2023-2024 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

Halil Bey, uzun yıllar boyunca Gsbasket temelli tanışıklıklarda da sık sık değindiğimiz; saha avantajı olmayan takımın ilk maçı iç sahada oynayıp, kalan iki maçı deplasmanda oynaması üzerinden neredeyse avantajlı noktaya gelmesine dayalı bir fikstür vardı play-off serilerinde. Erkeklerde bu fikstür değişmiş ve basketbol tarzına geçiş yapılmış. Kadınlardaysa kaldığı yerden devam ediyor. Sorumun temeli iki voleybol branşı arasındaki bu uyumsuzluk. :)

Halil Bey, uzun yıllar boyunca Gsbasket temelli tanışıklıklarda da sık sık değindiğimiz; saha avantajı olmayan takımın ilk maçı iç sahada oynayıp, kalan iki maçı deplasmanda oynaması üzerinden neredeyse avantajlı noktaya gelmesine dayalı bir fikstür vardı play-off serilerinde. Erkeklerde bu fikstür değişmiş ve basketbol tarzına geçiş yapılmış. Kadınlardaysa kaldığı yerden devam ediyor. Sorumun temeli iki voleybol branşı arasındaki bu uyumsuzluk. :)
Evet o kısımı bende anlamadım saçma bir karar.

İlkin kalan 3 maçta 51 sayı alabilirse Türkiye voleybol tarihinin bir sezonda en çok sayı alan smaçörü olacak.
Zaten an itibarı ile, 400 sayı ve özellikle W/L sayılarında, +206 W/L ile Gözde dahil, herkesi katlamış durumda. Şu sıralar saklanan beyefendiler hanımefendiler, hadi çıkıp İlkin POWER smaçör değil diyerek, iddianızı devam ettirin....
Önümüzde oynanacak en az 3 maç var yani maç başı alınacak 17 sayı ki, umarım İlkin bu eşiği de atlayacak.

İlkin'in power smaçör olmadığını düşünenlerden biri olarak hâlâ aynı düşüncede olduğumu belirteyim. Nilüfer'e, Sarıyer'e, Karayolları'na yapılan istatistik değildir benim için önemli olan tepedeki dört takıma oynanan oyundur, Fenerbahçe maçında skor 23-22 iken gelen topu öldürmektir.

Bahsi geçen Gözde Avrupa'nın 3 büyük Kupasını kazanırken direkt katkı vermiş bir oyuncudur yerel başarılarından bahsetmiyorum.
Bunu Millî takım döneminde de yazmıştık yine yazalım Vargas'ı çıkarın Ebrar'ı pasör çaprazı olarak oynatın, köşe oyuncularından biri İlkin diğeri kim olursa olsun uçan kaçan Millî takımımızı görelim. Bugün övgüler düzülen Santarelli bile ben bu Millî takıma Vargas'la oynamak için geldim diyorsa, pasör çaprazı bir oyuncuyu çat diye 4 numara oynatıyorsa durup düşünmek lazım.

İlkin gelecek sene Galatasaray için çok önemli bir konumda olacak, Alexia ile birlikte takımı taşıyabilirse beklenen noktalara gelebiliriz takım olarak ama ben Alexia ve İlkin için henüz bu derece umutlu değilim hazır da görmüyorum.

Zaten an itibarı ile, 400 sayı ve özellikle W/L sayılarında, +206 W/L ile Gözde dahil, herkesi katlamış durumda. Şu sıralar saklanan beyefendiler hanımefendiler, hadi çıkıp İlkin POWER smaçör değil diyerek, iddianızı devam ettirin....
Önümüzde oynanacak en az 3 maç var yani maç başı alınacak 17 sayı ki, umarım İlkin bu eşiği de atlayacak.
Hem önde hem geride hem servis turunda fazlasıyla yeterli ve daha gelişme döneminde eğer blok tekniğini de geliştirirse İlkin komple smaçör olur.Bu çıkışı devam ederse bir kaç sezona büyük maçları getiren oyuncu olabilir.

Son düzenleme:
İlkin'in power smaçör olmadığını düşünenlerden biri olarak hâlâ aynı düşüncede olduğumu belirteyim. Nilüfer'e, Sarıyer'e, Karayolları'na yapılan istatistik değildir benim için önemli olan tepedeki dört takıma oynanan oyundur, Fenerbahçe maçında skor 23-22 iken gelen topu öldürmektir.

Bahsi geçen Gözde Avrupa'nın 3 büyük Kupasını kazanırken direkt katkı vermiş bir oyuncudur yerel başarılarından bahsetmiyorum.
Bunu Millî takım döneminde de yazmıştık yine yazalım Vargas'ı çıkarın Ebrar'ı pasör çaprazı olarak oynatın, köşe oyuncularından biri İlkin diğeri kim olursa olsun uçan kaçan Millî takımımızı görelim. Bugün övgüler düzülen Santarelli bile ben bu Millî takıma Vargas'la oynamak için geldim diyorsa, pasör çaprazı bir oyuncuyu çat diye 4 numara oynatıyorsa durup düşünmek lazım.

İlkin gelecek sene Galatasaray için çok önemli bir konumda olacak, Alexia ile birlikte takımı taşıyabilirse beklenen noktalara gelebiliriz takım olarak ama ben Alexia ve İlkin için henüz bu derece umutlu değilim hazır da görmüyorum.
İstediğinize inanmakta tabii ki serbestsiniz ancak belli varsayımlarla, İlkin'in başarısız olacağını düşünmekle hem hata yapıyorsunuz, hem de bu konudaki bilgisizliğinizi gözler önüne seriyorsunuz.
Ebrar'ın OPP oynadığı maçlarda İlkin'in VNL'de ilk 6 da ve full-time (tam zamanlı) oynadığı maçlardaki sonuçlar;
1- İlkin/Hande Kore 3-0
2- İlkin/Hande Sırbistan 3-1
3- İlkin/Derya İtalya 3-0
4- İlkin/Hande Hollanda 3-0
5- İlkin/Derya Tayland 3-0
6- İlkin/Derya Brezilya 3-0
Kalan diğer maçlarda adını yazmamamın nedeni, ya Ebrar ile OH ikilisi olması, ya da dinlenmek ve sakatlıkla mücadele ettiği dönemi hırpalanmadan atlatmaya çalışması nedenini ile ilk 6'da tam zamanlı oynamaması nedeniyledir..
VNL 1. ve 2. ayağında, korunma amaçlı bacağında bandajla oynadı. 3. ayağında Brezilya maçında maç sırasındaki hafif sakatlık nedeni ile parmak koruyucu ve son final etabında başparmak ve aynı eldeki bilek sakatlığı nedeni ile özel bir bandajla oynamaya çalıştı ancak final etabında hem tedirginlik hem de risk nedeni ile çok verimli olamadı.
Şimdi tüm bunlardan sonra, AMAAAAA deyip birşeyler bulabilirsiniz ancak resim ortada. Siz kendi düşüncenize inanmaya devam ediniz.

Hem önde hem geride hem servis turunda fazlasıyla yeterli ve daha gelişme döneminde eğer blok tekniğini de geliştirirse İlkin komple smaçör olur.Bu çıkışı devam ederse bir kaç sezona büyük maçları getiren oyuncu olabilir.
Halil kardeşim, gözleminize katılmakla birlikte, komple smaçör tanımınıza katılmıyorum. İlkin'in hücum hattında hangi seviyeye ulaştığının ip ucunu zaten siz verdiniz. Defansif anlamda servis karşılamada açık ara Türkiye'nin en iyi servis karşılayan smaçörü ve bunun dışında alan savunması ve diglerde olağanüstü başarılı, inanılmaz toplar çıkaran oyuncusu. Son sezonda servisleri ile de (her ne kadar smaç servis atmasa dahi) oldukça başarılı. Tüm bu özellikler zaten İlkin'in komple diye tanımladığınız üst düzey bir smaçör olduğunu kanıtlıyor. Evet, savunma bloklarında biraz daha başarılı olursa muhteşem olur ama herşey zamanla. Şu kadarını söyleyebilirim ki, şu anki blok performansı, geçen yıla göre pozitif yönde gelişmiş ve her takımın kadrosunda görmek istediği müthiş bir oyuncu.

Ben çok bilgili olduğunu düşünmüyorum ama anlarım biraz tekrar ifade edelim mesele ilkin'in oynaması tabii ki sürpriz değil kaç tane vasat üstü smaçöre sahibiz ki İlkin'i dışarıda bırakalım. Zaten sorun da orada bir önceki Millî takım antrenörünün de söylediği mevcut antrenörün de gelir gelmez ilk yaptığı şey Ebrar'ı 4 numara oynatmak oluyorsa eski koç ben de Vargas ile oynamak isterdim diyorsa mevcut koç Vargas için geldim diyorsa burda oturup düşünmek lazım.

Kritik maç, büyük maç, önemli maç adına ne derseniz deyin kim ilk altı çıkmış Hande-Ebrar ne düşünmüş adam manşeti alırım topu atarız havaya sahada yüksek kalırım topa Ebrar vurur, Hande vurur, Vargas vurur iyi top gelirse ortaya atarım. Tabii ki İlkin yıllar sonra galatasaray alt yapı çıkışlı önemli bir oyuncu olduğu için değer verilmesi tabiidir bizde veriyoruz fakat henüz istenilen noktada bize göre değil.

Galatasaray Daikin ve Kuzeyboru, Play-off 5-6 serisinde mücadele edecek.

1.mac : Galatasaray Daikin - Kuzeyboru 10 Nisan saat : 15:00 (TVF voleybol YouTube)

2.mac : Kuzeyboru - Galatasaray Daikin 13 Nisan saat : 14:00 (TVF voleybol YouTube)

3.mac : Kuzeyboru - Galatasaray Daikin 15 Nisan saat : 16:00 TVF voleybol YouTube)

Son düzenleme:
Kuzeyboru'yu geçme ihtimalimiz var mı?
Eğer takım kurgusu, Logan'ın OPP olduğu bir sistemle oynar ve hücumcular, özellikle İlkin, dikkatli ve yüksek motivasyonla oynarsa (İlkin'in son 2 Kuzeyboru maçı pek başarılı değildi), kesinlikle var. Nedenlerine gelince,
1- Emine, son dönemlerde blokları iyice toparladı ve tek ayak hücumlarında da başarı grafiğini, birhayli yükseltti.
2- Lazovic, kısa zaamanda takıma uyum sağladı ve hatta son iki maçta ama özellikle Nilüfer ile yapılan ilk maçta servis karşılama konusunda aksayan İlkin'i, toparlama konusunda müthiş bir performans sergiledi, hücumlarda da, zaman zaman etkili oldu. Eggleston, İlkin Lazovic hücum kurgusu tıkır tıkır işliyor. Birisinin durduğu noktada, diğeri devreye giriyor.
3- Bihter, eski Bihter olmaktan uzak, iyi bir grafik yakaladı ve takıma son derece önemli katkı sağlıyor.
Sonuçta, odaklanmış ve iyi motive olmuş, mücadeleyi sonuna kadar sürdüren bir Galatasaray, Kuzeyboru'yu yener.