2022-2023 Galatasaray Kadın Voleybol Takımı

Kafamda, paylaşmak istediğim, ancak yaşadığımız bu felaket döneminde, hemen hemen kimsenin hiçbir forum yazısına elinin gitmediği bir süreçte, böyle bir iddianın ortaya atılmasının kasıtlı olduğu düşüncesindeyim, bu nedenle fikrimi belirtme ihtiyacını hissettim. Voleybolunsesi, bu iddiayı (iddia diyorum, çünkü anlaştığı öğrenildi diyor) açıkça belirtmesi gerekiyor. Nereden öğrenmiş? Tüm voleybol sitelerini (yerli - yabancı) aramama rağmen, konu ile ilgili benzer bir habere rastlamadım. Şahsen, bu haberin asparagas olduğuna inanıyorum. Kaldı ki, Anthi'nin Galatasarayımız ile Ağustos 2022 de imzaladığı 1+1 yıllık sözleşmesi var (tek tip). Yani kulüp, 2.yılda sözleşmenin yenilenmesi veya fesih yetkisine sahiptir diye biliyorum. Yine bazı arkadaşlar kızabilir veya eleştirebilir ama ortada bir gerçek var ki, şu an itibarı ile Anthi, Galatasaray'da aslaniçelerin motor gücüdür. Bizler burada, yavaş yavaş oturmaya başlamış sistem ve gelecek yeni takviyelerle, ligin tepesine ulaşabilmek için hangi ilave transferlerin yapılması gerekebileceğini tartışırken, Anthi'nin elden gitmesi durumunda, belki sert bir yorum olacak ama şubeyi kapatmaları, en iyi seçenek olur.
Çok iyi bir transfer düşünülse bile, önümüzde kocaman bir örnek var. Egonu-Haak değiş tokuşunun nasıl bir sonuç verdiğini, hepimiz görebiliyoruz.
Bu nedenle, habere konu bu durumu dikkate alarak, Galatasaray Voleybol Şubesinin, konu ile ilgili bir açıklama yapmasını beklemek, sanırım tüm Galatasaraylı voleybol severlerin hakkıdır.
Arkadaşlar, konu ile ilgili görüşlerinizi lütfen paylaşınız.

1+1 sözleşmelerde oyuncunun da belli bedel karşılığı ilk yılın sonunda çıkış hakkı olabiliyor.Boyle bir hakkın olmadığına emin misiniz

1+1 sözleşmelerde oyuncunun da belli bedel karşılığı ilk yılın sonunda çıkış hakkı olabiliyor.Boyle bir hakkın olmadığına emin misiniz
Doğru bir noktaya değinmişsiniz. Sözleşmeye konu taraflar anlaşırsa, tazminatsız ayrılma söz konusu olabilir diye biliyorum. Burada belirtmeye çalıştığım, zaten bu konuda Galatasaray'ın da söz hakkı olduğu ve onaysız olarak bir başka kulübün diğer kulübün sporcusu ile, kulübün bilgisi dışında anlaşmasının pek kolay ve etik olmadığı noktasıdır. Yine bu nedenledir ki, 'Anthi'nin elden gitmesi durumunda, belki sert bir yorum olacak ama şubeyi kapatmaları, en iyi seçenek olur' diyorum. Anlatmaya çalıştığım, kulübün eğer böyle bir duyumu varsa, derhal konuya el atıp, Anthi'nin elde tutulması için gereğinin yapılması ve bunun, oyuncu ile yeni bir anlaşma yapıp eğer varsa sorunu çözüp, yeni yapılanmaya devam etmesi, veya şimdiden en az Anthi seviyesinde, sorumluluk alarak takımı sırtlayacak seviyede bir alternatif bulmasıdır. Aksi takdirde takımı çok çok zor günler bekliyor olacak.
Not: Milliyet gazetesi de voleybolunsesi iddiasına atıfla konuyu göndeme getirdi. Dış kaynaklı transfer dedikodusu seklinde verilen ve yine aynı kaynağa (voleybolunsesi) atfen çıkan makalenin linkini paylaşıyorum.
Sonuç olarak, şu ana kadarki konu ile bulgularım, farklı kaynaklarda söylenti olarak dillendirilmesinin, tek bir kaynaktan (birisinin bir kuyuya taş atması örneği) gelmiş olması ki bu da düşündürücü, hele ki ligdeki yarış, burun buruna giderken.

Galatasaray Voleybol şubesi Anthi ile var olmadı,Anthi gidince de yok olmaz. Anthi geçen sezon belli ölçüde katkı verdi ama bu sene kötü bir performans gösteriyor. Manşet sorunu hâlâ devam ediyor. Logan geldikten sonra hücum anlamında rolü daha az olduğu için hücum istatistikleri de düşmeye başladı.
Kısacası bu kadar abartmanın anlamı yok.
Ha bu arada benim şahsi tahminin Anthi gelecek sene Galatasaray'da devam edecek.
Ama bize acilen pasör ve libero transferi gerekiyor.

Doğru bir noktaya değinmişsiniz. Sözleşmeye konu taraflar anlaşırsa, tazminatsız ayrılma söz konusu olabilir diye biliyorum. Burada belirtmeye çalıştığım, zaten bu konuda Galatasaray'ın da söz hakkı olduğu ve onaysız olarak bir başka kulübün diğer kulübün sporcusu ile, kulübün bilgisi dışında anlaşmasının pek kolay ve etik olmadığı noktasıdır. Yine bu nedenledir ki, 'Anthi'nin elden gitmesi durumunda, belki sert bir yorum olacak ama şubeyi kapatmaları, en iyi seçenek olur' diyorum. Anlatmaya çalıştığım, kulübün eğer böyle bir duyumu varsa, derhal konuya el atıp, Anthi'nin elde tutulması için gereğinin yapılması ve bunun, oyuncu ile yeni bir anlaşma yapıp eğer varsa sorunu çözüp, yeni yapılanmaya devam etmesi, veya şimdiden en az Anthi seviyesinde, sorumluluk alarak takımı sırtlayacak seviyede bir alternatif bulmasıdır. Aksi takdirde takımı çok çok zor günler bekliyor olacak.
Not: Milliyet gazetesi de voleybolunsesi iddiasına atıfla konuyu göndeme getirdi. Dış kaynaklı transfer dedikodusu seklinde verilen ve yine aynı kaynağa (voleybolunsesi) atfen çıkan makalenin linkini paylaşıyorum.
Sonuç olarak, şu ana kadarki konu ile bulgularım, farklı kaynaklarda söylenti olarak dillendirilmesinin, tek bir kaynaktan (birisinin bir kuyuya taş atması örneği) gelmiş olması ki bu da düşündürücü, hele ki ligdeki yarış, burun buruna giderken.

Ben sözleşmeye konu tarafların sonradan anlaşmasından bahsetmiyorum.1+1 sözleşmelerde taraflardan biri ya da her ikisi için önceden belirlenmiş bir bedel karşılığı çıkış hakkı olabiliyor eğer böyle bir hak oyuncuya sözleşmede tanınmış ise oyuncu bedeli sözleşmenin ilk yılının bitiminden sonra belirlenen belli bir tarihe kadar yatırdığında zaten oyuncu serbest kalmış oluyor.

Ben sözleşmeye konu tarafların sonradan anlaşmasından bahsetmiyorum.1+1 sözleşmelerde taraflardan biri ya da her ikisi için önceden belirlenmiş bir bedel karşılığı çıkış hakkı olabiliyor eğer böyle bir hak oyuncuya sözleşmede tanınmış ise oyuncu bedeli sözleşmenin ilk yılının bitiminden sonra belirlenen belli bir tarihe kadar yatırdığında zaten oyuncu serbest kalmış oluyor.
Ben de benzer şeyi söylüyorum. Sözleşme detayına sahip olmadığımız için kesin birşey diyemiyoruz ancak 1+1 in taraflara söz hakkı ve yeniden masaya oturma şansı verdiğini düşünüyorum. Sonuç olarak, transfer gerçekleşiyormuş gibi ortaya atılan iddia, şu an için sadece dedikodu gibi geliyor. Ben özellikle de kulüpten bir açıklama bekliyorum veya belki Anthi bir yorumda bulunabilir. Bekleyip hep birlikte görelim.
Bununla birlikte, olası gelişmelere göre hemen yeni transfer politikası ve yeni alternatif oyuncu transferleri konusunda uyanık olunması gerektiği konusunu yineliyorum. Umarım bu durum dedikodu veya birilerinin 'wishful thinking' veya diğer bir değişle hayalinden öte birşey değildir. Bence Sultanlar Ligi'nde her takım, bazı hataları olmasına rağmen (defansif-servis karşılama) böylesine kaliteli bir hücum oyuncusuna sahip olmak ister. Sizce?

Galatasaray Voleybol şubesi Anthi ile var olmadı,Anthi gidince de yok olmaz. Anthi geçen sezon belli ölçüde katkı verdi ama bu sene kötü bir performans gösteriyor. Manşet sorunu hâlâ devam ediyor. Logan geldikten sonra hücum anlamında rolü daha az olduğu için hücum istatistikleri de düşmeye başladı.
Kısacası bu kadar abartmanın anlamı yok.
Ha bu arada benim şahsi tahminin Anthi gelecek sene Galatasaray'da devam edecek.
Ama bize acilen pasör ve libero transferi gerekiyor.
Değerli görüşünüz için teşekkürler. Her yorum, tartıştığımız konulara yeni bir değer ve bilgilendirme yönünden katkı sağlıyor. 'Galatasaray Voleybol şubesi Anthi ile var olmadı,Anthi gidince de yok olmaz' görüşünüze kesinlikle katılıyorum. Zaten ben de öyle bir iddiada bulunmadım. Sadece geçmiş dönemdeki transfer politikalarının, şu veya bu nedenle yanlış planlanması yada planlanmaması nedeniyle, takımın sürüklendiği zaafiyete atıfla, hiçbir önlem alınmadan Anthi'nin elden kaçırılması halinde, takımın çöküş yaşama olasılığı konusundaki risklere dikkat çekmek istedim. Kiralık olarak transfer edilen Alexia'nın, Vakıfbank'a geri dönmesi sonrası, uzun süre boşluk yaşanması ve Bell transferi, takım üzerinde olumsuz etkiler yarattı. Sanırım bu konuda hemfikiriz.
En azından takımın daha da gençleştirilmesi, hızlı oyun ve az hata ve dinamik kadro genişliği kapsamında, önümüzdeki sezon için özellikle çok iyi libero ve pasör transferi için görüşünüze de katılıyorum.
Bir NCAA takipçisi olarak Logan transferi beni çok heyecanlandırdı. İyi bir voleybolcu ve NCAA'de yılın voleybolcusu olmasına rağmen, bazı zayıf yanları da göze çarpıyor. Bunu hem NCAA maçlarını izlerken, hem de buradaki 4 maçını takip ettikten sonra, dikkat çeken noktalar olarak belirtiyorum. Vuruşları çok güçlü, orta hücumcu olarak da hücuma kalkabilen, ancak zaman zaman İlkin'in yaptığı hatalarını da yapabilen bir oyuncudur. Kesinlikle blok yüzdesini geliştirmesi ve servis ve manşet hatalarını azaltması gerekiyor. Tüm bunlara rağmen, Bell ile kıyaslama yapılacaksa, bence kıyas dahi kabul edilemez. Çok farklı bir atmosferden, yeni bir sistem ve ortama girdi. Biraz zaman tanımak lazım. NCAA deki set başı sayı ortalaması 5.04 ancak burada şu ana kadar bunun altında kalmış görünüyor (3.29).
Anthi ile ilgili olarak 'Logan geldikten sonra hücum anlamında rolü daha az olduğu için hücum istatistikleri de düşmeye başladı' tezinize katılmıyorum. Rakamlar Anthi ile ilgili anlamlı bir düşüşü göstermiyor. Logan'ın katkısı sonucu, yıl içinde en fazla düşenler, orta oyuncularımız Mina, Ayçin ve Smaçör İlkin. Özellikle ilk yarının ilk 4 maçı ile, 2. yarının ilk 4 maçını karşılaştırdığımız zaman, karşımıza bu tablo çıkıyor. Gönül arzu eder ki, Anthi'nin katkısı azalsın, katkı orta oyunculara dağılsın, sayı ortalaması oyunculara dengeli dağılsın böylece rakip takımlar (özellikle tepedekiler) için daha büyük tehdit oluşsun ve rakip takımların önlem alması güçleşsin..
'Anthi geçen sezon belli ölçüde katkı verdi ama bu sene kötü bir performans gösteriyor' iddianız üzerine, son olarak, geçen yıl ile bu yılı (şu ana kadar oynana maçlar), resmi rakamlar üzerinden Anthi ve İlkin'i baz alarak, 5 ana başlıkta karşılaştırmaya çalıştım. İlginç sonuçlar çıktı. 2021-22/ 2022-23 karşılaştırmasında Sayı/set bazında hem İlkin, hem Anthi, performanslarını geliştirmiş görünüyor. Servis sayılarında anlamlı bir değişim yok. Blok sayılarında İlkin önemli bir sıçrama yapmış, Anthi'de anlamlı bir değişim gözlemlenmedi. Mükemmel hücumlarda ne İlkin ne de Anthi'de anlamlı bir değişim gözlemlenmedi. Servis karşılamada da çok anlamlı olmamasına rağmen İlkin'de çok küçük bir yükseliş, Anthi'de çok küçük bir düşüş gözlemlendi.
Bu nedenle iddianız rakamlarla desteklenmiyor.
Aşağıda paylaşıyor olduğum tabloda (2 sayfalık pdf),
Ortalama 1 ibaresi ilk yarının ilk 4 maçını içeriyor.
Ortalama 2 ibaresi, ilk yarının ilk 4 maçından sonra, İlbank haricinde oynanan ilk yarı maçlarını kapsıyor.
Ortalama TTL ibaresi, İlbank haricindeki ilk yarıda oynanan tüm maçları kapsıyor.
Ortalama 3 ibaresi, 2. yarının ilk 4 maçını içeriyor.
Not: İlbank maçı, ağırlıklı olarak dönüşümlü ve yedek kadro ile oynandığından, yansızlık kuramı kapsamında hesaplamaya etkisini indirgemek üzere işlem dışı bırakılmıştır. Maç ve Set olarak düzenlenen rakamlarda, set rakamları, karşılaştırma adına daha net bir görüş ortaya koymaktadır.

Ekli dosyalar

• GS Misli 2022 2023.pdf
    642.8 KB · Görüntüleme: 4
Danielle Cuttino haberini de yayınlamış voleybol magazin. Ayçin Akyol a şaşırmıyorum çünkü Vakıfbank Türk orta sadece Zehra dan randıman alıyor. Bu arada Kübra da THY ye gidiyor zaten. Emine Arıcı da sanki o yüzden alındı sanki.

Arkadaşlar, niye hemen isyan ediyorsunuz hiç anlayamadım. Magazin niteliğinde haber çıkaran bu odaklar, belli ki bazı hesaplar yapıyor. Bu acı dönemde, ya ilgi çekmeye çalışıyorlar veya takım üzerinde aynı anda taraftarla takım/kulüp üzerinde olumsuz hava yaratarak olası başarısını engellemeye çalışıyorlar ve bu senaryolar kuvvetle olası geliyor. Nedenleri ise şunlar. Ayçin'in sözleşmesi 2 yıllık ve henüz 1. yılını bile doldurmadı. Takım içerisindeki performansı da ortada. İkinci olarak Anthi dedikodusunu yayan çevreler ile bu haberi yapan çevreler aynı görünüyor. Üçüncü olarak, transfer gerçekleşmiş gibi yapılan haberin, ne Galatasaray ne de Vakıfbanktan resmi bir doğrulama yapılmamış olması. 4. olarak birçok yabancı voleybol forum sitesinde, Vakıfbank ile ilgili günde 5 voleybolcunun transfer haberinin çıkması. Son olarak, söylentileri bir şekilde doğrulatıp, sitelerinde söylenti notu düşülerek haber yapan diğer ciddi haber sitelerinin böyle bir konuyu hiç gündeme getirmemesi. Bence yine birileri kuyuya taş atıyor. Yarın da İlkin ile iilgili haber çıkarsa, hiç şaşırmam. Ona da birçok kulüple yakıştıran çok... Özellikle de yabancı forumlarda. Oyuncularımızla ilgili bu kadar çok transfer dedikodusu yapılıyorsa, demek ki takımımız, bazılarının küçümsediği şekilde sıradan bir takım değil. Bekleyip görelim. Eğer tersi çıkarsa, bir Galatasaraylı voleybolsever olarak hepinizden özür dileyeceğim.

Arkadaşlar, niye hemen isyan ediyorsunuz hiç anlayamadım. Magazin niteliğinde haber çıkaran bu odaklar, belli ki bazı hesaplar yapıyor. Bu acı dönemde, ya ilgi çekmeye çalışıyorlar veya takım üzerinde aynı anda taraftarla takım/kulüp üzerinde olumsuz hava yaratarak olası başarısını engellemeye çalışıyorlar ve bu senaryolar kuvvetle olası geliyor. Nedenleri ise şunlar. Ayçin'in sözleşmesi 2 yıllık ve henüz 1. yılını bile doldurmadı. Takım içerisindeki performansı da ortada. İkinci olarak Anthi dedikodusunu yayan çevreler ile bu haberi yapan çevreler aynı görünüyor. Üçüncü olarak, transfer gerçekleşmiş gibi yapılan haberin, ne Galatasaray ne de Vakıfbanktan resmi bir doğrulama yapılmamış olması. 4. olarak birçok yabancı voleybol forum sitesinde, Vakıfbank ile ilgili günde 5 voleybolcunun transfer haberinin çıkması. Son olarak, söylentileri bir şekilde doğrulatıp, sitelerinde söylenti notu düşülerek haber yapan diğer ciddi haber sitelerinin böyle bir konuyu hiç gündeme getirmemesi. Bence yine birileri kuyuya taş atıyor. Yarın da İlkin ile iilgili haber çıkarsa, hiç şaşırmam. Ona da birçok kulüple yakıştıran çok... Özellikle de yabancı forumlarda. Oyuncularımızla ilgili bu kadar çok transfer dedikodusu yapılıyorsa, demek ki takımımız, bazılarının küçümsediği şekilde sıradan bir takım değil. Bekleyip görelim. Eğer tersi çıkarsa, bir Galatasaraylı voleybolsever olarak hepinizden özür dileyeceğim.
Açıkçası buna şuan bende katılıyorum ayçinin 2 senelik sözleşmesi var voleybolda bonservis manteliteside yok boşuna bırakmak saçmalık olur

Galatasarayımıza yakıştırılan söylenti ile ilgili olarak, Cuttino hakkında biraz da geriye dönük bir çalışma yaptım. NCAA Purdue Üniversitesi çıkışlı, Conegliano'ya transfer olan Stephanie Samedy'nin yılın voleybolcusu seçildiği 2017 yılında NCAA AVCA All American First Team oyuncusudur. Bu takıma girmek, kolej (Üniversite) 1. liginde oynayan her oyuncunun hayalidir. Logan da 2022-2023 yılında, tıpkı Samedy gibi yılın voleybolcusu seçilmiştir.
İtalyan ekibi Casalmaggiore sonrasında, güçlü Brezilya ekibi Minas ve son olarak da, Toyota Auto Body Queenseis Takımlarında Pasör Çaprazı olarak forma giydi. Aynı zamanda Amerikan Milli takımı formasını da terletti. Çok yönlü bir voleybolcu olması ve hem Çapraz (OPP), hem Orta Oyuncu (MB), hem kayarak hücum hem de klasik smaçör (OH) olması dikkat çekicidir.
Eğer gerçekleşirse, sanırım pek karşı çıkan olmaz. Hep gündemde tutmaya çalıştığım kadro genişliği çerçevesinde, Anthi ile birlikte oynarsa ve buna ilaveten aynı çerçevede birkaç gerekli transfer daha yapılırsa ( genç, tecrübeli ve kalitesini kanıtlamış pasör, libero) diğer takımlar hangi transferleri yaparsa yapsın, takımımız zirveye oynar diye düşünüyorum.
Birkaç bulguyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
İlk paylaşım, AVCA 2017 ile ilgili 1. 2. ve 3. takımlar listesi (listeyi incelediğinizde, pek çok tanıdık isim göreceksiniz.), bir diğeri, Team USA ve son olarak AVCA 1st team ödülü videosudur.