Sinan Güler

Hangi maçtı hatırlamıyorum. Sinan'ın kafası yarıldı, hemen saha kenarında dikiş atıldı kafasına ve kafası sarıldı.Bu işlem biter bitmez, kendini yaralayan oyuncuya gidip kendi sarıldı.Örnekler çok fazla çoğaltılabilir.Bu adam kötülükleri görebilen bir adam değil.Bunu da suç olarak değerlendirmek pek doğru olmaz.Keşke bütün insanlar böyle olsa, zaten sorun falan kalmaz dünyada.İlk maçta da her zamanki gibi eksi noktaları görememiş ve hata yapmıştır bana göre de .Ama bunun çok abartılmaması lazım.Para konusu, form durumu vs eleştirilir, tartışılır ama niyetini tartışmak doğru değil bence Sinan'ın.

Bu konuda tartışmayı alevlendiren kişi olarak son mesajım, öncelikle çıkışım için herkesten özür diliyorum.

Genel itibariyle konuşmak gerekirse, Sinan'ın bu sene performansını benim de beğendiğim söylenemez, istikrarsız bir grafiği var bu sezon, özellikle ikinci yarıdan itibaren (bunda yorgunluk ve çok fazla süre almasının da etkisi var) fakat hani o beğenmediğiniz Sinan sanıyorum ortalama sayı olarak yerliler arasında lider, asist konusunda da lider, ribaund olarak ise pozisyonuna göre hiç fena olmayan bir istatistiği var (3.6) keza 3 sayı yüzdesi (33,5), serbest atış yüzdesi (87,8). Eurocupta ise sakatlığının da etkisiyle ilk turda pek etkili olamasa da (7s, 3,5r, 3,9 as) takıma katkı konusunda belirli bir ortalamayı yakalamış. Last 32'de 13,8 s, 3,2 r, 4,3 as ile oynamış devamında ise 7-8 sayı, 3 civarı ribaund, 4 civarı da asist istatistikleri mevcut.

Bunlarla birlikte takıma kattığı enerji, takım oyununa katkısı vs hepimiz biliyoruz. Evet yerli olmasının avantajı ve piyasada para saçan 3 önemli rakibin de olması sebebiyle kontratı fazla fakat Mehmet Yağmur için bile 7 haneli kontratlara çıkabilir deniliyor :)

Furkan'a ise şunu söylemek istiyorum, anlatmak istediğim şudur; şimdi örneğin ben gelsem foruma Duşan için, karaktersizin teki, devede de boy var ama.... yazsam sonra gitsem Şafak'ın başlığına adama bak bütün sezon yattı, paraları cebe attı, yaz tatilinde harcar artık bol bol desem sonra gidip Göksenin'in başlığına ortamı germekten başka bir işi yok, anca rakip taraftarı uyandırsın, bu kafayla ancak midyecilik yapar desem ve bunu forumdaki herkes beğenmediği oyuncu için tekrarlasa forumun hali ne olur? Burada gerçekten kaliteli basketbol analizleri yapan, bu işe kafa patlatan kişiler bir süre sonra forumda var olurlar mı?

Ve bunu üye değil yönetici yapıyor ve yaptığının maç siniri/açıklamaya tepki olduğunu düşünmeyip bir pardon bile demeyip hareketini savunuyorsa ve hatta Schilb'e şunu diyorlardı ama diyerek devam ettiriyorsa imam-cemaat ilişkisi çıkar ortaya ki ben Schilb'i de o başlıkta savunmuştum bu konuda ve hatta bir keresinde Furkan'a karşı bana göre yanlış ifadeler kullanan Mustafa Yalçın ile bile tartışmıştım zamanında çünkü Eski forum kültüründen (gerek 10.000 aktf üyeye ulaşan forumlar kurup, yöneticilik yaparak) gelen biri olarak (ki benim yaş kuşağım direkt forum kültürüne tabiiydi internette) bu tip uzun zamandır devam eden ve geleneği olan forumların bu mahalle ağzı, laçka sohbetlere dönülüp kurallar kişiden kişiye esnetildiğinde bir süre sonra kalitesini kaybettiğini defalarca gördüm.

Gerçekten bu forumun ortamını seviyorum ama sanıyorum 2 yıl önceydi, ben Erceg için hayatımda bu kadar hıyar 4 numara görmedim demiştim maç esnasında ki hıyar lafı Ege-Trakya kültüründe net hakaret kabul edilmez arkadaş ortamında, biraz argodur sadece, ne hıyar adamsın bi aramıyorsun vs gibi söylemler içerisinde kullanılır. Ben de hıyar lafını kullanmıştım ve ceza almıştım fakat gıkımı çıkarmadım çünkü yönetici haklıydı ben sonradan fark ettim ki yanlış yapmıştım. Ha bu yaygarayı o zaman ceza aldım diye koparmıyorum sadece kendimden örnek vermek istedim tamamen haksızdım biraz maçın galeyanına gelmiştim (sanıyorum Fenerbahçe final serisi ya da ciddi bir Euroleague maçıydı) biraz da maç esnasında aldığım alkolün etkisiyle.

Kendimi net bir şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum. Sinan takımımızın oyuncusudur, değerli bir oyuncusudur, kaptanıdır. Eğer gelecek nesillere daha iyi, güvenli ve barış içerisinde bir spor kültürü armağan etmek istiyorsak bu tip hareketlerimize dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum, Sinan da böyle düşünüyor olacak ki kendi taraftarı tarafından tepki göreceği bir açıklamada bulundu ve sonrasında ekleme de yaptı açıklamasına.

dediğim şey Schilb yerin dibine sokulurken sinana gak denince tepki doğmasının saçmalığı. Helal olsun dediniz sonra elini kaldırmıyo haysiyetsiz dediler burda, yani cümlenin ağırlığını anlayabiliyo musunuz? sinana sadece top oyna dedik diye bu kadar tepki görmemiz bana göre saçmalık, bunu desteklemesi için de örnek kullandım. Sinan yerli oyuncu diye kayırmayın. Futboldan bu yüzden kaçtım burda da aynı profili görmek istemiyorum, Eğer olay açıklama yaparak iyi adam olmaksa Schilb in Micovun röpartajlarını dinleyin, adamlık basketbol bilgisi orda da var, sinanın eleştirilmesini geciktirmek için hiç bir artısı yok, tolerans göstermek yok, gördüğünüzü söyleyin. Bugün kaç kere elinde topu 8 saniye tuttu abi nasıl çıldırmazsınız ya?

Burada ne kimseyi kayırdım, ne de Sinan'ı eleştirenlere tepki gösterdim. Oyuncu karakterleri çok ayrı bir konu zaten. Evet bugün saç baş yolduk. Herkes istediğini eleştirsin. Schilb konusundaki tutumum ise sadece bu maça özel değil. Uzun zamandır hayal kırıklığına uğratıyor beni. Seneye kesinlikle görmek istemiyorum. Sinan ise yerli kontenjanından maaşında indirime giderek rotasyon oyuncusu olarak kalabilir. Yoksa o da gitsin.

Furkan'a ise şunu söylemek istiyorum, anlatmak istediğim şudur; şimdi örneğin ben gelsem foruma Duşan için, karaktersizin teki, devede de boy var ama.... yazsam sonra gitsem Şafak'ın başlığına adama bak bütün sezon yattı, paraları cebe attı, yaz tatilinde harcar artık bol bol desem sonra gidip Göksenin'in başlığına ortamı germekten başka bir işi yok, anca rakip taraftarı uyandırsın, bu kafayla ancak midyecilik yapar desem ve bunu forumdaki herkes beğenmediği oyuncu için tekrarlasa forumun hali ne olur? Burada gerçekten kaliteli basketbol analizleri yapan, bu işe kafa patlatan kişiler bir süre sonra forumda var olurlar mı?

Ve bunu üye değil yönetici yapıyor ve yaptığının maç siniri/açıklamaya tepki olduğunu düşünmeyip bir pardon bile demeyip hareketini savunuyorsa ve hatta Schilb'e şunu diyorlardı ama diyerek devam ettiriyorsa imam-cemaat ilişkisi çıkar ortaya ki ben Schilb'i de o başlıkta savunmuştum bu konuda ve hatta bir keresinde Furkan'a karşı bana göre yanlış ifadeler kullanan Mustafa Yalçın ile bile tartışmıştım zamanında çünkü Eski forum kültüründen (gerek 10.000 aktf üyeye ulaşan forumlar kurup, yöneticilik yaparak) gelen biri olarak (ki benim yaş kuşağım direkt forum kültürüne tabiiydi internette) bu tip uzun zamandır devam eden ve geleneği olan forumların bu mahalle ağzı, laçka sohbetlere dönülüp kurallar kişiden kişiye esnetildiğinde bir süre sonra kalitesini kaybettiğini defalarca gördüm.

Gerçekten bu forumun ortamını seviyorum ama sanıyorum 2 yıl önceydi, ben Erceg için hayatımda bu kadar hıyar 4 numara görmedim demiştim maç esnasında ki hıyar lafı Ege-Trakya kültüründe net hakaret kabul edilmez arkadaş ortamında, biraz argodur sadece, ne hıyar adamsın bi aramıyorsun vs gibi söylemler içerisinde kullanılır. Ben de hıyar lafını kullanmıştım ve ceza almıştım fakat gıkımı çıkarmadım çünkü yönetici haklıydı ben sonradan fark ettim ki yanlış yapmıştım. Ha bu yaygarayı o zaman ceza aldım diye koparmıyorum sadece kendimden örnek vermek istedim tamamen haksızdım biraz maçın galeyanına gelmiştim (sanıyorum Fenerbahçe final serisi ya da ciddi bir Euroleague maçıydı) biraz da maç esnasında aldığım alkolün etkisiyle.

Kendimi net bir şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum. Sinan takımımızın oyuncusudur, değerli bir oyuncusudur, kaptanıdır. Eğer gelecek nesillere daha iyi, güvenli ve barış içerisinde bir spor kültürü armağan etmek istiyorsak bu tip hareketlerimize dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum, Sinan da böyle düşünüyor olacak ki kendi taraftarı tarafından tepki göreceği bir açıklamada bulundu ve sonrasında ekleme de yaptı açıklamasına.

Duşan için karaktersiz derseniz, ceza alırsınız. Ben Sinan'a karaktersiz demediğime göre bu teziniz çürümüş olur.
Hiçbir zaman maç siniriyle yorum yapmadım. Zaten 2 maçta da kaybedeceğimizi bildiğim için takım da beni hiç acaba diye umutlandırmadı sağolsun.
Kurallar kişiden kişiye esnetilmez. 2 aydır yöneticilik yapıyorsam, 5 senedir de üyeyim her zaman aynı dili kullandım. Tek bir farkla "HAKARET ETMEDİM"

Şu güzel sezonun ardından takımın rotasyonunda elinden geleni yapan oyuncuları pamuklara sarmamız gerekirken gömüyorsunuz ya tebrikler!

Gençler, parkedekiler de insan, hatırlayın. Çoğu zaman 8-10 kişilik rotasyonlara karşı 7 kişi ile oynadı bu takım sezonun büyük bölümü.

Sinanın savunmada çok düştüğü, ayaklarının gitmediği maçlar oldu evet ama hücumda ciddi sorumluluk aldığı maçlar da oldu.

Maçta 35 dk ciğer patlatmak başka, 22-23 dk maksimum verimlilikle oynamak başka. Verimli bir rotasyonla katkısı da daha fazla olurdu Sinan'ın.

Şu had meselesini bi anlamadım gitti. Aldığı para haram-helal tartışması yapmıyoruz sadece fiyat-performans anlamında yeterli olmadığını söylüyoruz bunu söyleyince had bilmek oluyor gerçekten çok enteresan olay.

Sinan Güler'in takımda kalmasını istemiyorum. Orta yolculuğundan sıkıldım ve yaptığı açıklamalar takım arkadaşlarına saygısızlık. Bunun için bana dava açacaksa, seve seve açabilir.

Varsayımlar üzerinden değil olgular üzerinden tartışacağız. Öyle olsaydı böyle olurdu olmaz. Mahmudi aptal değil ondan o verimi alacağını düşünse yapar zaten. Unutmayın Sinan aynı zamanda Milli Takımımızın da kaptanı. Milli takımın ilk beşini yazın desem hepiniz ilk onu yazarasınız.

Serdar bey oyuncu performansı denilen şey subjektif birşey. Kaldı ki ben Semih ve Dixon harıc hangı oyuncu takıma Sinan'dan fazla katkı verir şeklinde okudum soruyu varsayımsal bir soru olarak anlamıştımz yani 30 dk süreyi o yuzden yazdım .

Mahmuti rotasyonu seven bir koç zaten takımda 20 dk ortalamanın üzerinde oynayan oyuncu yok gibi (Bir tek gordon 24 dk sure almıs) yani Mahmuti hiçbir oyncuya 30 dk sure vermıyor zaten ve Mehmet Yağmur'un" sahada kaldığı anlarda" takımına Sinan'ın bize verdiğinden fazla katkı verdiğini düşünuyorum doğrusu hem savunma hem hucumda katkı veriyor.Sinan ise savunmada gayet sıkıntılı bu sezon hucumda da ciddi sekılde istikrarsız.

Ayrıca hepiminiz Sinan'ı milli takım ilk besine yazacak olmasına dair düşünceniz de bir varsayım değil mi ? Hem öyle olursaydı boyle olurdu olmaz deyiP hem de milli takım ilk besini yazın desem....ilk onu yazarsınız demek biraz ilginç olmuş

Sinanın yaşı ne olursa olsun ilerliyor ve fiyat perfomans olarak o maaşı fazla buluyorum kendisine ama bunun suçlusu Sinan değildir kesinlikle yabancı sınırı ve Daçka,Fülker gibi takımların Sinanın yarı performansına sahip oyunculara Sinanın aldığı maaş kadar ya da daha fazlasını vermesi en büyük sebep.

Öncelikle hakareti toplumun çoğu küfretmek, şerefsiz, ahlaksız gibi kelimeler kullanmaktan ibaret sanıyor. Ama onur, şeref, saygınlığı rencide edebilecek isnatlar da hakarettir. Birisinin para için orta yolculuk yaptığını yada kamuoyuna yaranmak için arkadaşlarına yapılanı görmezden geldiğini isnat etmek hakarettir. Bu sayfada yazan üyelerden Cem Şentürk avukat, Melik Cem Koşar ise bir ara hukuk fakültesi öğrencisiydi yanlış hatırlamıyorsam. Kendileri de bu durumu doğrulayacaktır.

GSBasket forumunun Galatasaray Kaptanı'na hakaret edilen bir yer olduğunu görmek beni üzdü. Sinan, Steph, Vlado, Blake çok özel karakterde oyuncular. Bu oyunculara yapılan haksızlıklar beni fazlasıyla üzüyor. Gerçi forumlar biraz da insanların düşüncelerini içine atmayıp paylaşabilmesi için var. Yoksa nerde birisi Sinan'ın karşısına geçip de agresif bir tonla orta yolculuk yapma, bırak bu centilmen ayaklarını da basketbol konuş, rezalet oynuyorsun, seneye 500-600 alırsan kal vs. diyebilecek? O yüzden buraya yazan arkadaşları da anlıyorum. Ama haddimizi aşmadan, biraz ayaklar yere basarak yazmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Furkan gayette tepkisinde haklı;

Son 2-3 senede bu Galatasaray taraftarı kadar çemkirilen taraftar görmedim. Abdi İpekçi'de Karşıyaka taraftarı ana avrat küfür edererek gider, taraftar tepki koyar, Ergin hoca çıkar 3 maç ceza alacağız der, ceza alırız. Ülker Arena'da her sene yapılanlar sanki bir daha yaşanmayacakmış gibi Sinan barış meleği görevini üstlenir ama Göksenin'e ana avrat küfür eden taraftara teşekkür eder. Senin işin şimdilik bu değil bunu seri sonunda dersin.

Bu forumda en çok ben destekledim Sinan'ı ama sormak istiyorum McCollum'un verilmediği 3+1 için ne kadar itiraz etti mesela???

Eleştirenlerin sinirlendiği şey maça çıkmadan kaybetmiş psikoloji ile davranmasıdır Sinan'ın, McCollum itiraza geliyor, Sinan tutuyor, yanında olsana arkadaşının... Ama "Aman ortam gerilmesin, aman seyirci işin içine girmesin, teşekkürler Fenerbahçe taraftarı, Dixon sana tercümanlık yapayım mı? Obradovic havlunu getireyim mi?" Bu mudur profesyonellik?

Furkan gayette tepkisinde haklı;

Son 2-3 senede bu Galatasaray taraftarı kadar çemkirilen taraftar görmedim. Abdi İpekçi'de Karşıyaka taraftarı ana avrat küfür edererek gider, taraftar tepki koyar, Ergin hoca çıkar 3 maç ceza alacağız der, ceza alırız. Ülker Arena'da her sene yapılanlar sanki bir daha yaşanmayacakmış gibi Sinan barış meleği görevini üstlenir ama Göksenin'e ana avrat küfür eden taraftara teşekkür eder. Senin işin şimdilik bu değil bunu seri sonunda dersin.

Bu forumda en çok ben destekledim Sinan'ı ama sormak istiyorum McCollum'un verilmediği 3+1 için ne kadar itiraz etti mesela???

Eleştirenlerin sinirlendiği şey maça çıkmadan kaybetmiş psikoloji ile davranmasıdır Sinan'ın, McCollum itiraza geliyor, Sinan tutuyor, yanında olsana arkadaşının... Ama "Aman ortam gerilmesin, aman seyirci işin içine girmesin, teşekkürler Fenerbahçe taraftarı, Dixon sana tercümanlık yapayım mı? Obradovic havlunu getireyim mi?" Bu mudur profesyonellik?

Ali Bey tepkide haklılık farklı bir konu.Burada hepimiz birbirimizi az çok tanıyoruz bu forumun takipçileri olarak. Benim mesela mesajını kesinlikle alıntılamadığım insanlar var.Çünkü adamın kapasitesi , vizyonu belli. Furkan Galatasaray sevgisi çok üst düzey, takımı 7/24 takip eden, edebiyat konusunda da üst düzey bir kardeşimiz.Söylemek istediği şeyi 50 şekilde ifade edebileceğine ben eminim.Mesajı ağır bir mesajdı.İtirazımız usül yönünden yani.Esasa ilişkin konular tartışılabilir.Oda Furkan'a değer vermemizden kaynaklanıyor.Bir süredir, içeriği boş hakaret unsuru içeren bir sürü mesaj var.Kimseye bir şey dediğimiz yok.

Bu takım tarihimizde Erkek Basketbol takımına tarihinin ilk Avrupa Kupasını getirmiş bir takım. Hataları da olsa hepsi en azından üslup yönünden ciddi bir saygıyı hak ediyor. Kendi değerlerimize ve yaptıklarımıza sahip çıkmazsak hiç bir yere varamayız.

Bir kişiye hakettiğinden fazla değer vermeyeceksin hiçbir zaman. Verirsen hayal kırıklığına uğrarsın.

Evet, Sinan son yıllarda basketbolunda inanılmaz bir değişim yaşadı, sınıf atladı, tek başına maçlar kazandırdı. Ancak Sinan hiçbir zaman bir takımın 1. oyun kurucusu olabilecek bir oyuncu olmadı. Sinan'ın bir kaç maçtaki etkileyici oyununa aldanıp özellikle Arroyo'nun gidişinden sonra ondan bir Spanoulis yaratmaya çalıştık. Sinan'ın çok iyi bir oyun kurucu performansı sergilediği geçen seneki fb maçları ve birkaç maç daha bu noktada yanıltıcı oldu.

Sinan'ın takımdaki rolü 20 dk civarı süre alıp çoğunlukla da benchten gelerek oyunu hareketlendirecek, kısa sekanslarla oyuna hükmedebilecek şekilde olmalı(örnek dünkü maçta Sloukas'ın kulanılış şekli).
Maaşı ise 500-600 usd olmalı. Gelecek yıl planlamasında Sinan'ın rolü bu olursa, ne bir maç Sinan'ı göklere çıkarır bir maç gömeriz, ne aldığı para sıkıntı olur, ne de dünkü maçta Sinan'ın Bogdanovic'i savunamadığı anlara şahit oluruz. Yoksa Sinan ne takımdan gönderilmeyi hakedecek bir oyuncu, ne de 30+ dk verilecek bir oyun kurucu.

Sinan Güler bu takımın efsaneleri arasına girmiş ve kalitesini basketbolu takip eden herkesin bildiği bir basketbolcu. Fakat şuan ki takım yapısı içerisinde aldığı yüksek sürelerin de etkisiyle isteneni veremiyor. Seneye Euroleague'de F4 hedefliyorsak, bunu Sinan'ın içinde olduğu bir ilk 5 ile başarma ihtimalimiz oldukça düşük. Ama rotasyonda bize sağlayacağı katkı da yadsınamaz bir gerçek. Bu sebeple takımda kalması ve tıpkı Ergin Ataman gibi bir Galatasaray'lılık örneği göstererek, maaşında indirime gitmesi gerekiyor.

Serdar bey oyuncu performansı denilen şey subjektif birşey. Kaldı ki ben Semih ve Dixon harıc hangı oyuncu takıma Sinan'dan fazla katkı verir şeklinde okudum soruyu varsayımsal bir soru olarak anlamıştımz yani 30 dk süreyi o yuzden yazdım .

Mahmuti rotasyonu seven bir koç zaten takımda 20 dk ortalamanın üzerinde oynayan oyuncu yok gibi (Bir tek gordon 24 dk sure almıs) yani Mahmuti hiçbir oyncuya 30 dk sure vermıyor zaten ve Mehmet Yağmur'un" sahada kaldığı anlarda" takımına Sinan'ın bize verdiğinden fazla katkı verdiğini düşünuyorum doğrusu hem savunma hem hucumda katkı veriyor.Sinan ise savunmada gayet sıkıntılı bu sezon hucumda da ciddi sekılde istikrarsız.

Ayrıca hepiminiz Sinan'ı milli takım ilk besine yazacak olmasına dair düşünceniz de bir varsayım değil mi ? Hem öyle olursaydı boyle olurdu olmaz deyiP hem de milli takım ilk besini yazın desem....ilk onu yazarsınız demek biraz ilginç olmuş

1-Sinan'ın istatistikleri ortada takıma katkısı gayet net nasıl varsayım oluyor anlamdım. 2- Milli takımın oynadığı maçlar ortada kim ilk beş çıkmış net olarak belli bu nasıl varsayım oluyor anlamadım. 3-Sinan'ın gerek hücumda gerek savunmada ki zafiyetleri malum kabul ediyorum ama size anlatamadığım bu eksiklerine rağmen katkısı çok fazla.

Zaten sadece Sinan özelinde değil tüm oyuncu değerlendirmelerinde ben de dahil yaptığımız en büyük hata oyuncuların eksikliklerini kabul etmememiz. Savunma yapmıyor, ribaund almıyor, şutu iyi değil, ayakları yavaş, ha birde şu parmak hassasiyeti var :). Sevgili dostum tüm bunların tamam olduğu oyuncular NBA de bile çok nadir değilmi sizce?

Daha dün Sinan Dorsey için "sahada bizi bozuyordu" diyordu, Göksenin çıksa Sinan bana sahip çıkmadı bana küfür eden taraftara teşekkür etti dese ne diyecek? Ya da McCollum gibi hakkını korumak istersen, Sinan gelip durdurduğu için Pazar günü haklıyken bile ses çıkarmasa Sinan ne yapabilecek?

Biz Sinan'ı seviyoruz ama, herkes öncelikli olarak işine konsantre olsun, Sinan'ın asli görevi tansiyonu düşürmek değil, asli görevi koçun savunmada ve hücumda verdiği görevleri yerine getirmeye çalışmak.

Böyle deplasmanlarda yenilgiyi kabullenip çıkacaksa maça bence seneye Furkan'ın da dediği gibi hiç gerek yok. Yenilmek değil problem, yenilgiyi kabullenmek.

Kendisi zaten davranışlarıyla hep örnek sporcu profiline sahipti. İleride federasyonda da görev alacağı kesin gibi. Bu yüzden davranışlarına ve konuşmalarına Harun Erdenay'ın basketbol oynadığı zaman ki gibi çok dikkat ediyor. Yani Galatasaray kaptanından beklediğimiz ''hak arama, öncü olma'' görevlerini ondan beklemeyin.

Ayrıca fiyat-performans olarak bu yıl Avrupa'da kupa getiren kadronun bir parçası ise o parayı sonuna kadar hak etmiştir bana göre.

Çok sevdiğim antrenörün bir sözü hep aklımdadır. Dediği şuydu '' ben iyi insan aramıyorum, iyi basketbolcu arıyorum, eğer iyi basketbolculuğunun yanında iyide insansa o zaman ballı kaymak olur'' yani Sinan Güler çok iyi bir insan ama bu yıl(geçmiş geride kaldı) iyi oynamadığını herkes görüyor. Ayakları yavaşladı eskisi gibi değil ama geçen yıllarda yapmadığı skorer özelliğini çok kullanıyor en azından çekinmeden şut atıyor. Şunu da hatırlatmak isterim dün ne yaşandıysa bitti, önümüzdeki maçlarda, senelerde ne verebilir bu önemli onuda izleyerek göreceğiz.

Çok sevdiğim antrenörün bir sözü hep aklımdadır. Dediği şuydu '' ben iyi insan aramıyorum, iyi basketbolcu arıyorum, eğer iyi basketbolculuğunun yanında iyide insansa o zaman ballı kaymak olur''

Ne kadar hastalıklı, pragmatist bir yaklaşım.
Basketbol kolektif oynanan bir oyun. Takımdaşlık - saha dışı tutum ve davranışlar çok önemli bence. Kişi egoistse iyi basketbolcu olsa ne olur. Bknz Dorsey. Evet sinan kaptan olarak göksenine sahip çıkmalı idi ama sorulan soruya bağlı olarak ya da ne bileyim başka bir sebepten es geçti. HATA YAPTI. Bence karakterli basketbolculara sahip olmak daha önemli. Ha bakın maaşını performansını tartışabiliriz. Ama işi bu kadar mekanikleştirmeye, sadece çıkar işine dönüştürmeyelim. Zaten içinde yaşadığımız hastalıklı sistem bu tipolojide bireyler yetiştiriyor. İnsan kalmak en kıymetli şey bence.

Sanırım geçen maç ilk kez kendisine bu kadar kızdım. O el kaldırmadığı bir şut vardı, gerçi daha nicesi de vardı ama cidden çıldırdım.

Maçtan sonra yaptığı açıklamalar ise ayrı bir bahis konusu. Yaptığı sportmenlik ve fair-play'e dair açıklamaları kabul edebilmek için önce durum tespitini iyi yaptığını görmek lazım. Teşekkür ettiği güruh, bizzat kaptanı bulunduğu takımın bir ferdine topluca küfür etti daha o maç içinde. Sinan'ın karakteri veya yapısı çok agresiflik içeren, kaostan beslenen bir tarzda değil. Çıkıp yırtıcı açıklamalar yapmasını beklemiyorum. Ama şu takındığı tavrı da anlamakta güçlük çekiyorum.

Ne kadar hastalıklı, pragmatist bir yaklaşım.
Basketbol kolektif oynanan bir oyun. Takımdaşlık - saha dışı tutum ve davranışlar çok önemli bence.

Merhaba sizin ne iş yaptığını bilmiyorum hocam ama ben hayatımı basketboldan kazandığım parayla sürdürüyorum. Basketbolda bu saydığın her şey önemlidir ama günün sonunda sahada neler yaptığın geçerlidir. Burada da o sözle anlatılmak istenen de buydu. Kaptanımız Sinan Güler iyi insan ve karakterli ama sahadaki oyunu belirleyicidir. İnsan kalmak? :) Profesyonel yapıda başarı ve başarısızlık bu ikisi dışında her şey duygusallığa girer ve yeri yoktur bana göre. Pragmatist ve realist yaklaşımlar tabii ki antrenörün bir numaralı tercihi, yıl sonunda yönetici, taraftar ve kamuoyu çünkü buna bakıyor.