NBA Finalleri 2011 | Miami Heat - Dallas Mavericks

Bu seride atlanmaması gereken bir isim varsa o da Carlisle'dır. Buraya gelene kadar önce Phil Jackson'ı, sonra da Scoot Brooks'u mat etmişti, finallerde de Eric Spoelstra'yı mat etti. Özellikle Barea tercihi serinin kaderini etkileyen bir değişiklik oldu. Onun dışında Wade ve LeBron savunmasında Kidd'i kullanma cesaretini gösterebilmesi, pota altını müthiş savunan bir savunma sistemi yaratması... Hepsi çok önemli. Ama hepsinden önemlisi var. Dirk, Terry, Marion, Chandler, Peja... Kidd'i bir kenara koyarsak hepsi loser olarak tanımlanabilecek oyunculardı. Loser demek biraz acımasızca oldu ancak hepsinin playoff kariyerlerinde önemli hayal kırıklıkları var. Marion'un Odom karşısında sürklase oluşu, Dirk'in MVP olduktan sonra takımı Batı 8.sine elenirken gösterdiği performans, Chandler'ın neredeyse iyi oynadığı bir playoff serisinin bulunmaması, Stojakovic'in Lakers'a çarpıldığı yıllar ve malumunuz Terry. Önemli dakikalarda hep sinen, performansı otomatik olarak düşen Terry. Bu oyunculardan bu kadar kusursuz bir takım yaratması ve takımdan maximumu alması hayranlık uyandırıcı. Indiana günlerinden bu yana iyi koç olduğunu biliyoduk ancak bu kadarını da tahmin etmiyordum açıkçası. Bu arada şampiyonluğa oynarken Auburn Hills'de yaşanan kavgayla dağılan ve bir daha toparlanamayan Indiana takımının en önemli oyuncularından biri olan Artest'in ve o takımın koçu olan Carlisle'nin birbirini takip eden sezonlarda şampiyon olması da Reggie Miller'ın bahtsızlığı herhalde. O da kendi şansına yansın. 6. maçta iki koçun halini görünce aklıma Euroleague finalindeki iki koçun hali geldi. Pascual sürekli taktiksel anlamda hiç bişey anlatmayıp "sakin olun" işareti yaparken, Obradovic oyuncularına sürekli talimatlar yağdırıyordu o kıpkırmızı suratıyla. Dün ise yine benzer bir sahne çıktı karşımıza... Spoelstra sürekli olarak "hücuma çıkın" işareti yaparken, Carlisle oyuncularına sürekli olarak talimatları veren isimdi. Euroleague finalinden sonra NBA finallerinde de tecrübe kazandı diyebiliriz.

Bu arada Spoelstra'yı "basiretsiz koç, ben olsam İTÜ'de çalıştırmam" tarzı cümlelerle eleştirmemek gerekiyor. Wade dışında maalesef yıpranmaya ve yıprandığı zaman hata yapmaya müsait oyuncuları var. Fakat buna rağmen beklentilerin çok altında başlayan bir sezonda finale kadar çok iyi getirdi. Sezon başında sadece isolotion'larla iş yapmaya başlayan hücum sistemi gün geçtikçe rayına oturdu. Miami'yi ligin en iyi savunma takımlarından biri yaptı bunun yanında. Takımı çok iyi yönettiğini söylemek zor ve hala tecrübe eksiği olduğu bir gerçek ama Boston ve Chicago gibi iki çok güçlü takıma toplamda sadece 2 maç verdiğini unutmamak lazım.

Bu arada futbolun kulüpler arasındaki en büyük organizasyonu olan şampiyonlar liginden sonra, basketbolun kulüper arasındaki en büyük organizasyonu olan NBA'de de gizli kazanan sponsor oldu. Şampiyonlar ligini oynayan iki takımın da sponsoru olan THY'den sonra, bir başka hava yolu şirketi olan ve iki takımında salonlarına ismini veren American Airlines NBA finallerinin gizli kazananı oldu.

Lebron olayında bence ihalenin tamamen Lebron'a kalması yanlış. Adamın kafası burda değildi , adam umursamadı filan hep söyleniyor da Miami geçen sene hücumda ne oynadıysa bu sene de onu oynadı. Ver Wade'e izle. Lebron gibi oyun görüşü olan , bu sene iyice bilenmiş bi adama topu vermediler resmen. Herkes Wade ayakta kaldı diyor ama kontrol Wade'deydi arkadaş. Dümene geç , gemi batsın sonra ihaleyi ver Lebron'a. Adam çatır çatır Chiago ve Boston yemiş ama finalde bütün kritik toplarda guard getiriyor Wade'e veriyor ve Wade sallıyor şutu. Bu zaten geçen sene de böyleydi o zaman ne gerek var Lebron ve Bosh'a . Devam etselerdi Beasley ve JO ile yine aynı seti oynarlardı. Coach zaten tam komedi neymiş savunmada en çok kasan hücumda öncelik alır felsefesine sahipmiş. Uzağa ben işedim muhabbeti yapılıyor 3 tane max kontratlı oyuncunun olduğu takımda. Hadi bu adamlar sadece skorerlikleriyle max alırlar anlarım bu durumu. Ama 3ü de oyun zekası yüksek ve pozisyonlarında neredeyse ligde en iyi pasörler. Bu takım ''kim uzağa işerse top onun'' mantalitesiyle hücum ettirilir mi ? Molaları ise tam komedi. Olanı oyunuya söylüyor ve sonra sür sahaya. O adamlar Lebron , Wade , Bosh yahu zaten görüyorlar eksiği. Senin görevin sölemek değil çözüm üretmek. Bütün seri boyunca senin yıldızlarına karşı taraf yarısı yastık olan oyunularıyla mükemmel çözümler bulurken sen o atletik ön alanınla adamlara baskı bile yaptıramadın. Bütün sene James Jones'a güvendin ama finalde adamın adını duymadım ben. Dokunsan ortadan ikiye ayrılacak olan Miller'a güvndi finalde. Adamın yürümeye mecali yok zaten. Finaldir kaybedersin anlarım ama geçen sene takımda çöpler varken uyguladığın taktiği bu sene uygularsan , hüum ribaundu verdiğini görüp ''veriyoruz beyler ayılın'' diyip hiç çözüm üretmezsen , Wade , LeBron , Chalmers'tan oluşan ön alanına Barea düzenli olarak tecavüz ediyorsa sen koç değilsindir arkadaş. Rakip şutörler potanı eşelerken senin iki iyi şutörün Jones ve House'u denemeyi bile akıl edemedin son maça kadar . Piyasaya düşen her uzunu aldığın halde aldığın uzunları denemedin bile göstermelik bile olsa. Lebron'a ihaleyi bırakmak çok yanlış kesinlikle. O koç dedikleri adamı acilen kovmalılar. Şu takım 20ye 2lik seri yiyorsa , hücumda tamamen o günkü gaza kalmışsan odunsundur arkadaş. Hala daha ribaund yüzünden aldığı molayı hatırlayıp gülüyorum :) Ortalama bi koçları olsaydı bence böyle rezil olarak kaybetmezlerdi.

Spoelstra'nın ben yeterli bir koç olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.Savunma takımıymış,top paylaşımını ayarlamış falan hepsi tirişkadan nameler bence.Buu üçlü zaten iyi arkadaş, haftalarca top paylaşımını vs konuşup bir araya geldiler bir kaç maç içerisinde bu düzenin kendiliğinden oturacağı kesindi koçun burada bir halt yapmasına zaten gerek yoktu.

Final serisinde gördük 3 maç Dallas anamızı ağlattı, kendi evimizde maç verdik ulan bunu yapan 33'lük Terry ile dünkü çocuk Barea sen bu iki adamı tutacak bir set bir rotasyon üretemeyip kaçırmalarını umuyorsan zaten senin taktik bilginede, süper savunma yaptıran koç olmanada başlarım, biyerimle gülüyorum Spoelstra'ya.

Bu arada Deniz'e katıldığım bir nokta daha var. Oda Wade konusu.Lebron'un aklı ne kadar burada değilse onun bir kademe düşüğü ne, Wade'te okadar lay lay lom moddaydı. İnanılmaz kötü şut tercihleri, bencillik, serbest atışlarda gösterdiği özürlülük ve tabiki top kayıpları.Son iki maçımızı Wade'in top kayıpları ile kaybettiğimizi unutmamak lazım.

Ancak bir noktada Deniz'le ayrılıyoruz ben Lebron'un Wade'in iznine talim olduğunu düşünmüyorum. Lebron son 3 maç salak gibi bakıyordu etrafa, bir adım attığında 2.sini atıp atmıcağından bile emin değildi. Son çeyreklerde bir kez bile top istemedi, elini kaldırmadı, molalarda Wade'i uyarmadı, defansta Terry'i tutamadı.Son 2 maçta tek bir tane sağlam pota altına girip smaç vurduğu yada temas sağlayıp basket fual yaptırdığı pozisyon yok. LOSER bunun başka açıklaması yok bence.

Çok ilginç şekilde bence ne Wade ne Lebron final serisinde büyük üçlü içinden ayakta kalan tek isim Bosh oldu. Şu sonucun üstüne dahada yorum yapılamaz bence.

Bize adam akıllı PİVOT lazım, GUARD lazım.

Bence Mike Miller en geç 2 ay içinde takas edilecek bir pivot,kısa forvet ya da oyun kurucu karşılığında.Üçlü dışında kimsenin dişe dokunur kontratı yok[bir tek Haslem var yılda 3.5 alıyor ama onunda Miami için çok ayrı bir anlamı var.Göndermezler].Onun için yıllık 5 milyon dolar alan Mike Miller'ın adı sıkça takas dedikodularında anılacak ve illa ki takas edilecek.

Açıkcası Miami'de salary cap'ı zorlamadan bulacağı pivot az.Phoenix kontrat yenilemezse Robin Lopez var ya da Sacremento kontrat yenilemezse Jason Thompson var ama gerisi pek bir işlerine yaramaz.

Oyun kurucu için Chalmers mid-level olmadan anlaşılabilirse Miami için harika olur çünkü geriye kalan iki oyun kurucuda artık yolun sonuna gelmiş benzinleri bitmiş oyun kurucular [Mike Bibby-Eddie House].Onlarla hem normal sezonda hem play-off'da bir yere gelmek imkansız.

Dediğim gibi Miami için tek çıkar yol Mike Miller'ın takas edilmesi yoksa bu yılki Draft'ın ikinci turunda acaip adamlar bulamazlarsa daha kötü bir sezon geçebilir Miami için...

Jason Thompson pivot olmuş :) O kadar kızıyordum elemana kendini geliştirmedin diye ama adam pozisyon atlamış yahu ben de niye kızıyorsam :D
Thompson'ı bırakmayız beyler adam bizim koçun prensi. Hem daha team options var bu sene . O yüzden bi zahmet başka kapıya :)
Ben olsam mid level'a verirdi Thornton'a. Koy 1 numaraya bitsin olay. Zaten etliye sütlüye karışmaz hatta umrunda olmaz. Eline geleni boşsa sokar olayı bitirir. Baya da pg oynamayı öğrendi bizde. Bence bizimkilerin tutması lazım ama burası Saramento , burda her türlü garip şey olur :)

Bence Mike Miller en geç 2 ay içinde takas edilecek bir pivot,kısa forvet ya da oyun kurucu karşılığında.Üçlü dışında kimsenin dişe dokunur kontratı yok[bir tek Haslem var yılda 3.5 alıyor ama onunda Miami için çok ayrı bir anlamı var.Göndermezler].Onun için yıllık 5 milyon dolar alan Mike Miller'ın adı sıkça takas dedikodularında anılacak ve illa ki takas edilecek.

Açıkcası Miami'de salary cap'ı zorlamadan bulacağı pivot az.Phoenix kontrat yenilemezse Robin Lopez var ya da Sacremento kontrat yenilemezse Jason Thompson var ama gerisi pek bir işlerine yaramaz.

Oyun kurucu için Chalmers mid-level olmadan anlaşılabilirse Miami için harika olur çünkü geriye kalan iki oyun kurucuda artık yolun sonuna gelmiş benzinleri bitmiş oyun kurucular [Mike Bibby-Eddie House].Onlarla hem normal sezonda hem play-off'da bir yere gelmek imkansız.

Dediğim gibi Miami için tek çıkar yol Mike Miller'ın takas edilmesi yoksa bu yılki Draft'ın ikinci turunda acaip adamlar bulamazlarsa daha kötü bir sezon geçebilir Miami için...

erdal'ın çoğu sözüne katılıyorum. james jones ile ilgili ben de finaller başlamadan yazmıştım. ne oldu da birden sıfır dakikaya indi bu adam..

chealmers bence hayatta kalmaz bu takımda.. hayatında ilk defa kontrat alacak, 700.00 usd ye oynuyor. En az 5 katına imza atar herhangi bnir takıma..

bence de bir draft mucizesi olmazsa seneye miami finale falan zor gelir.. ancak 2.senenin sonunda üçlüden birisi değişir düşüncesindeyim..

mike miller'ı vermek isterler de kim almak ister, o soru işareti.
pat riley kenara inerse parametreler değişir..

bu arada heat için seneye dalembert konuşuluyor..bugünkü gazetelerde var amerikada.. yorumsuz..