Euro 2012 Elemeleri | Almanya-TÜRKİYE

Sonuç Ne Olur ?

• 6 Puan

Oy: 0 0.0%
  • 4 Puan

• 3 Puan

• 2 Puan

• 1 Puan

• 0 Puan

• Kullanılan toplam oy
    0
Bizim futbol mantalitemiz değişmediği sürece iddia ediyorum Mesut Nuri gibi adamlar bizde oynasa oyunu beğenilmeyecektir. Biz alışmışız suata emreye tugaya orta saha diyince aklımız duruyor. Forvetsen çalım atacan adam gececen orta saha isen koşacan mücadele edecen. Güdük futbol anlayışımız bize bunu emrediyor. Dos Santos da al ver yapardı beğenilmedi bir çoğu tarafından ama topu alıp 3-4 defa aynı adamı çalımlayan Keita ilah oldu. Fatih Terim'in de Mesut konusunda ısrarcı olmamasının Nuri'yi sırf Alman milli takımında oynamasın diye idareten oynatmasının sebebide bu. nuri'yi 4-2-3-1 de ön libero oynattık daha ötesi yok...

Almanlar kaç yıl önce Mesut'u izlerken biz ve teknik heyetimiz aynı anda öğrendi Mesut'u Schalke'de sivrilince. Ve hala yok öyle yok böyle diyoruz. Adam orda büyümüş yetişmiş futbolu öğrenmiş niye seninle oynasın. Rezil olmak için mi ? Kim para yer , kim çıkar sağlar , kazanırsak seçimi etkiler mi tarzı saçma bir ülkenin milli takımından bahsediyoruz. Kusura bakmayın ama kendini harcatsa mıydı Nuri gibi. Sen git Bayern München'in canına oko sonra gel ön libero oyna. O da insanların oynat baskısı yüzünden.
Arda'yı harca , Nuri'yi harca , Gökdeniz'i harca , Yıldıray'ı harca sonra gel Mesut'a bizle oyna de.
Golünden sonra da o kadar saçma ve dengesiz yuhlamaya rağmen sevinmedi bile. Sadece gol attığından dolayı mutluydu ki zaten mutlu olmasaydı ayıp etmiş olurdu formasını taşıdığı ülkeye. İnşallah yolu açık olur. Vatan haini ilan edenler ise etsinler Mesut'un onlarla ne boyu büyür ne boyu küçülür.

Maçla ilgili söyleyecek bir şey yok adamların taraftarı dalgasını geçti güle güle diye diye.(dortmund maçında biz yapmıştık ilk onlara). Bu arada Almanya'daki Türkler futbolu kesinlikle bilmiyor ya da maçla alakaları yok.(statta olanlardan bahsediyorum) . Takımın orda can çekişirken sen meşale yakıyorsun. O Mesut'u ıslıklamak için çıkardığın sesi takımına destek için harcasalardı böyle olmazdı. Sen 90 dakika takımına bakmadan sadece Mesut'u yuhla sonra anlamsız yere meşale yak .(ulan soktuk içeri o kadar boşa gitmesin anlayışı) Sonra Mesut öyle böyle bik bik bik. Sen görevini yaptın mı peki Almanya'da yaşayan Türk ?

Ben de yanlış anlaşıldım ordaki simge zaten gönderme amaçlıydı Alman olan ve bunu adam her anda beyan etmesine rağmen adını hep Türk Mesut diye geçiren medyaya benim sitemim.

Mesut topa vurmayı nerede öğrendi?
Ofsaytın ne olduğunu nerede öğrendi?
Nerede futbol eğitimi aldı?
Hangi sahalara ayak bastı?
Kimlerle takım ve oda arkadaşı oldu?
Nerede para kazandı?
Ona nerede yatırım yapıldı?
Kim ona güvendi?

Bu soruları çoğaltabilirim.

Mesut'un üzerinde Türkiye Futbol Federasyonu olarak en ufak bir hakkımız yoktur. Aynı şekilde bence Nuri, Hamit gibi oyuncular da Alman Milli Takımı forması giymeliler.

Çünkü bu bir spor. Ya da para kazanılan bir iş. Canını, kanını vermiyorsun.

Mesut ayrıca Türk asıllı futbolcu da değildir gözümde. Alman futbolcudur. Çok başka yerlerde de görüyorum, hakaret ediliyor. Size ne yani? Ayrıca stadda ıslıklayanların çoğu da Türk asıllı Alman vatandaşıdır. Kalıbımı basarım.

Son olarak da Shumpert'ı, Melisa'yı Türk yapalım diye bir yerlerimizi yırtıyoruz, Ersan'la, Mirsad'la, Ermal Kuqo ile, Marsel ile övünüyoruz ama iş Mesut'a gelince sövüyoruz. Bu oyuncular nasıl ki en önemli spor eğitimlerini Türkiye'de aldıkları için gerçekten Türk ise Mesut da aynı şekilde Alman'dır.

Bir bakalım. bu ülkenin dizi kahramanı Amerikalılardan hesap soran adamı Nam-ı değer Polat ALemdar'ı Amerikan vatandaşı. Pennysilvania'daki ülkeyi yöneten Yeşil kartlı. O Mesutu yuhlayan "Alamancı " türklerin yarısından fazlası Alman vatandaşı. Bugün almanya İngiltere 10000 Türk alınıyor diye ilan verse kapılara yığılacak milyonlar var. Tarkan 98 de Amerikan vatandaşlığına başvurmuş Barış Manço Belçika vatandaşı ama Mesut ayıp etti :)

Bunlar boş işler arkadaşlar. Bunu dememiz için Aurelio Türk milli takımında oynadığında itirraz etseydik belki haklı çıkardık. Murat yakın FB'ye geldiğinde adam kaçarak kurtuldu. Hakan yakın GS'a geldi 2 maç oynamadı. Onlarda İsviçre milli forması ile oynadılar pekala da oynadılar. Veli kavlakı yasimn pehlivanı istiyoruz takımımıza Gökhan inler rüyaları görüyoruz FB tarafından beğenilmeyen Gökhan İnler'i onlarda başka diyarların topçusu. Ne olacak. Bırakalım Mesutu Gökhanı biz kendi GÖkhanımıza bakalım. Bugün almanalrdan daha fazla Almanya yararına oynayan Gökhana...

Ben Mesut'u suçlamıyorum. Yani tercih.. İlla ki oturup uzun uzun düşünmüşlerdir. Gelecek planlamasını falan yapmışlardır. Kariyeri için hangi yol daha iyi olur diye tartışmışlardır herhalde sonra da orayı seçmiştir kariyerini düşündüğü için. Kariyeri söz konusu olunca iyi de yapmış. Heba olup giderdi belki öteki türlü. Yalnız ben olaya daha da duygusal açıdan bakıyorum. İlla ki benzer durumdaki diğer futbolcularımızda bu şekilde düşünmüşlerdir duygusallık ağır basmıştır. O yüzden onlara büyük bir saygı duyuyorum. Mesut'a gelince, bir Podolski'den bir Lahm'dan farkı yok benim için. Yani Almanya milli takımının bir futbolcusu o kadar. Gurur duymamı gerektiren bir şey yok mesala. Basın falan da öyle yaklaştığı için hep antipatik geliyor, sevmiyorum. Saygı duyuyorum ama sevmiyorum kısaca.

Adam attığı gole sevinmedi bile. Ona ve kararına olan saygım daha da arttı. Bugün ön libero oynayan Nuri ile onu karşılaştırınca doğru kararı verdiğini bir kez daha anladım...

mazharozsoy' Alıntı:
Adam attığı gole sevinmedi bile. Ona ve kararına olan saygım daha da arttı. Bugün ön libero oynayan Nuri ile onu karşılaştırınca doğru kararı verdiğini bir kez daha anladım...
imza.
Ayrıca Mesut Türktür. Hatta kendini Türk sayan herkes Türktür ki bu çocuğun özü de Türk. Ama doğduğu , büyüdüğü , yakınlık gösterilen yerde yoluna devam etmek istedi. Özü de Türk ve kendini Türk olarak hissediyor da. Daha ne ki probleminiz. Mesut'un oyun tarzını çok sevdiğim söylenemez ama gayet de gurur duyuyorum. Aynı kanı taşıdığım diğer yetenekli futbolcular skandallarla adlandırılırken o Real'de oynayan olarak adlandırılıyor. Mesut Real'deyken Arda neden hala Galatasaray'da ya da sağ bekte övülen Gökhan Gönül'e neden hiç teklif gelmedi. Neden Nihat peri masalının ardından orta düzey bir İspanyol takımında başarılı olamadı ya da Tuncay neden İngiltere'nin tırt bir takımında yedeğin 50. yedeği konumunda ? Biz u17 kupaları almayı düşünürken onlar oyuncu yetiştiriyorlar.
Kerem Seçer' Alıntı:
Mesut topa vurmayı nerede öğrendi?
Ofsaytın ne olduğunu nerede öğrendi?
Nerede futbol eğitimi aldı?
Hangi sahalara ayak bastı?
Kimlerle takım ve oda arkadaşı oldu?
Nerede para kazandı?
Ona nerede yatırım yapıldı?
Kim ona güvendi?

Bu soruları çoğaltabilirim.

Mesut'un üzerinde Türkiye Futbol Federasyonu olarak en ufak bir hakkımız yoktur. Aynı şekilde bence Nuri, Hamit gibi oyuncular da Alman Milli Takımı forması giymeliler.

Çünkü bu bir spor. Ya da para kazanılan bir iş. Canını, kanını vermiyorsun.

Mesut ayrıca Türk asıllı futbolcu da değildir gözümde. Alman futbolcudur. Çok başka yerlerde de görüyorum, hakaret ediliyor. Size ne yani? Ayrıca stadda ıslıklayanların çoğu da Türk asıllı Alman vatandaşıdır. Kalıbımı basarım.

Son olarak da Shumpert'ı, Melisa'yı Türk yapalım diye bir yerlerimizi yırtıyoruz, Ersan'la, Mirsad'la, Ermal Kuqo ile, Marsel ile övünüyoruz ama iş Mesut'a gelince sövüyoruz. Bu oyuncular nasıl ki en önemli spor eğitimlerini Türkiye'de aldıkları için gerçekten Türk ise Mesut da aynı şekilde Alman'dır.
Kerem abi bir şey katmadık ve bir sistemimiz de yok . Hadi sistemimiz olsa gel demeye yüzümüz olur ama adama katkı sağlayabileceğimiz bir durum yok. Mesut Alman milli takımında oynayarak hem DK'ya katıldı hem de büyük oyunculaarın yanında da parlayabileceğini gösterdi. Bu referansla da Real'e geldi. Bizde oynasaydı ''kurtar takımı Mesut , skandallarla uğraş Mesut , basın seni yiyecek Mesut , kötü oynarsan magazine düşersin Mesut '' olacaktı. Mesut'a laf edenlerin bir çoğu aynı durumda olsa gayet de Alman milli takımını seçerdi ve de Nuri hariç bizde oynayan hiç bir Almanyada doğmuş oyuncu Alman milli takımında oynayamazdı. Nuri Alman milli takımında oynasaydı bugün ismini bile duyamadığımız ön libero yerine ortalığın canını okumuş bir Nuri'yi konuşuyor olmaz mıydık ?

Mesut'un neyini tartışıyorsunuz..Kafatasçılık devri kapandı. O zaman Aurelio'yu da tartışın ki Mesut orada doğmuş yetişmiş. Biz Aurelio'yu 30 yaşında Türk yaptık..Belki gelene kadar Türkiye'nin haritadaki yerini de bilmiyordu..Ben de Türkiye'de oynamasını isterdim Mesut'un ama o formayı giyip, Türkiye'ye gol atacak kadar kendini Alman hissedibilen bir futbolcuyu tartışmaya gerek yok.. Bu insanları kendimizle karşılaştırmayalım.. Bizim kafamıza sıksalar giymeyiz belki ama onlar orada doğan, büyüyen adamlar.. Algıları farklı..

İkincisi kadronun çok yanlış olduğu ve böyle hiç olmayacağı belliydi. Suçku Hiddink mi, Oğuz Çetin mi bilmiyorum ama Oğuz Çetin'den tüm benliğimle, yıllardır, özenle nefret ediyorum. O sıfatından, o efendi adam rollerinden, eşofmanla sağa sola bakan hallerinden.. Tam bir antipati buketi adam..

Üçüncüsü milli marş okunurken, stadın neredeyse hepsi Türkken , bizim futbolcularımız da söylerken tüylerim diken diken oldu.. O zaman çok kazanmayı istedim ama zamanla eski halime döndüm.. Eskiden böyle şeyler yoktu.. Kendi milli takımımızı sevmiyoruz, sevemiyoruz.. Bunun da tek sorumlusu, Fenerbahçe başkanı olduğundan beri futbolumuzu pisliğe bulayan Aziz Yıldırım'dır. Kendi kalitesizliğini her yana bulaştırdı.. Federasyonda, hakemler içinde diğer başkanlar üzerinde büyük etkisi var.. Zamanında Davut Dişli - Ersun Yanal ikilisini oraya sokan, Şekip Mosturoğlu, Abdullah Kiğılı gibi adamları oraya sokan, o silik Levent bilmemneyi başkan yapan hep kendisidir.. Aynı oyunları basketbolda da oynuyorlar.. Tabii Adnan Polat'ın aslında bir HİÇ olması ile ortalık bomboş..Bizim başkanın sadede adı var.. İcraat sıfır.. Hürriyet gazatesi anamıza küfür etsin, sen git onlarla kahvaltı yap. Neyse.. Oğuz Çetin'e oyuncak olmuş milli takım işte.. Takılsın kafasına göre..

Azerbaycan'da Allahverdiyev diye bir futbolcu varmış..
Satılmış basınımız için geyik malzemesi..
Bu adamın soyadıyla ilgili 20 çeşit şey yazarlar..
Bir de gol falan atarsa yandık..

Mesut Türk falan değildir, ha Aureliio'da türk falan değildir.

Bu adamla gurur falan da duymam zaten topu her ayağına alışında yuhlayan taraftarlara da çok teşekkür ediyorum.

Servet maskeyle oynarken görüş alanı daralacağı için savunma arkasına adam kaçıracaktır, umarım en kısa sürede iyileşme gösterir..

Maça gelince zaten söylenecek pek fazla birşey yok, daha önce de demiştim. Hiddink yatıyor Oğuz Çetin takımı kuruyor. Fenerbahçeliler sağlamsa oynatılıyor, Volkan gibi bi adam kadroya alınmıyor. Aurelio çıkınca bitik Tuncay giriyor orta saha evlere şenlik oluyor, Mehmet Topal olsa o girebilirdi(sakat olması ayrı zate almıyorlar).. Hakan Balta ve İsmail var sol bek alternatifi. Birini sakat sakat alıyorsun, öbürü de senin dediğine göre sakatlanıyo idmanda. Çok formda bir İbrahim Üzülmez değil de ters ayaklı Sabri oynuyor. Belçika liginde herkes Sinan Bolat oley sesleri yükseltirken kalede hala bir değişim yok insan en azından Cenk'i koyar, çok geçmez birkaç maç sonra zaten Sinan Bolat'ı Belçika formasıyla görürüz. Görüncü acaba insanlar bi de Türk mü bu gibi yuhalamalar yapar mı çok merak ediyorum açıkçası.

Azerbaycan maçını zaten kazanırız ama bu takım fazla ileriye gidemez Oğuz Çetin ile... Allah sonumuzu hayır etsin...

Mesut da sevinmediği için ufak bi helal olsun demek isterim. Bizi seçmedi evet ama İsviçre maçında Hakan Yakın dışındaki diğer iki Türk'ün bi yerlerini sıkarak katıla katıla gol sevinci yaşadığını da hatırlarsak Avrupa Şampiyonası'nda, bu durum az da olsa hoşa giden birşey açıkçası...

Deniz Baskın' Alıntı:
imza.
Ayrıca Mesut Türktür. Hatta kendini Türk sayan herkes Türktür ki bu çocuğun özü de Türk. Ama doğduğu , büyüdüğü , yakınlık gösterilen yerde yoluna devam etmek istedi. Özü de Türk ve kendini Türk olarak hissediyor da. Daha ne ki probleminiz. Mesut'un oyun tarzını çok sevdiğim söylenemez ama gayet de gurur duyuyorum. Aynı kanı taşıdığım diğer yetenekli futbolcular skandallarla adlandırılırken o Real'de oynayan olarak adlandırılıyor. Mesut Real'deyken Arda neden hala Galatasaray'da ya da sağ bekte övülen Gökhan Gönül'e neden hiç teklif gelmedi. Neden Nihat peri masalının ardından orta düzey bir İspanyol takımında başarılı olamadı ya da Tuncay neden İngiltere'nin tırt bir takımında yedeğin 50. yedeği konumunda ? Biz u17 kupaları almayı düşünürken onlar oyuncu yetiştiriyorlar.
Nasil TÜRK kardesim,adam her röportajinda "Ben almanim baska milli takimda oynamayi düsünemezdim" diyor sen hâlâ TÜRK diyebiliyorsun pes!!!

Hiç bir zaman ben Alman'ım demediki Mesut, sadece burada doğdum burada büyüdüm kendimi burada rahat hissediyorum dedi.

Mesut içinde işler o kadar rahat değil o da Almanya'da çok eleştiriliyor neden Alman milli marşını söylemiyorsun diye. Alman milli marşını söylemiyor, gol attı sevinmedi benim için yeterli şahsen. Milliyetini unutmuş biri olduğuna katılmıyorum ben.

Konuya yönelik ırkçı yaklaşımları gördükçe üzülüyorum şahsen. Bir insan doğup büyüdüğü, kültürünü bildiği bir ülkenin milli takımını tercih etmesinden daha doğal ne olabilir ki? Mesut tercihlerini yaparken Aurelio gibi parayı göz önünde bulundurmadı. Eğer öyle olsaydı kesinlikle bizi tercih ederdi çünkü bizde sportif alanda elde edilen en ufak başarı bile büyük ödüllerle taçlandırılıyor.

Diğer taraftan düşünün biraz. Terim eleştiriliyordu oyuncu tercihleri nedeniyle, şimdi de Hiddink (aslında Oğuz Çetin) eleştiriliyor. Bu sistem devam ettiği sürece hak edenler giyemeyecek milli formayı. Bu sistemin sona ereceğine dair bir belirti var mı, yok. O halde bizim milli takımı neden tercih etsin bir profesyonel?

Maç hakkında söylenecek bir şey yok. Elindeki potansiyeli bu kadar beceriksizce kullanmak da maharet ister Oğuz Çetin. Eğer Galatasaray kökenli bir isim olsaydı bu şahıs çoktan ipi çekilmişti ama...

Deniz Baskın' Alıntı:
Kerem abi bir şey katmadık ve bir sistemimiz de yok . Hadi sistemimiz olsa gel demeye yüzümüz olur ama adama katkı sağlayabileceğimiz bir durum yok. Mesut Alman milli takımında oynayarak hem DK'ya katıldı hem de büyük oyunculaarın yanında da parlayabileceğini gösterdi. Bu referansla da Real'e geldi. Bizde oynasaydı ''kurtar takımı Mesut , skandallarla uğraş Mesut , basın seni yiyecek Mesut , kötü oynarsan magazine düşersin Mesut '' olacaktı. Mesut'a laf edenlerin bir çoğu aynı durumda olsa gayet de Alman milli takımını seçerdi ve de Nuri hariç bizde oynayan hiç bir Almanyada doğmuş oyuncu Alman milli takımında oynayamazdı. Nuri Alman milli takımında oynasaydı bugün ismini bile duyamadığımız ön libero yerine ortalığın canını okumuş bir Nuri'yi konuşuyor olmaz mıydık ?
Iste bu konudada yanildigini söylemek isterim,bende Berlin´de dogup büyüdüm ve profesyönel sporcu olup milli takima kadar yükselseydim emin ol asla Alman milli takimini secmezdim,dikkat et FUTBOLCU demiyorum, SPORCU diyorum,yani diger branslarda dahil.Sebebi mi? Burada bize karsi sergiledikleri tavir yeterlide artar bile.

Mesut tercihlerini yaparken Aurelio gibi parayı göz önünde bulundurmadı.

Geçiniz...
Mesut, uyanıklık yaptı Alman Milli Takımını seçti ve vitrin yarattı kendine.Sonuç olarak nerede şu anda REAL MADRİD'de. . . Parayı göz önünde bulundurmadığını iddaa edemez kimse ki yetenek olarak ondan aşağı kalmayan Arda-Tuncay gibi oyuncular ise Türk Milli Takımı etiketiyle ne durumda olduğu da görülmekte.

O yüzden parayı tercih etmedi demek çok sığ bi düşünce olur geniş bakmak lazım olaylara.

Burak Barut' Alıntı:
Mesut Türk falan değildir, ha Aureliio'da türk falan değildir.

Bu adamla gurur falan da duymam zaten topu her ayağına alışında yuhlayan taraftarlara da çok teşekkür ediyorum.

Burak Barut' Alıntı:
Geçiniz...
Mesut, uyanıklık yaptı Alman Milli Takımını seçti ve vitrin yarattı kendine.Sonuç olarak nerede şu anda REAL MADRİD'de. . . Parayı göz önünde bulundurmadığını iddaa edemez kimse ki yetenek olarak ondan aşağı kalmayan Arda-Tuncay gibi oyuncular ise Türk Milli Takımı etiketiyle ne durumda olduğu da görülmekte.

O yüzden parayı tercih etmedi demek çok sığ bi düşünce olur geniş bakmak lazım olaylara.
Aynen katiliyorum.