2023-2024 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

Umarım önümüzde ki sezon verilen söz tutulur bu sezon son 10 yılın en kötü kadrosu kuruldu mallesef. Genelde Eczacı Vakıf maçları ucu ucuna ufak hatalarla kaçardı bu sezon zorlanmadan oyuncu deneye deneye yeniyorlar. Cuttiona hariç hiçbir oyuncu Vakıfla mücadele edecek seviyede değil bugün mallesef.

Umarım önümüzde ki sezon verilen söz tutulur bu sezon son 10 yılın en kötü kadrosu kuruldu mallesef. Genelde Eczacı Vakıf maçları ucu ucuna ufak hatalarla kaçardı bu sezon zorlanmadan oyuncu deneye deneye yeniyorlar. Cuttiona hariç hiçbir oyuncu Vakıfla mücadele edecek seviyede değil bugün mallesef.
Her şerde bir hayır var. sonuca üzüldüm ve 3-0 beklemiyordum. Yanıldım ama buradan ders çıkarmak önemlidir. En kötü kadro diyerek ve özellikle 'Hiçbir oyuncu, Vakıf ile mücadele edecek seviyede değil' demek de yanlış bir değerlendirme olur.
Konuyu, kadro yapısı ve sonucu yana yana koyarak değerlendirmek, daha yerinde olur. Evet 10 yıl öncesi ile kıyaslandığında, Aslı Kalaç, Sinead Jack Kısal, Su Zent ve Vuckovalı orta ile Seda Aslanyürek, Rabdzieva ve Kosholeva'lı smaçör ve Neslihan'ın Çaprazda olduğu kadro yapısı ile kıyaslandığında hiç kuşkusuz şu anki kadro daha zayıf. Peki esasen takip eden yıllarda bizi geriye götüren transfer politikalarında ne oldu, hangi yanlışlar yapıldı?
Kısaca, şöyle özetleyeyim... Tüm pozisyonlardaki dengeyi gözeten kadro yapısı.... Hücumu önemseyeyim derken orta boş bırakıldı, ortaya takviye yapayım derken hücum zayıflatıldı. Sorun, Vakıfbank maçı ile, açıkça yüzümüze çarptı. Maç ile ilgili gözlem ve çıkarsamaları, bir sonraki paylaşımıma bırakıyorum...

Her şerde bir hayır var. sonuca üzüldüm ve 3-0 beklemiyordum. Yanıldım ama buradan ders çıkarmak önemlidir. En kötü kadro diyerek ve özellikle 'Hiçbir oyuncu, Vakıf ile mücadele edecek seviyede değil' demek de yanlış bir değerlendirme olur.
Konuyu, kadro yapısı ve sonucu yana yana koyarak değerlendirmek, daha yerinde olur. Evet 10 yıl öncesi ile kıyaslandığında, Aslı Kalaç, Sinead Jack Kısal, Su Zent ve Vuckovalı orta ile Seda Aslanyürek, Rabdzieva ve Kosholeva'lı smaçör ve Neslihan'ın Çaprazda olduğu kadro yapısı ile kıyaslandığında hiç kuşkusuz şu anki kadro daha zayıf. Peki esasen takip eden yıllarda bizi geriye götüren transfer politikalarında ne oldu, hangi yanlışlar yapıldı?
Kısaca, şöyle özetleyeyim... Tüm pozisyonlardaki dengeyi gözeten kadro yapısı.... Hücumu önemseyeyim derken orta boş bırakıldı, ortaya takviye yapayım derken hücum zayıflatıldı. Sorun, Vakıfbank maçı ile, açıkça yüzümüze çarptı. Maç ile ilgili gözlem ve çıkarsamaları, bir sonraki paylaşımıma bırakıyorum..
Bu maç özelinde dedim Vakıf ile oynayacak seviyede değiller diye bu maç dışında da sadece İlkin ve Ayçin belki bugün olduğu gibi gününde bir Cuttino yeter onun haricinde diğer oyuncularımız bizi şampiyonlar ligine çıkaracak oyuncular değil mallesef önümüzde ki sezon için umudum var ama ilgilendiğimiz oyuncular bunun mesajını veriyor Dannesi Alexia Sarah çok üst düzey oyuncular

Bu kulüp Burak Elmasın başkanlığı bırakırken Orhun Darnelin yaptığı transferlerin kabul edilmeyip yeni yönetimi beklemesiyle oldu Orhun Darnel şuan Vakıfın as smaçörü Franti Novaranın as pasör çaprazı Akimova gibi yıldızları daha parlamamış oyuncuları parladıkları sezon transfer etmişti aslında o transferler olsa güzel bir oyun izleyebilirdi bu taraftar.

Bu maç özelinde dedim Vakıf ile oynayacak seviyede değiller diye bu maç dışında da sadece İlkin ve Ayçin belki bugün olduğu gibi gününde bir Cuttino yeter onun haricinde diğer oyuncularımız bizi şampiyonlar ligine çıkaracak oyuncular değil mallesef önümüzde ki sezon için umudum var ama ilgilendiğimiz oyuncular bunun mesajını veriyor Dannesi Alexia Sarah çok üst düzey oyuncular
Bu maç özelinde yazdığınızı biliyorum ve zaten yorumum da, temelde bu maç özelini alarak geneli değerlendirmeye dönük olacak. Vakıfbank'ı veya ilk 4'de yer alan takımları, kendi evimizde yenemiyorsak, Şampiyonlar ligi hayal bile olamaz. Yani bu noktada size katılıyorum.
Bu maçtaki genel istatistiklere bakacak olursak, geçen gün yaptığım yorum İşin sırrı, iyi servis karşılayarak hızlı hücum edebilmek....ile oldukça örtüşüyor. Şöyle ki; Biz %60 pozitif ve %19 mükemmel yüzde ile servis karşılarken, Vakıf, %68 pozitif ve %15 mükemmel karşılama yapmış. Bu yüzdeye ulaşmamızda, İlkin'in %75 e %36'lık katkısı çok yüksek, diglerde ise İlkin'in müthiş performansı, seyircileri bile ayağa kaldırdı. Hücumlara baktığımızda ise, biz %38 ile hücum ederken, Vakıf %43 ile hücum etmiş.
Şimdi milyon dolarlık soru..... Bu farka, esasen neden olan ne (%38'e %43) ve neden 3-0 kaybettik?

1- Vakıfbank'ın 13 blokuna karşılık sadece 5 blok yapabilmişiz ve bu bloklardan sadece 1 tanesini orta oyuncumuz (Emine) yapabilmiş... İyi servis ve hızlı hücum derken, işte bu bloklardan kaçabilmeyi kastetmiştim ama olmadı ve biz de Vakıf bloklarına aynı şekilde karşılık veremedik. Sezon başından beri, defansif orta Hena Kurtagic, Jehlarova, Savic ve hatta Yasemin derken, bu zaaflara bir çözüm olarak konuyu, sizlerle birlikte sürekli gündemde tutmaya çalıştık.

2- 12 servis hatası ve 3 ace ile oynarken, Vakıf, 6 servis hatası ve 8 ace ile oynadı. Hoş, 3 ace sayıları, şans olarak, filede ölen topun, alanımıza düşmesi sonucu kazanıldı. ancak, bu kadar servis hatası yaparak, iyi servis karşılayan ve iyi hücum eden Vakıfabank'a karşı, pek şansınız olmaz. Emine ve Fatma 2şer olmak üzere 4 hata ile oynadı ve Emine sadece1 ace attı.

Sahanın en skoreri 19 sayı ile Cuttino olurken, yukarıdaki iki temel nokta, maçın kaybedilme nedeni idi. Bizim gördüklerimizi, umarım teknik heyet de görüyordur ve önümüzdeki sezon defansif orta konusuna çare olarak doğru transferler, köşeleri de (smaçör ve çapraz) güçlendirecek şekilde yapılır. Bu maça özel, Bihter'i eleştiremiyorum çünkü eleştirilecek bir performans görmedim ama o mevkiye de, alternatif olarak mutlaka ilave transfer yapılmalıdır.

Son düzenleme:
Tribünden Anadolu Yakası ve Eyüp Sultan; Boşnak çekirdeğin üstüne Vargas'ın Sırbistan yerine Türkiye'nin devşirme oyuncusu olmasıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Olimpik takım sporlarında kazanılan ilk Avrupa şampiyonluğunun 2000'lerde doğan nesli voleybol aşığı yapması derken ağzına kadar dolu bir Burhan Felek vardı. Dönemin dinamikleri gözetildiğinde keyifli bir sosyal bağlamdı. Dünya'nın son 4 yılını bütüncül bir krizle yaşaması toplulukların ekseriyetini geri kılsa da toplulukçuyuz en nihayetinde.

Umut veriyorsa, Galatasaray taraftarının, salonu nasıl doldurduğunun resmi, günün en güzel olayı idi. Keşke bu seyirciye, en azından kazanıp kaybetmek bir yana, 5 setlik bir maç izletilebilseydi. Bir yandan da üzüntüm buna. Bu da yöneticilere uyarı olur. Zirveye oynayacak takımı, Galatasaray seyircisi asla yalnız bırakmaz.
Transferleri de, bunu dikkate alarak yapınız.

Umut veriyorsa, Galatasaray taraftarının, salonu nasıl doldurduğunun resmi, günün en güzel olayı idi. Keşke bu seyirciye, en azından kazanıp kaybetmek bir yana, 5 setlik bir maç izletilebilseydi. Bir yandan da üzüntüm buna. Bu da yöneticilere uyarı olur. Zirveye oynayacak takımı, Galatasaray seyircisi asla yalnız bırakmaz.
Transferleri de, bunu dikkate alarak yapınız.
Basketbol ve voleybolda takımlarımız biraz hareketlense, iyi yatırım yapılsa o salonlar bize dar gelir.

Galatasaray Daikin, gelecek sezonun kadro planlamasını oluşturmaya devam ediyor. Galatasaray Daikin’in orta oyuncu transferi konusunda gündemine gelen ismin son olarak Türk Hava Yolları’nın da transfer gündeminde olan Büşra Kılıçlı olduğu söyleniyor. (Volleyscope)
Büşra gelirse yabancı libero alma şansı doğar bu sezon muazzam oynadı gelirse çok katkısı olur seneye o beklenen kadro geliyor belli oldu .

Aslında büyük şans geldi Alexia ve Büşra transferleri biterse çok kaliteli 4 Türk oyuncu olucak libero ve pasör mevkinde en iyi oyuncuyu bile alsan maliyet olarak düşük oyuncular oluyor genelde ülke dışına daha zor çıktıkları için yanlarına da kaliteli bir yabancı smaçöre ilk 3 bile gelebilir çok önemli Alexia ve Büşra transferlerinin bitmesi bizim için.

Galatasaray Daikin, gelecek sezonun kadro planlamasını oluşturmaya devam ediyor. Galatasaray Daikin’in orta oyuncu transferi konusunda gündemine gelen ismin son olarak Türk Hava Yolları’nın da transfer gündeminde olan Büşra Kılıçlı olduğu söyleniyor. (Volleyscope)
Büşra Kılıçlı;
YIL SIRA RANK- INDEX
2018-2019 18 0,5259
2019-2020 21 0,4975
2020-2021 - -
2021-2022 36 0,4405
2022-2023 16 0,5091
2023-2024 06 0,5385
Yukarıdaki tablo, TVF'nin yıllar itibarı ile, orta oyuncular verilerinden oluşturuldu. Sanırım, sakatlık nedeni ile 2020-2021 boş geçmiş ve bu yıl sonrasında istikrarlı bir yükseliş göstermiştir. 2022-23 sezonunda, Popovic'in 0,5958 ile ilk sırada yer aldığı oyuncu sıralamasında, 0,5091 index puanı ile 16. olmuş bu yıl itibarı ile de çıkışına devam ediyor.
Ağırlıklı olarak, bloklarda başarılı oluyor ancak bizimle ne yapar, kestiremiyorum. Grafiğindeki yükseliş devam ederse ve transfer gerçekleşirse, katkı verebilir. Diğer bir soru işareti ise 1990 doğumlu olması....
Transfer edilse bile, dünya çapında bir yıldız veya gelecek vaad eden, yıldız adayı bir orta oyuncu transferi de mutlaka yapılmalı.

Son düzenleme:
Büşra gençken Eda Erdem ile eş değer sayılabilecek gelecekte çok büyük oyuncu olması beklene bir oyuncuydu sonra yaklaşık 1 sene doğum arasına çıktı eczacı da as orta oyuncu iken 1 yıl oynamamış bir oyuncu olarak Sarıyer seviyesine düştü ama her geçen yıl daha da yükseliyor bana kalırsa transferi olursa eğer 2 sene güzel katkı alırız ama sonra düşüş başlar yaşından dolayı.

Son düzenleme:
Bu seneki takımın seviyesi bu kadar oynayacağı maksimum oyun da bu kadar ki Vakıfbank rolantide oynadığı bir günde oynanan oyun bu bir play off yarı finali değil.
Büyük çoğunluk Alexia ve Sarah'tan büyük beklenti içinde olsa da ben bizim maçta kendilerini çok uyumlu görmedim, Vakıfbank'ın yana yakıla pasör çaprazı aradığı ortamda Alexia'yı düşünmediği yerde bizim Alexia'yı alarak Vakıfbank ve diğer üç takıma kafa tutabileceğimizi düşünmek çok olası gelmiyor. Sarah'ı Hernandez'in parlattığı düşünüldüğünde bir performans artışı gözlenebilir ama bizi tepeye çıkaracak hamlenin bu iki hamle olmadığı kanaatindeyim. Tabii takım kurulmadan ve sahaya çıkmadan bir şey söylemek zor olsa da şimdilik görünen benim için bu.

Son düzenleme:
Bu seneki takımın seviyesi bu kadar oynayacağı maksimum oyun da bu kadar ki Vakıfbank rolantide oynadığı bir günde oynanan oyun bu bir play off yarı finali değil.
Büyük çoğunluk Alexia ve Sarah'tan büyük beklenti içinde olsa da ben bizim maçta kendilerini çok uyumlu görmedim, Vakıfbank'ın yana yakıla pasör çaprazı aradığı ortamda Alexia'yı düşünmediği yerde bizim Alexia'yı alarak Vakıfbank ve diğer üç takıma kafa tutabileceğimizi düşünmek çok olası gelmiyor. Sarah'ı Hernandez'in parlaattığı düşünüldüğünde bir performans artışı gözlenebilir ama bizi tepeye çıkaracak hamlenin bu iki hamle olmadığı kanaatindeyim. Tabii takım kurulmadan ve sahaya çıkmadan bir şey söylemek zor olsa da şimdilik görünen benim için bu.
Alexia tutmak istemiyorum gibi durum yok Vakıf tutmak istiyor halla ikna da edebilir ama Alexia Ebrar Tuğba Derya Gizem örge gibi bir çok oyuncu gibi oynatılmadığı kulüpte kalmak istemiyor ama halla ikna edilebilir Sarah önceki sene gösterdiği performansla geleceğin en büyük pasörlerinden biri olucam mesajını verdi zaten Vakıf taraftarları Cansu’nun düştüğü dönem Cansu gitsin Sarah gelsin diyordu ve bence Sarah transferi de bu yüzden yapıldı bana kalırsa bizim maçımızda ikisi de iyi performans sergiledi Alexia Zehra ile beraber sahanın en iyisiydi hatta bu bütçelere gelebilecek en iyi oyuncular ve daha çok genç olmaları bir artı Fenerbahçe genç oyuncuları zamanında toplamanın ekmeğini yiyor bir kaç senedir.

Oyuncuyu tutmak istemek farklı oyuncuyu birinci opsiyon olarak düşünmek farklıdır. Yerli statüsünde bulunan oyuncuyu her kulüp tutmak ister. Alexia gerek yerli olması gerekse yüksek tekniği ile istenen ve göstereceği gelişime bağlı olarak yıldız olabilecek bir isim fakat henüz oralardan çok uzakta. Bizim maçta da yüzdesi kırk bile değil ki söylediğimiz gibi bu bir play off maçı değildi.
Sarah konusunda da Cansu'yu ikame etmek istemek son derece tabiidir ama Cansu'nun gitmesini istiyorlardı gibi bir durum söz konusu değil kimse hele Vakıfbank mevcuttaki en iyi yerli pasörü bırakmaz. Cansu kendi ayrılmak istemezse tabii.

Oyuncuyu tutmak istemek farklı oyuncuyu birinci opsiyon olarak düşünmek farklıdır. Yerli statüsünde bulunan oyuncuyu her kulüp tutmak ister. Alexia gerek yerli olması gerekse yüksek tekniği ile istenen ve göstereceği gelişime bağlı olarak yıldız olabilecek bir isim fakat henüz oralardan çok uzakta. Bizim maçta da yüzdesi kırk bile değil ki söylediğimiz gibi bu bir play off maçı değildi.
Sarah konusunda da Cansu'yu ikame etmek istemek son derece tabiidir ama Cansu'nun gitmesini istiyorlardı gibi bir durum söz konusu değil kimse hele Vakıfbank mevcuttaki en iyi yerli pasörü bırakmaz. Cansu kendi ayrılmak istemezse tabii.
Cansu gitsin değildi olay zaten Egonu Cansu yüzünden istediği gibi oynayamıyor alın Sarahı yorumları vardı çünki o dönem Potsdam Sarah sayesinde Şampiyonlar liginde kimsenin beklemediği maçlar kazandı.Cansu zaten tartışmasız Wolozs ile dünyanın en iyisi ama Sarah şuanda 23 yaşında olmasına rağmen Elif ile geleceğin Cansu ve Wolozs ikilisi olacağını bir kaç sezondur gösteriyorlar.Fenerbahçe Ana Arina Vargas Buse gibi genç oyuncuları Vakıfta yedek liberoya düşen Örgeyi alarak bu seviyeye çıktı bizimde elimizde böyle bir fırsat var.Alexia daha çok genç ve bence şimdiden çok büyük yıldız bize geldiği sezon ligin en skorer ve en iyi servis yüzdesi olan oyuncuydu Yeşilyurt ile daha 17 yaşında Thy maçını tek başına alıp Avrupa rekoru kırdı ve Mvp seçildi zaten oynatıldığı zaman neler yapabildiğini bize gösterdi Ebrar Alexia dan bile az süre alan bir oyuncu iken Thy ye gitti ve Thy tarihinin en faydalı oyuncusuydu Vargas ilk ligimize geldiğinde çok hatta yapıyordu ve gönderin yorumları yapılan bir oyuncuydu Alexia ve Sarah zaten pişmiş oyuncular geldikleri gibi katkı verirler bir kaç sezon bu takımda tutulabilirler ve yanları doldurulursa bir kaç seneye bu takım şampiyonluk adayı olabilir.

Sarah Cansu yorumları taraftar arasında yapılmış olabilir ben rastlamadım fakat kulübün Cansu'yu göndermek 'gibi bir tasarrufu olmaz zaten, Sarah yetenekli bir oyuncu bizde ya da herhangi bir takımda yüksek performans gösterebilir. Ha keza Alexia da aynı şekilde fakat bizim söylemek istediğimiz şey biz bu iki oyuncuyu aldık tepedeki üçlü ile başa baş oynarız düşüncesi bence doğru değil daha önce de yazdığımız üzere vakıfbank'ın pasör çaprazı aradığı ortamda hiç adı geçmiyor bana göre kritik anlarda kritik topları geçmekte gelişmesi gerek.
Vakıfbank'tan ayrılan oyuncuların kendi kariyer planlamasıdır pek bir şey söylemek mümkün değil fakat Ebrar'a Vakıfbank'ta smaçör oynaması için teklif yapıldı ve hatta denendi sonrasında Ebrar kendi kararı ile vakıfbank'tan ayrılmıştır.

Alexia ile Vakıf uzatmak istiyor bunu zaten mackolik gibi bir kaç programda söylediler ama Alexia oynamak istediği bir kulübe gitmek istiyor Ebrar gibi oda kendi kararını vermek istiyor.Cansu’yu gönderecekler diye bir şey demedim zaten hiçbir zaman Sarah’ı çok istedi taraftar dedim Vakıfta bir şey görmüş ki almış İmoca da teklif yapmıştı zaten.Şu aşamada bende gelecekler hemen şampiyon olucaz demiyorum bir kaç seneye bu konuma getirecek seviyedeler diyorum dediğim gibi ortada bir Fenerbahçe örneği var alabilecekleri gençleri toplayıp güzel bir harman yaptılar elimize bir şans gelmişken biz neden bu şansı itip absürt oyuncular almaya devam edelim. Pç sorunu yaşanırken bu bütçeyle Alexia dan daha iyi kim alanabilir Wolozs Cansu Naz Elif Maja Orro gibi pasörler takımları ile önüzmüdeki sezon devam edecekken daha iyi kim alınabilir şuan alınıp bir sene pişirilmesi bu yönetimin şuan için yapabileceği en iyi transfer süreci olur.