Solomon Milli Takim'da oynamak istiyor

Bence takım değil tanjevic değişmeli. Bu takıma Nowitzki'yi de koysanız Parker'ı da koysanız oynayamaz. Memo ve Hido'nun ne yapmasını bekliyoruz...

demek istediğimde bu zaten sistemi olmayan bir takımın oyuncusundan ne bekliyebiliriz topu eline verip adamnın suratına bakıyoruz hücumda durarak oynuyoruz hiç bi yere gidemeyiz bu şekilde

Arda Abi çok doğru söylüyorsun hücumda inanılmaz durağan oynuyoruz. Fast-break koca maç boyunda 2 kez yaptık. guardlarımız sahayı 8 saniyenin son anlarında geçiyor. 2 pas zor yapıyoruz. Sonra bir drive veya teke tek şut... bütün sistem bundan ibaret. Basketbolun en basit oyunlarından ikili oynamayı bile yapamıyoruz...

özellikle 1 pozisyon vardı dün ersan kaptı topu 3 e1 gidiyoruz engin önde hido arkada ersan orta saha çizgisini geçti çizginin arkasında ki hidoya attı son anda yakaladı hido topu...3 e 1 hücumda hızlı hücüma çıkamamak gerçekten kötü.

Neden Hidayet'i değişmeliyiz.Herşeyden önce komple teorilerinden uzak kafamız sakin turnuvalar seyretmek için.Bak burayı önemsemiyor bak şu şut seçimlerine dememek için.Kalp hastası olmamak için.Nba oyuncuları diğer ülkelerde görürseniz toplayıcı toparlayıcı abilik görevi yapar.Bizimkiler ise ne yaptığı belli değil.
Slovenya=Nesteroviç,Fransa=Parker,Almanya=Nowitzki,İspanya=Paul Gasol,Litvenya=Saras gibi isimleri görürsen takımı oynatıp kademe artırırlar.Bizim oyuncularımız evet 17 atmış olması çok güzel ama takım 51 sayı atmışşsa bu çok daha ayıp.

Arda Öztürk' Alıntı:
özellikle 1 pozisyon vardı dün ersan kaptı topu 3 e1 gidiyoruz engin önde hido arkada ersan orta saha çizgisini geçti çizginin arkasında ki hidoya attı son anda yakaladı hido topu...3 e 1 hücumda hızlı hücüma çıkamamak gerçekten kötü.
Evet zannedersem topu geriye attığı adam Kaya'ydı. Topu geriye atması büyük bir hata. Bir fast-break şansında topu bir uzuna kaya2ya vermsi daha da büyük bir hata... Bu kadar fast break ten uzak bir takımız. Tanjevic acaba 1,5 ay boyunca takıma ne çalıştırdı çok merak ettim...
Burak Barut' Alıntı:
Neden Hidayet'i değişmeliyiz.Herşeyden önce komple teorilerinden uzak kafamız sakin turnuvalar seyretmek için.Bak burayı önemsemiyor bak şu şut seçimlerine dememek için.Kalp hastası olmamak için.Nba oyuncuları diğer ülkelerde görürseniz toplayıcı toparlayıcı abilik görevi yapar.Bizimkiler ise ne yaptığı belli değil.
Slovenya=Nesteroviç,Fransa=Parker,Almanya=Nowitzki,İspanya=Paul Gasol,Litvenya=Saras gibi isimleri görürsen takımı oynatıp kademe artırırlar.Bizim oyuncularımız evet 17 atmış olması çok güzel ama takım 51 sayı atmışşsa bu çok daha ayıp.
Bura Abi doğru söylüyorsun ama o takımlarda bir sistem var o oyuncuların üzerine kurulmuş. Almanya Nowitzki üzerinden oynuyor. Ona şut hazırlıyor her hücum topu onun eline değdiriyor. Fransa Parker'la tempolu oynuyor. Bazen bu fazla tempo yüzünden sorun yaşasalarda bir sistemle oynuyorlar. parker'ın deliciliği vs. Saras'ta Litvanya'nın akcı basketbolunun bir parçası. Yani oadamalrı kullanmak için ilk önce bir sistemimizin olması lazım...

Uğur YILMAZ' Alıntı:
... Tanjevic acaba 1,5 ay boyunca takıma ne çalıştırdı çok merak ettim...
Aynı soruyu ben de düşündüm Slovenya maçından sonra. Adam gibi savunma yok, set hücumu yok, serbest atış yüzdemiz çok düşük...

İyi de bu düşüncelerin yeri burası değil eleştirisini almamak için milli takım ne kadar kötü de oynasa milli takımda Solomon´u istemem diyerek konuya bağlayım.

Hidayet bence geç kalmadı Hidayet bu turnuvada en istikrarlı oyuncumuzdu belkide. İtalşya'yı tek oyuncu ile yenemezsiniz. Zaten Hidayet'in uzatmalarda mecali kalmadı artık. Basketbolda bir hüsran yaşadık hedefimizin çok altında kaldık artık Tanjavic'siz daha iyi bir milli takım için uğraşılması lazım. Keşke bu federasyonda istifa etse...

Ayhan'ın futbolda Aurelio için söylediği şeyleri şimdide basketbolda Solomon için söyleyeek biri lazım. 70 milyonluk bir ülkede bir guard çıkmıyorsa birşey diyemem... Ama eğer biri devşirilecekse bu Solomon olmamalı yaptığı hareketlerden sonra o formayı giymesi...

Esat Yılmaer bile yazdığına göre bu iş ciddi ciddi düşünülüyor demek ki.Ne de olsa Aziz-Demirel-Tanjevic üçgeni var herşey olabilir.Fenerbahçemizin bir kontejyanı daha açılmalı,hatta Mrsic,Solomon hızlarını almışken Eddie Basden'ı da Türk yapsınlar kadro derinliği olur

Willie SOLOMON' un karakteri ya da kişisel olarak sevmemiz bir tarafa; eğer ki bir mevkide eksiğimiz olduğu dusunuluyorsa devrişme oyuncu oynatılmasında sakınca görmemek gerekir.

Koca Rus ekolu bile oyun kurucu yetistiremeyip zenci Amerikalı oyun kurucuyu milli takım kadrosuna alıyorsa, bu konuda fazla tartısmaya gerek yok. Fransa Milli Takımı dedigimiz takımda kac tane orijinal Fransız var? Frederic WEIS' dan baska kimi sayabilirsiniz? ;)

Keza Hitler üstün ırk olarak nitelendirdiği meşhur Alman ırkının Milli Takımı' nda kaç tane orijinal Alman var? Yere göğe sıgdıramadıkları Dirk NOWITZKI bile begenmedikleri Polonya' dan devrişme.

Hatırlarsınız; daha gecen yıllara kadar Yugoslav ekolune mensup Slovenya Milli Takımı' nda bile Ariel MCDONALD oyun kurucu pozisyonunda oynuyordu.

Sonucta; Willie SOLOMON ya da bir baskasına, oynadıgı pozisyon itibariyle milli takımın ihtiyacı varsa kendisinden faydalanmak icin bir takım girisimlerde bulunması gayet mantıklıdır.

Arda EZER' Alıntı:
Willie SOLOMON' un karakteri ya da kişisel olarak sevmemiz bir tarafa; eğer ki bir mevkide eksiğimiz olduğu dusunuluyorsa devrişme oyuncu oynatılmasında sakınca görmemek gerekir.

Koca Rus ekolu bile oyun kurucu yetistiremeyip zenci Amerikalı oyun kurucuyu milli takım kadrosuna alıyorsa, bu konuda fazla tartısmaya gerek yok. Fransa Milli Takımı dedigimiz takımda kac tane orijinal Fransız var? Frederic WEIS' dan baska kimi sayabilirsiniz? ;)

Keza Hitler üstün ırk olarak nitelendirdiği meşhur Alman ırkının Milli Takımı' nda kaç tane orijinal Alman var? Yere göğe sıgdıramadıkları Dirk NOWITZKI bile begenmedikleri Polonya' dan devrişme.

Hatırlarsınız; daha gecen yıllara kadar Yugoslav ekolune mensup Slovenya Milli Takımı' nda bile Ariel MCDONALD oyun kurucu pozisyonunda oynuyordu.

Sonucta; Willie SOLOMON ya da bir baskasına, oynadıgı pozisyon itibariyle milli takımın ihtiyacı varsa kendisinden faydalanmak icin bir takım girisimlerde bulunması gayet mantıklıdır.

Kesinlikle katılıyorum...Solomon gibi bir guard ı milli takıma alır yanına da Kerem Tunçeri yi koyarsak beğenmediğimiz guard rotasyonumuz Avrua nın en iyi guard rotasyonlarından biri olur...Ender le , Engin le olacak iş değil bu(Hakan ın adını söyleme gereği bile duymuyorum)...

Solomon Türk Basketbolu'na ne kazandıracak bence önemli olan bu !

Solomon,Türk yapılarak günü kurtarmış olacağız peki Solomon'dan sonra ne olacak? Yine mi oyuncu devşireceğiz ?

Federasyon gerek futbolda gerekse basketbolda fenerli yabancıları türk yapmaya bayılıyor herhalde.Yakında ıra clark ı falan da yaparlarsa hiç şaşmam

Dünyada çeşitli örnekleri var diye bizim de benzer bir uygulamaya gitmemiz yurtdışında normal karşılansa bile yurtiçinde aynı havayı yaratacağını pek sanmıyorum. Önümüzde M.Aurelio gibi bir örnek de var. Kaçımız bu ismi benimsiyor milli takımda?

Yanlış anlaşılmasın, asla ırkçı değilim. Bir Yunan´ın da, bir Sırp´ın da milli takımlarımızda görev yapmasını kabullenirim ancak bu kişinin; dilimizi konuşabilmesini, milli marşımızı okuyabilmesini, Türk kültürünü benimsemesini, aktif spor yaşamı bittiği zaman milli formasını giydiği ülkeyi unutup anavatanına dönmemesini isterim.

Şu anda ismi gündemde olan Solomon´u düşününce aklıma Atatürk´ün "Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim" sözü geldi. Büyük Önder bu sözüyle kimlerin milli formayı giyebileceğinin ipuçlarını vermiş.

Onur Yavuz' Alıntı:
Önümüzde M.Aurelio gibi bir örnek de var. Kaçımız bu ismi benimsiyor milli takımda?
Bir Yunan´ın da, bir Sırp´ın da milli takımlarımızda görev yapmasını kabullenirim ancak bu kişinin; dilimizi konuşabilmesini, milli marşımızı okuyabilmesini, Türk kültürünü benimsemesini, aktif spor yaşamı bittiği zaman milli formasını giydiği ülkeyi unutup anavatanına dönmemesini isterim.

Abi şaka maka dün maçtan önce Aurelio nun ciddi ciddi milli marşı okuduğunu gördüm :) Ağzını da oynatmıyodu hakikaten sözleri söylüyodu...Aferin,dedim valla dersine iyi çalışmış...Milli takımda oynamasına fazlasıyla karşı olsam da takdir ettim bu davranışını...

Solomon a gelince hadi Aurelio yine biraz akıllı uslu adamdır ama bu adamda ahlak yok... Bugün durmadan övdüğümüz Amerikan devşirme Tariq Kirksay in maçın sonunda(Fransa-Rusya) o kritik anlarda teknik faul almak için Monya ya durmadan sataşıp uğraştığını bi bakıma takımına ihanet ettiğini gördük...Solomon bize bundan çok daha beterlerini yapabilir onun yüzünden kaybederiz ama bu onun umrunda olmaz...Başımızdakilerin bunu düşünmesi lazım.

Kaybedersek ben solomon'un umrunda olacağını düşünmüyorum... Tarıq Kirksay'a orada hakemler nasıl teknik faul çalmadı anlamak zor. Monia'nın üzerine yürüdü birşeyler söyledi. Hakemler ise Kirksay'a bakıp sadece gülümsedi...