Galatasaray Play-Out' da ! Play-Out Takımları Mercek altında

Bilindiği üzere 1. ligin son iki takımı ile 2. lig final grubunu 3. ve 4. sırada tamamlayan takımlar TARAFSIZ bir sahada lig usulu PLAY-OUT karsılasmaları yapacaklar. Şu an için hiç istemesek de Gaatasaray igin son iki sırasından kurtulabilmis değil ve bu kötü sonuca hazırlıklı olmalıyız.

2. lig final grubunda son 5 haftaya girdiğimiz şu günlerde sıralamada ik iki sırada yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Samsunspor' un bu sıralardaki yerlerini koruyacağını düşünüyorum ancak 3. ve 4. sıra için çekişmeler tüm hızıyla sürüyor. Son sıradaki Çanakkale Belediyesi (tüm maçlarını kaybetti) haricindeki takımların galibiyet sayıları aynı ve son 5 hafta sonunda neler olacagını görecegiz. Aşağıya; Tofaş, TED Kolej, Beykoz, FVM Işıkspor, Selçuk Üniversitesi, Samsunspor ve Mersin Büyükşehir Belediyesi takımlarının kadrolarını ve ardından da kişisel yorumları yazacagım.

TOFAS

Melih YAVŞANER 1978 2.10 PİVOT
Halil KUTRUZA 1984 1.91 GUARD
Hakan EROL 1983 1.99 GUARD
Uluğ KAÇANİKU 1983 2.00 FORVET
Hadi ÖZDEMİR 1983 2.03 FORVET
Nedim DAL 1975 2.12 PİVOT
Melih KABAKÇI 1982 2.00 FORVET
Özgün ÖNVER 1982 1.95 FORVET
Volkan ÇETİNKAYA 1981 2.14 PİVOT
Olcay KARPAT 1986 1.82 GUARD
Salih UĞRAŞAN 1983 2.02 FORVET
Bora SANCAR 1976 1.78 GUARD
Can UZUN 1986 1.95 FORVET

BEYKOZ

TYRUS D. BOSWELL 1978 2.04 PİVOT
ONUR SONSIRMA 1985 1.87 GUARD
TUFAN AKTULGALI 1979 2.02 FORVET
YILMAZ KARAKOÇ 1970 1.93 GUARD
FARUK RASNA 1975 2.03 FORVET
ENGİN ELHAN 1979 2.02 FORVET
GÖKHAN GÜNEY 1973 1.90 GUARD
VEDAT ERMAN 1973 1.98 FORVET
POLAT KOCAOĞLU 1979 2.06 PİVOT
EMRE YILMAZ 1986 2.05 FORVET
OKAN ULUBAY 1972 2.00 FORVET
ESAT SİNANOĞLU 1982 1.88 GUARD
EVREN YENİCE 1979 2.06 PİVOT
MUSTAFA GÜÇYETMEZ 1980 1.85 GUARD

FEVZİYE MEKTEPLERİ VAKFI IŞIKSPOR

Serdar KÖYMEN 1.83 GUARD
İlker TÜREL 1983 1.90 GUARD
Mehmet Sinan ÖZGÜR 1983 1.98 FORVET
Sezgin ERİŞ 1985 1.85 GUARD
İsmail Cem GÖKMEN 1986 1.95 FORVET
Orhan ALAY 1983 2.07 PİVOT
Hakan KURŞUNOĞLU 1981 2.00 FORVET
Volkan BAYRAKTAR 1985 1.97 FORVET
Mustafa KESKİNTÜRK 1977 1.95 FORVET
İbrahim BAYRAM 1985 1.98 PİVOT
Övünç YALÇINKAYA 1981 1.90 GUARD
Gökhan TOKATLI 1978 2.05 PİVOT
Malkoç BÜYÜKÖZDEN 1978 2.02 PİVOT
Ümit TAŞ 1969 2.00 PİVOT
Çağdaş DURAN 1986 2.04 PİVOT

T.E.D. ANKARA KOLEJLILER

Kaan MEMİŞOĞLU 1978 1.86 GUARD
Barış KARASU 1976 1.98 FORVET
Orçun GÖLLÜ 1977 1.90 FORVET
Mezih ÖZBAKIR 1980 2.06 PİVOT
Nikolay PASTAL 1983 2.02 FORVET
Serdar GÜNGÖR 1977 1.98 FORVET
Kerem EREN 1985 1.90 FORVET
Şafak TELLİ 1973 2.00 PİVOT
Sinan KARAMANLIER 1984 2.02 FORVET
Vedat KORUK 1983 2.14 PİVOT
Oğuzhan YAZGAN 1983 1.84 GUARD
Tolga TÜRKKAN 1986 1.94 FORVET

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

ABDULLAH ÇAĞLAR BAŞTOKLU 1979
AHMET YILMAZ 1983
BARIŞ ÖNER 1982
EREN HİÇÜŞENMEZ 1987
GÜRKAN KİLİMCİ 1976
GÜVEN ESMER 1980
HÜSEYİN YAŞAR 1980
İBRAHiM ÖZTÜRK 1978
KENAN TÜTÜNCÜ 1981
LEVENT DEMİRCİ 1976
MEHMET ÖZGENCİGÖR 1980
MEHMET EMRE BOZTEPE 1986
ONUR YARANGÜME 1980
RALPH EZELL MARTIN 1978
TOLGA TEK 1980
VOLKAN ERTETİK 1980
WILLIE BRADFORD DAVIS JR 1978

SAMSUNSPOR

Çağrı ÖZEK 1979 1.83 FORVET
Shawn SIMPSON 1974 1.85 PİVOT
Ege TAŞPINAR 1976 2.00 FORVET
Kaan İŞBİLEN 1983 2.07 PİVOT
Serdarhan YILMAZ 1987 1.85 FORVET
Gazi ONAT 1971 1.95 FORVET
Burak GACEMER 1981 1.83 GUARD
Turgay ZEYTİNGÖZ 1978 1.84 GUARD
Evren BAYRAMKAYA 1978 1.95 PİVOT
Kıvanç DİNLER 1977 1.98 FORVET
Mert ÖZGÜR 1980 2.07 PİVOT
Emrah BIYIKOĞLU 1987 2.03 GUARD

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BARIŞ SÜER 1981
CEM DOĞAN 1973 OSMANİYE
GÜRKAN İŞBIRAKMAZ 1978
HAYRİ SERKAN TÖREN 1977
İBRAHİM KODAL 1977
KAMİL BARIŞ AKYURT 1975
MEHMET EMRE ERTAN 1987
MEHMET KASIM ÖZDEMİR 1973
MELİH SEVDA 1978
MERT AHMET SÖYLEMEZOĞLU 1989
MUSTAFA KEMAL BİTİM 1975
ORHAN GÜLER 1977
ÖZGÜR DENİZ KESKİN 1990
RYAN GEOFFREY JOHN ISRAEL SIDNEY 1982
SERCAN KILINÇ 1988
SERDAR YAVUZ 1982
TOLGA KÖKLEN 1976
UMUT DURMUŞ 1980
VEYSEL DANIŞ GÜLOĞLU 1987
ZAZA ENDEN 1976

NOT: Selçuk Üniversitesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi oyuncularının boylarını ve pozisyonlarını bulamadım. Bulabilen varsa güncelleriz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi; 2. lig icin fazla bir takım ve çok büyük ihtimalle de ligi ilk sırada tamamlayıp 1. lige direk yükselecekler. Tek maglubiyetlerini Konya' daki olaylı maç sonrası Selçuk Üniversitesi' ne karşı aldılar. Maçı bilerek verdikleri söylendi. Mustafa Kemal BİTİM, Zaza ENDEN ve Melih SEVDA 3 lüsüyle maçı götürüyorlar. Fazla yoruma gerek yok. Büyük ihtimalle Play-Out ' a kalmayacaklar.

Samsunspor; Mersin' den sonra ligde 2. sırada yer alıyor ve onların da Play-Out oynamayacaklarını düşünüyorum. Oyun kurucu guard Burak GACEMER liderliğinde göze hoş gelen bir oyunları var. Kıvanç DİNLER, Turgay ZEYTİNGÖZ diğer göze batan isimler.

Tofas; bence ligin en iyi kadrosuna sahip ama bir turlu istenilen sonucları alamadılar. Su anda 3. sıradalar ve cok büyük bir sürpriz olmazsa Play-Out oynayacaklar. Bora SANCAR - Halil KUTRUZA ikilisi oyun kurucu mevkiisini dolduruyorlar ve gerçekten de bu lig için fazlalar. Zaten onların iyi oynadığı maçları kazanmaları çok daha kolay oluyor. Pivot pozisyonunda Nedim DAL Oyak Renault' daki günlerini aratır bir durumda ama yine de tecrübesiyle büyük bir güç. Takımda yabancı oyuncu yok ama yine de kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir takım.

TED Kolej; aynı Tofas gibi oyun kurucu guard ının itici gücüyle oynuyorlar. Kaan MEMİŞOĞLU 1.lig tecrübesi olan önemli bir oyuncu ve takımını gerçekten de çok iyi idare ediyor. Takımın gücünün yarısından fazla bu oyuncu diyebilirim. Kaan' ın yedeği Oğuzhan YAZGAN' da üzerine düşeni fazasıyla yapan genç bir isim. 2 numara guard mevkiinde Barış KARASU da skorer kimliğini her maç gösteriyor, takımın en önemli skor gücü. Yabancı oyuncuarı sadece yabancı oyuncu almak için transfer edilmiş gibi, maçta katkısı çok çok kısıtlı. Orçun GÖLLÜ, kaptan Şafak TELLİ ve zaman zaman milli takım kadrosuna davet edilen eski Darüşşafakalı Vedat KORUK takımın diğer önemli isimleri.

Beykoz; Cihansever YEŞİLDAĞ' ın takımın başına getirilmesiyle bir ivme yakalayabilir. Cihansever YEŞİLDAĞ ile çıktıkları ilk karşılaşmadan yenik ayrılmaları çok da önemli değil. Guard mevkiinde Gökhan GÜNEY çok büyük bir tecrübe. Cihansever YEŞİLDAĞ' ın elinde takımın en büyük kozu olabilir. Tofaş altyapısından yetişme Polat KOCAOĞLU ve Efes Pilsen altyapısından yetişme Faruk RASNA ile iyi bir takımlar.

Işıkspor; İstanbul temsilcisi, artık kariyerinin sonuna gelmiş Ümit TAŞ ve bir Maltepe Sahil efsanesi Serdar KÖYMEN ile 2.ligde mücadele etmeye çalışıyor. İstanbul takımı olmasının avantajını kullanıp Serdar KÖYMEN' i kadrolarına katan Işıkspor bunun meyvesini alabilir. İstikrarlı bir isim olan Serdar; düzgün bileği, hızı ve üstün zıplama kabiliyetiyle takımın en büyük kozu. Işıkspor; yüzdeli dış şutları neticesinde sonuca gitmeye çalışan bir takım. Eğer ki dış şutları girerse maç kaybetmeleri imkansız. İlker TÜREL ve Gökhan TOKATLI göze çarpan diğer isimler.

Selçuk Üniversitesi; Karşıyaka altyapısından yetişme Güven ESMER' in sürüklediği bir takım. Ligde Mersin' i ne şekilde olursa olsun yenen tek takım özelliğine sahipler. Güven' in yanı sıra Levent DEMİRCİ' de 1. lig tecrübesiyle istikrarlı bir oyuncu. Orijin olarak 1. lig antrenörü olan İsmail BELEŞ' in bu takıma katkısı da çok fazla. Beşiktaş' lı Bekir YARANGÜME' nin kardeşi 3 numara kısa forvet Onur YARANGÜME' de istikrarsız olsa da dikkat çeken bir oyuncu. Kulübün Basketbol Sube Sorumlusu Ahmet Gürsel Oguz; eski hakem, basketbol il temsilcisi ve gözlemci.

Selçuk takımında bizde eskiden forma giyen Ahmet Yılmazda mevcut
gerçekten çok iyi takımlar
hani çoğu oyuncu bize gelse rahatlıkla oynuyabilcek tarzda elemanlar

Söyleyecek cok sey bırakmamıs Arda bize ama yine de birkac ekleme yapalım:
Örnegin Mersin'in ABD'lisi Ryan Geoffrey SidneyI diger takımların (cogu 1.lig takımının) yabancısından cok cok iyi.. NCAA den ihrac edildikten sonra ( yanlıs hatırlamıyorsam birini bıcaklamıstı Amerika'da;) ) Türkiye'ye geldi.. Onu izlemek gercekten cok keyifli, oyun süresince ayaklarının yere bastıgı pek görülmüyor, genelde havada.. :wink:
Mersin BSB hem erkek, hem de bayan takımına gercekten büyük destek veriyor..Antrenörleri Rebah Sıdalı cok yeterli bir antrenör degil bence, 1. ligde onunla devam edeceklerini zannetmiyorum.. ( Gerci klasmanı A degil zaten yanlıs bilmiyorsam) Zaza,M.Kemal Bitim ve Kasım takımın ağır abileri, antrenörden cok onların sözü geciyor..
Samsunspor ise beni gercekten sasırttı bu performanslarıyla.. İyi bir takım kurdular sezon basında ama ben bu kadar basarılı olacaklarına ihtimal vermiyordum.. Gacamer, Zeytingöz ve Kıvanc zaten 2. ligin en iyi oyuncularındandır.. Bu arada taraftar destekleri ise inanılmaz !!
TED Ankara Kolejliler.. Gecen yıl oldugu gibi bu yılda Final Grubuna kadar gelip orada havlu atacaklar sanırım.. Kaan Memisoglu takımı sırtlıyor gibi görünse de takımın skor yükünü tasıyan isim Barıs.. Takımda katkısı olmayan oyuncu yok diyebilirim. Sadece Barkın sezon ortasında geldigi icin cok uyum saglayamadı takıma, gösteremedi kendini pek.. Haydar Kemal Ateş'in istifası ile biraz sarsılsalar da yardımcı antrenör Hasan Özmeric ile de hic fena degiller.. Play out icin hala sansları var..
Tofas... Eski 1.lig oyuncularından kurulu bir takım oldugu icin cok tecrübeliler.. İyi oynuyorlar, mücadele ediyorlar, kazanma hırsları ve istekleri cok fazla.. Yani "Efsane ölmemiş, sadece şekil değiştirmis" :wink:
Beykoz'u bu sezon hic izlemedim, yorum yapamayacagım..
FMV Işık=Serdar Köymen ... Gökhan ve İlker'in de hakkını yemeyeyim simdi:) Dıs sutlar da oldukca basarılı bir takım.. ( Bizim sürekli deneyipte yapamadıgımızı yapıyorlar yani..)
Selcuk Uni.. Sezon ortasında gelen 5 MKE Ankaragücü oyuncusu ile saglam bir kadro olusturdular.. Kaptan Levent ve Güven bunlardan en önemli 2si.. Head Coach İsmail Beleş benim takdir ettigim bir antrenördür, istedigini yaptırmayı bilir .. Arda'nın da söyledigi gibi hileyle de olsa Mersin'i yenebilen tek takım onlar ;)
Canakkale Belediye'yi de hic izlemedim maalesef..
Sonuc olarak diyecegim sudur ki, play-out'larda isimiz cok zor :!: :!:

walla 1.ligle bile fazla ilgilenmeyen biri olarak 2.ligle ilgili bilgim hemen hemen hiç yok.. sadece Gacamer eski takım arkadaşımdır yıldız takım dönemlerinden.. döneminin, hatta bence Türkiye altyapılar tarihinin en büyük efsanelerinden biridir.. ne yazık ki çeşitli nedenlerle altyapıdaki performansını çok kaliteli bir oyuncu olma yolunca ileriye taşıyamadı.. ama şu haliyle bile bence 1.ligde rahat oynayacak bi adamdır.. eli tuttuğu gün sallamadan 50 sayı yapabilecek kapasitede bi adamdır.. inşallah Samsunla oynarız diyorum ben.. çok keyifli olur benim için..

Bilmiyorum samsunspor kadrosu ne zamana göre yorumlanmış, ama o takımda şu an eski tekelli mahir, eski itülü ufuk yanar, ve bizden gürol var. Gazi ise gitti.

Arda ellerine sağlık mükemmel olmuş bizim en çok üstünde durmamız gereken takımlar Beykoz ve Tofaş büyük ihtimalle bu ikisiyle oynarız.
Sezon başı aldığımız Umut Durmuş Mersin'de Altyapımızdan yetişen Ahmet Yılmaz Selçuk ÜNİ. Gürol Samsunspor'da play aut'a kalırsak işimiz çok zor teknik heyette takımları mercek altına alsın.

Gerçekten güzel bir çalışma. Her takımda 1.lig tecrübeli isimler var. Bence orada dikkat edilmesi gereken bir nokta da kadrodan çok bu takımların klup yapıları. Mesela Samsun'un adı Panasonic Samsunspor ve futbol şubesi ile aynı çatıda, Beykoz 1908 de kurulmuş çok köklü bir tkaım ve hiç de azımsanmıyacak taraftar destekleri var. TOFAŞ, TED zaten bildiğimiz takımlar. Selçuk Üni. üniversite takımı, aynen bayanalrdaki Çankaya ve İÜSK gibi. Çanakkale ve Mersin beledeiye takımları ki Mersin'in basketbola yatırımını erkeklerde de bayanalrda da açıkça görebiliyoruz. Işıkspor ise Ayazağa ve Nişantaşı Işık lisesi adı altında 2 tane özel liseye sahip bir vakfın takımı. Bu arada son yıllarda Işıkspor altyapıda oldukça iddialıdırç Çoğu yaş grubunda en iyiler arasında olmasa da, iyiler bölümünde yer alır.

Takımlar arasında Çanakkale Belediye biraz sırıtıyor zaten galibiyetleri de yok. Türk basketbolu adına düşününce umarım Samsun ve Mersin 1.lige çıkar diyorum ki basketbol Anadolu'ya yayılsın tekrar. 2 deplasman da bu seneki deplasmanlara nazaran uzak ve bu ülke basketbolu için bence iyi. Eskiden çok daha fazla Anadaolu kentinde takım vardı(Kayser, Konya, Antalya gibi). Zaten bu 2 takım 1. lige doğrudan çıkacak gibi. 3. ve 4. için Tofaş ile beraber bir takım daha çıkabilir.

Tofaş Tolga Öngöreni'de tekrar başa getirerek bence niyetlerinin eski günlere dönmek olduğu doğrultusunda mesaj yolladılar. Eski kaptanları ve coachları Tolga bence yapması gereken sıçramayı yaptıramadı. Ama gerek kadro gerekse basketbol kültürü olarak TOFAŞ hiç bir kolay lokma olmayacaktır. Bora, Nedim, Halil, Melih, Volkan gibi oyuncularla gerçekten zorlu bir takım. Bu arada Can UZUN ismi çok tanıdık geldi ama nereden çıkaramadım :)

gordon' Alıntı:
Bilmiyorum samsunspor kadrosu ne zamana göre yorumlanmış, ama o takımda şu an eski tekelli mahir, eski itülü ufuk yanar, ve bizden gürol var. Gazi ise gitti.

Gordon; illa ki eleştireceksin değil mi ;)

Mahir BAYRAK ve Gürol KARAMAHMUT yeni transfer edilmiş olabilir. Internet de kaynak bulamadım. Ayrıca Ufuk YANAR degil Ufuk KACAR olacak o ;)
1977 jenerasyonunun önemli oyuncularındandı ama sonra beklenen patlamayı bir türlü yapamadı maalesef. Sanıyorum Ankara' da oynuyordu altyapıda. PTT ya da TED olabilir.

Ufuk Kaçar da çok beğendiğim bir oyuncuydu.Ama çıkış Ardaque'nin dediği gibi bir türlü patlama yapamadı.2.ligden gelecek takımlarla beraber eski yüzleri de göreceğiz galiba. :wink:

Eleştirmeden duramam :) Şaka bir yana öbür mevzuda da haklıyım, o adam kaçar değil yanar :p Seyirci desteği süper, kadro çok iyi inşallaj seneye 1. l,gdey,z. Umarım bu sefer çekilmek gibi bir dangalaklık yapmazlar bu kadar iyiyken.

100 YILLIK tarihi olan Türkiye'ye basketbolu getiren bir camianın taraftarı
rakiplerinin analizlerini yapıyor buda yetmiyor 2.lig takımlarının kadrolarını inceliyoruz ligte kalabilirmiyiz diye

SEKO' Alıntı:
100 YILLIK tarihi olan Türkiye'ye basketbolu getiren bir camianın taraftarı
rakiplerinin analizlerini yapıyor buda yetmiyor 2.lig takımlarının kadrolarını inceliyoruz ligte kalabilirmiyiz diye
Dostum malesef bu duruma geldik.Biraz klasik olacak ama önümüze bakmaktan başka çare yok.

İyiden iyiye play aut'a kendimizi alıştıralım rakiplerimizi etüt edelim herhangibir değişiklik varmı Tuborg galibiyetiyle 2.ligteki muhtemel rakiplerimizi ihmal ettik.
Mersin çıktı büyük ihtimalle Samsun'da direk geliyor. Tofaş,Ted Kolej, Beykoz rakiplerimizden ikisi olma ihtimali yüksek.

Rakiplerimiz de yenilmiş.Ama bu oyunla ligde kalsak içimiz rahat edecek mi?Bu kadro ve bu performans...Ciddi bir ters orantı var.