Cumhurbaşkanlığı Kupası | Galatasaray MP 103 - 97 Fenerbahçe Ülker

Sezon başında kadromuz şekillendiğinde FenerÜlker'in kadro yapısındaki takımlara karşı bazı sorunlar yaşayabileceğimizden endişe ediyordum kısmen endişelerimin ne kadar haklı olduğunu göreceğim.Şöyle ki Tomas sakat olmasa idi Ülker'de 2-3 rotasyonunda Tomas ,Bojan,Emir ve Ömer var .Ömer kenarda olduğunda Emir-MArco,Emir-Bojan,Bojan -MArco ikililerini sahada görebiliriz .MAlum takımın birinci PG'si de UKiç.Tomas sakat ama diğer iki oyncunun ciddi süre aldığını düşünürsek Ukic-Bojan-Emir gibi bir ön alan dizilimi ile karşı karşıya kalabilirz.Oyuncuların boyları 196-202-206.Bizim maça başlayan beşimizdeki oyuncuların (Jaka-Ender-Shipp) boyları 185-190-196.Ortalama olarak 11 cm kısa kalıyoruz ki bu az buz bir fark değil.Hücumdaki 2 oyun kuruculu sistemden ve 3 numarad daha çok Shipp ile oynamaktan taviz vermezsek bu fark ancak 1-2 cm azalır.Biraz daha uzamank için Shipp'i 2 numara çeksek dahi yine de 6-7 cm uzun kalacaklar ki bu durum da hücum sistemimiz açısından sıkıntılı.Sonuç olarak 4 guard'lı sistemle oynayacağız söz boyunda ve bu 4 oyuncudan sadece Tutku görece uzun bir guard ayrıca 3 numaradki 1 opsiyonumuz Shipp'de aslında o poziyona kısa sayılabilecek bir oyuncu.FBÜ gibi uzun ön alan oyuncularından kurulu takımlara karşı bu zaafı ne kadar ne ne şekilde kapatabiliriz merak ediyorum.Herşey boy değil tabi ama ribaund başta olmak üzere birçok alanda basketbolda boyun ve kalıbın ciddi önemi olduğu yadsınamaz.

İlk başta şu üstteki istatistikleri bakınca Bogdanovic'e çok iyi bir savunmacı verilmesi görüşündeyim.Şu anda en formda oyuncularından biri FB'nin.

Kısalara yapacağımız baskı çok önemli.Oyunun belirli bölümlerinde Ender,Tutku ve Jamon Lucas üst seviye savunma yaparlarsa zorlama atışlara veya uzunların kendi başlarına yapacakları plansız pozisyonlara kalırlar.Böylece FB'yi etkisiz hale getirebileceğimizi düşünüyorum.

Ender,Tutku - Curtis Jerrells,Ukic
Jamon Lucas - Ömer Onan
Joshua Shipp - Emir,Bogdanovic(?)

Yukarıdaki adamlara yapacağımız savunmalar çok önemli.Jaka Lakovic'in savunma konusunda üst seviye olmadığını biliyoruz.Belki oyun içinde Mahmuti Lakovic'i, savunmada Ukic'e verebilir.Ömer Onan'ı Ender,Tutku veya Gordon alabilir.

Uzun bir takım değiliz FB Ülker'e göre.Özellikle Emir ve Bojan'ın aynı anda oynayacakları zaman zorluk yaşayabiliriz.Boyları 2 metrenin üstünde oyuncular.Burda Josh Shipp'e (1.96) ve Jamon Lucas Gordon'a (1.91) büyük iş düşüyor.

Herşeyden önce savunmayı üst seviyeye çekmemiz gerek.E savunmada bizim işimiz.Haydi ASLANLAR kupa ile başlayalım !

Bu maçın favorisi kesinlikle form olarak ve oyuncu kalitesi olarak şuan bizde.Ben 19 yaşındayım ilk defa bir erkek basketbol maçına fener karşısında favori çıkıyoruz.Takımda taşlar yerine oturmuş herkes görevini biliyor ve inanıyoruz kayseri'de o kupayı kaldıracaz taraftarlarımızla bu güzel mutlu an için bende orda olcam ve herkes ile beraber ;
. >>>> ''Bir kadehte bizle iç OKTAY MAHMUTİ ''diye bağıracam

#yenilmezarmadakayseride

http://twitpic.com/6x8tua

Onların belki 2-3 numarada bize karsı size ustunlugu olabilir ama orda Shumpert var boy olarak dezavantajımızı biraz kapatır hemde Caner sert savunmasıyla onları yıpratabilir.Ozellikle Canerin bu macta fazla sure alacagını tahmin ediyorum savunmasını zaten hepimiz biliyoruz zaman zaman hucumda da iyi isler cıkarabiliyor.Eger Zaza da takıma ısınmıs bir sekilde maca cıkarsa biz onlardan cok daha avantajlı bir sekilde sahaya cıkarız.

Taraftarın büyük çogunlugunda aşırı özgüvenin getirdigi bir rehavet var umarım oyuncuların ayakları yere basıyordur.

Evet cok ciddi oynamaliyiz.Rakip cok guclu.Bu sene daha bu ayar bir takimla mac yapmadik.OKtay Mahmudininde bunun bilincinde olduguna eminim.

İnşallah olur ama kimse farklı kazanacağımız bir mac beklemesin. Çünkü rakip takımda en az bizim kadar birlikte oynadı ve gecen sezondan 9 mac tanısmıslığımız var. Kağıt üzerinde daha sağlam bir kadromuz var ama sahaya yansımasının da aynı olması lazım kazanmamız için. Şuan kesin olur diyebileceğim 2 şey kısa ve uzunlarda bariz üstünlük kuracağımız. Kısalarda oyun aklımız daha iyi, daha rahat sayıya gidebiliyoruz. Uzun rotasyonunda ise cok net bir sekilde ayak cabukluğu avantajımız var. Forvetlerde Emir ve Bogdanovic'e üstünlük sağlarsak kaybetmemiz mucize olur.

Edit. Yanlıs baslığa yazmıstım.

Fenerbahçe ü. İyi bir hücum takımı olmasına karşın defans yönünden zayıf bir takım. Defans Yapılmadan Maçta Kazanılmıyor. Galatasarayımız bu maçı alıcaktır.

Bizim Fener'e karşı en büyük avantajımız guard pozisyonunda olacak.Ukic'in sakatlıktan yeni dönmesi ve Jerrels'ın yeterli bir oyuncu olmamasından dolayı çok rahat üstünlük sağlayacağız.Zaza gelirse çok fark yaratmasa da o maç için Oğuz Savaş'ın arkasında kalması açısından bizim için önemli.Zira Oğuz Savaş'a karşı sıkıntı yaşıyoruz her maç.Onun dışında bize en çok problem yaratacak adam yine Emir.Onun match-upı yok çünkü bizim takımımızda.Karşısına gelen her oyuncuya karşı bir noktada mutlaka üstünlüğü var.Bojan Bogdanovic'e de bir şekilde çözüm buluruz, o Emir gibi fark yaratmıyor ama daha önce yazıldığı gibi James Gist'e dikkat etmemiz gerek.Her ne kadar Fener henüz onu efektif kullanamıyorsa da eşleşmekte problem yaşayacağımız bir oyuncu, bizim için fazla atlet.

Kağıt üzerinde bu zamana kadar oynadığımız maçlarda hep favori onlardı.Ben bizi favori olarak görmüyorum şu an için, ama yıllar sonra ilk kez denge söz konusu.Mahmuti faktörüyle burun farkıyla önde başlarız, yine o Mahmuti faktörü bize maçı kazandırır Allah'ın izniyle.Güven sonsuz bu adamalara, Aslanlar gibi alırlar kupayı, gelirler İpekçi'ye, biz de basarız onları bağrımıza!

Bizim Fener'e karşı en büyük avantajımız guard pozisyonunda olacak.Ukic'in sakatlıktan yeni dönmesi ve Jerrels'ın yeterli bir oyuncu olmamasından dolayı çok rahat üstünlük sağlayacağız.Zaza gelirse çok fark yaratmasa da o maç için Oğuz Savaş'ın arkasında kalması açısından bizim için önemli.Zira Oğuz Savaş'a karşı sıkıntı yaşıyoruz her maç.Onun dışında bize en çok problem yaratacak adam yine Emir.Onun match-upı yok çünkü bizim takımımızda.Karşısına gelen her oyuncuya karşı bir noktada mutlaka üstünlüğü var.Bojan Bogdanovic'e de bir şekilde çözüm buluruz, o Emir gibi fark yaratmıyor ama daha önce yazıldığı gibi James Gist'e dikkat etmemiz gerek.Her ne kadar Fener henüz onu efektif kullanamıyorsa da eşleşmekte problem yaşayacağımız bir oyuncu, bizim için fazla atlet.

Kağıt üzerinde bu zamana kadar oynadığımız maçlarda hep favori onlardı.Ben bizi favori olarak görmüyorum şu an için, ama yıllar sonra ilk kez denge söz konusu.Mahmuti faktörüyle burun farkıyla önde başlarız, yine o Mahmuti faktörü bize maçı kazandırır Allah'ın izniyle.Güven sonsuz bu adamalara, Aslanlar gibi alırlar kupayı, gelirler İpekçi'ye, biz de basarız onları bağrımıza!
Gist sorun olabilir atletik yetenekleri ile ama Oğuz'u dert etme bu yaz Oğuz için berbat geçti .

Hem feneri hemde ülkeri yenelim bu maçta.:) Şaka bi yana rakipten daha iyi durumdayız bu maçta ama rahat kazanırız ezeriz gibi söylemler pek dogru degil. Gerçekten kaliteli çekişmeli ama bizim kazanacagımız bir maç bekliyorum.Gard ve uzun rotasyonunda önde gözüküyoruz. Bogdanovic'i Shipp ile iyi savunursak alırız bu maçı.Ukic hiç formda degil sakatlık dönüşü.

F.b ülker herzamn tehlikeli bir takım bir defa oturmuş bir oyun yapısı var ve uzun süredir bir arada oynayan oyunculardan kurulu. Fakat bizde şuan çok hazır durumdayız. Her nekadar erdemir macında biraz yorgunluk belirtileri olsada hazır durumdayız. fakat bazen oyun şansıda yanında olmalı Bojan Bogdanovic iyi gerçekten fakat ömer onanı asla unutmamak lazım, karşı taraftan en saygı duydugum oyuncuların başında geliyor ve bu atam bir atmaya başladımı gerçekten mesafe ve konum fark etmekszin köşeden sağdan soldan her yerden atıyor. o gün birazda oyun şansının bizden yana olmasını diliyorum. hem kadro olarak hemde kafa olarak bu sefer daha hazırız.

12. oyuncumuz kim olacak? bu konuda birisi bilgi sahibimi? Yine alt yapıdan bir oyuncu bulundurma zorunluluğu bu maçtada geçerlimi? JAKA LAKOVİC-ENDER ARSLAN-TUTKU AÇIK-JAMON GORDON-JASH SHİPP-ŞAMPİ REYİZ-CEVHER ÖZER-SONGAİLA-FURKAN-ANDRİÇ-ZAZA-12. OYUNCU? Kadromuz çok derinleşti kaliteside geçen senenin 2 level üstü kimin favori olduğu sorusunu bikez daha düşünmek lazım :)