçen seneki Fransa mağlubiyeti, erkek basketbolunda ilk kez olimpiyata gitme şansımız varken rezil performansla oynaması (hatta takım bilerek gitmek istemiyor gibiydi. 30'a yatırdığımız Çekya gitti turnuvaya.) ve akabinde bu mağlubiyet sonrası safaride evlilik teklifi, Fransa maçı sonrası eşinin sosyal medyada eleştirenlere saldırması. İş gelmekle oluyorsa biz forum halinde gidelim. Anlatılmak istenen Cedi kaçıyor kaçmıyor değil, adam bedenen geliyor sadece

Alperen,Cedi olayından önce Emir'den bu yana hiçbir devşirmenin milli takıma zerre katkı vermemesi önemli bence. Yerli sayilmamin kaymağını hem kendileri hem kulüpleri yiyor ama millî takıma hiç faydaları olmuyor

Polonya karşısında Alperen istediği için kazandık.Her şeyi çok iyi yapabilen bu kadar dominant bir uzuna sahip olmak zaten mükemmel bir şeyken üstüne birde hırsıyla takımı ayağa kaldırmasıda ayrı bir olay.Benim için yerli Jokic'tir Alperen.Mest etti oyunda olduğu her dakika.

Takımı ise ilk 30-32 dk aralığında savunmada hiç beğenmedim.Bu kadar kolay geçilip,bu kadar fazla boş dış atış verilmesi hiç olumlu bir durum değil.Sertaç'ın son çeyrek soktuğu 2 şut olmasa büyük hayal kırıklığı olacaktı,o şutlar onu kurtardı.Üzerine kim oynasa sayıyı yaptı.Onuralp'i beğendim,Furkan'ın boş şutları sokması lazım.Yani şut sokabilmesi için illede ritmini bulmuş olması gerekmiyor.Kaçıramazsın o kadar.

Şehmus başta olmak üzere güven vermeyen çok oyuncu var.

Ya insanın delirmemesi elde değil.Kısa oyuncuların top indiremediği ve top kaybıyla sonuçlanan pozisyonlarda,Alperen Şengün,Ömer Faruk Yurtseven'e nasıl o kadar iyi toplar indirebiliyor ? Malesef bizim oyun kurucularımızda oyun görüşü diye bir şey yok.Yeteneksizliği anlayabilirim oyun görüşün bu kadar zayıf olamaz.

İbrahim Kutluay federasyonun yerinde olsam Wilbekin ve Larkin için lisans iptaline bile giderim dedi.

Devşirmeye karşıyım fakat siz milli takımda para karşılığı forma giyiyorsunuz,bunun için para alıyorsunuz,üstüne yerli statüsünde oynayıp yerli oyuncunun oynama hakkını alıyorsunuz ve milli takıma sebepsiz gelmiyorsunuz vs dedi.

Ben %100 katılıyorum İbrahim Kutluay'a.İki oyuncununda gelmiyorum deme gibi bir lüksü yok,olamaz.Hele ki yaz döneminde.

İbrahim Kutluay federasyonun yerinde olsam Wilbekin ve Larkin için lisans iptaline bile giderim dedi.

Devşirmeye karşıyım fakat siz milli takımda para karşılığı forma giyiyorsunuz,bunun için para alıyorsunuz,üstüne yerli statüsünde oynayıp yerli oyuncunun oynama hakkını alıyorsunuz ve milli takıma sebepsiz gelmiyorsunuz vs dedi.

Ben %100 katılıyorum İbrahim Kutluay'a.İki oyuncununda gelmiyorum deme gibi bir lüksü yok,olamaz.Hele ki yaz döneminde.
Bununla ilgili bir statü olması gerekiyor. Mesela Emir'de devşirmeydi ama sakatlık dışında takıma hep katkı verdi. Eğer bu arkadaşlar keyfi olarak katılmıyorlarsa derhal lisansları ve vatandaşlıkları iptal edilmeli. Kulüplerinde de yabancı statüsünde sayılmalılar.

Ergin Ataman: "Scottie Wilbekin'e ulaşmaya çalıştık ama telefonlarımızı açmadı. Böyle olunca kulübüne ulaştık ama sanırım onlar da ikna edemediler."

Ne demek telefonları açmamak ? Sevgiline trip mi atıyorsun ? Zaten bu Wilbekin denen şahıs kim ki medet umulmuş ? Bu adamın basketbolda başardığı bir şey var mı ? Hangi özelliği iyi ya da ? 8 senedir kendini geliştirebilmiş mi ? Hadi Larkin'i anlarım Avrupa'yı yaktı geçti de; Wilbekin kim ? Overrated oğlu overrated adamı başımıza basketbolcu yaptılar. Telefon açmıyormuş bir de beyim.

Larkin'in durumu biraz daha farklı. Sakat olduğunu söyledi ve Ataman'ın kendi ifadesi de; '' Larkin, kampın başında Türkiye'ye geldi ama dizinde çok ciddi bir kemik ödemi tespit edildi. Dün yeniden MR'ı çekildi, cuma günü karar vereceğiz." şeklinde. Kontrol bizdeyken Larkin'i suçlamak haksızlık olur. Wilbekin ise tamamen keyfi ve bu ilk de değil. Larkin devşirildiğinden beri bu şekilde davranıyor. Ancak olay sadece milli takımda oynamak değil bu sayede bizim takımlarımız için çok daha değerli olduğu için dolaylı yönden kazandığı para artıyor. Üstüne oynayaiblecek yerli oyuncuların süresini de çalmış oluyor. Maccabi'deyken iyice umrunda değildi ama şu an ülkemizde oynarken bunu yapmaya hakkı yok. Kuralarda düzenlemeye gidilmeli. Millit akıma çağrılıp gitmemek suç ama uygulanmıyor. Bunu sevmesem de kötüye kullanan devşirmeler için uygulanmalı.