2023-2024 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

İlk üç takımı geçme şansımız yok gibi bişey. Hala arada uçurum var.
Hatırlıyorum da, daha sezon başında takım kurulurken (yada iyi bir takım kurulamazken ve yaprak kımıldamazken), ve lig başlangıcında, burada ve hatta yabancı forumlarda bile, bu takım küme düşer deniliyordu. Aynı kişiler, sezon sonunda 5. olamadık diye sızlanıyorlar.

1- An itibarı ile transferler üzerinde yetili ve planları olan bir hoca varken, ve birçok transfer bitmiş görünür ve yerinde transferler yapılırken, sizi böyle düşünmeye iten neden nedir, gerçekten merak ederek soruyorum.
2- Diğer takımların boşalan kadrolarını nasıl takviye edecekleri konusunda, hangi bilgiye hakimsiniz ki, bu yorumu rahatça yapabiliyorsunuz.
3- Başkan Özbek bile, daha dün, bu alanda geri kaldığımızı kabullenir, özeleştirisini yapar ve adımıza yakışır ve kora kor bir mücadele için gerekli çalışma ve transferlerin yapılacağı müjdesini verirken, hangi veriye dayanarak böyle bir çıkarsama yapıyorsunuz?

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

Hatırlıyorum da, daha sezon başında takım kurulurken (yada iyi bir takım kurulamazken ve yaprak kımıldamazken), ve lig başlangıcında, burada ve hatta yabancı forumlarda bile, bu takım küme düşer deniliyordu. Aynı kişiler, sezon sonunda 5. olamadık diye sızlanıyorlar.

1- An itibarı ile transferler üzerinde yetili ve planları olan bir hoca varken, ve birçok transfer bitmiş görünür ve yerinde transferler yapılırken, sizi böyle düşünmeye iten neden nedir, gerçekten merak ederek soruyorum.
2- Diğer takımların boşalan kadrolarını nasıl takviye edecekleri konusunda, hangi bilgiye hakimsiniz ki, bu yorumu rahatça yapabiliyorsunuz.
3- Başkan Özbek bile, daha dün, bu alanda geri kaldığımızı kabullenir, özeleştirisini yapar ve adımıza yakışır ve kora kor bir mücadele için gerekli çalışma ve transferlerin yapılacağı müjdesini verirken, hangi veriye dayanarak böyle bir çıkarsama yapıyorsunuz?

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.
Bütçe!

Belki futbolda düşük bütçeli takımlar zaman zaman yüksek bütçeli takımlara üstünlük sağlayabiliyor ama bu basketbol. ve voleybolda çok nadir olur. Bu üç takımın sadece bir oyuncusunun aldığı ücrete takım kuruyoruz. O yüzden oralar şimdilik hayal.

Benim fikrimce riskli genç bir takım kurduk.Her oyuncu tek tek bu sene sıçrama yapıp seneye eczacı vakıf gibi büyük dediğimiz takımları peşine takacak seviyede. Ben bu takımın dediğim gibi ilk 3 e girmesini zor buluyorum ama ilk 3 ü bırakmaz kolay kolay oldukça o takımları zorlar hatta belki. 3-4 turunda süpriz yapıp üçüncülüğü kapabilir diye düşünüyorum.

Benim fikrimce riskli genç bir takım kurduk.Her oyuncu tek tek bu sene sıçrama yapıp seneye eczacı vakıf gibi büyük dediğimiz takımları peşine takacak seviyede. Ben bu takımın dediğim gibi ilk 3 e girmesini zor buluyorum ama ilk 3 ü bırakmaz kolay kolay oldukça o takımları zorlar hatta belki. 3-4 turunda süpriz yapıp üçüncülüğü kapabilir diye düşünüyorum.
Bence de genç ama riskli değil. Tam aksine çok akılcı buluyorum. Önemli olan bu genç kadro'nun takım uyumu ve ruhu ile mücadele etmesi. Olabilecek en kötü kadro dediğimiz kadro, takım ruhunu yakaladığında, az daha bizleri havalara uçuruyordu.

Cengiz Göllü bu işlerden biraz anlardı. Voleybolun ortadan bir file ile ayrılan bir alanda oynanan bir oyun olduğunu ve kaliteli kadronun kazanacağını düşünürdü.

Biz müneccim değiliz tabii takım sahaya çıkmadan bir şey söylemek de kolay değil geriye kalan bu takımın çıkıp oynaması takım oynarsa değişik ve iyi sonuçlar olması beklenebilir ve fakat kadro öyle uçar kaçar diyeceğimiz ne vereceği belli oyunculardan değil potansiyel taşıyan bir kadro zaten beklenen de bunu yapmaları. Ayrıca Eczacıbaşı, Vakıfbank, Imoco böyle alt alta sıralanan takımlar değil denk takımlar olarak sayılabilir.

Biz bu takımda ne vereceği belli Gabi, Boşkoviç gibi oyuncuları henüz bütçe gereği belki göremeyiz ama koç olarak bir İtalyan görmek isterdik, Marco Bonitta olabilirdi.

Bence Hernandez ile devam çok yanlış değil bu sene için.Çünkü Potsam da yıllardır bu adam Sarıyer Belediye civarı bütçeyle lig de Stutgardan şampiyonluklar aldı Şampiyonlar liginde hem Fenerbahçeyi hem Vakıfı yendi kendinin bir kaç tık üstündeki takımları çok rahat yendi.O yüzden Hernandez bu plan için en iyi seçeneklerden adam bütün başarılarını böyle kazanmış zaten. Romanya milli takımında da çok gençlerle oynuyor.Ama bütçe artırımı geldiği zaman dediğiniz hamle mantıklı olabilir çünkü Hernandez yüksek bütçeli bir takım hiç çalıştırmadı yüksek bütçeli bir takımın anahtarını vermek risk olabilir.

Eczacı Vakıf Feneri geçeriz de diyemeyiz çok zor ama 3. olma hedefi çok normal bence çünkü zaten bu takım 4. olacak güce sahip bu takım 3. sırayı zoralamazsa zaten bir başarı elde etmiş olmıyacak bu kadronun zaten ana hedefi bu olmalı.Sezon başından Vakıf Fener Eczacı bizden güçlü ilk 3 giremeyiz mentalini yükelemek yanlış bence oyuncular da az çok sosyal medya yorumlarına hakim 3. olma hırsı ruhu gelmezse bu oyunculara zaten dediğim gibi bir başarı olmaz çünkü zaten bu kadronun hakkı 4 ekstra bir başarı olmaz 4. olursak hedef olmamalı.

Bize genç oyuncuların yeri gelince, başını okşayan yeri gelince gerekli sertliği sağlayan bir koç uygun diye düşünüyorum Hernandez voleybol kalitesinin belli bir seviyede olduğu taraftar baskısının nerdeyse hiç olmadığı takımlarda çalışmış bir koç 5büyük maç tecrübesi nispeten az biz eğer genç oyuncuları yükseltmek istiyorsak önce antrenör görmüş geçirmiş olacak ki kızlara da bunu yansıtsın.

Beşiktaş bunu Caprara ile denedi ise de onların kadrosu uygun değildi şimdi bu kurulan takım bunun için uygundur.

THY kadrosunu görmeden 4. oluruz üçü zorlarız diyemeyiz.

Daha önce de yazdığımız gibi bu takım Galatasaray tarihinin son yıllarının vasat üstü takımı fakat ne vereceği belli oyunculardan değil potansiyeli yüksek oyunculardan kurulu tepedeki dört takımı yenmek birini geçmek için kırarak ve kırılmadan oynamak lazım. Orası kurtlar sofrası o mental seviyelere gelmek için koçun da çelik gibi olması smaçörün de Galatasaray'ı sırtına alıp taşıması gerekecektir.

Bize genç oyuncuların yeri gelince, başını okşayan yeri gelince gerekli sertliği sağlayan bir koç uygun diye düşünüyorum Hernandez voleybol kalitesinin belli bir seviyede olduğu taraftar baskısının nerdeyse hiç olmadığı takımlarda çalışmış bir koç 5büyük maç tecrübesi nispeten az biz eğer genç oyuncuları yükseltmek istiyorsak önce antrenör görmüş geçirmiş olacak ki kızlara da bunu yansıtsın.

Beşiktaş bunu Caprara ile denedi ise de onların kadrosu uygun değildi şimdi bu kurulan takım bunun için uygundur.
Bu kadroyu bu seviyeye çıkaran Hernandezdir.Hernandez Neslihanın da oynadığı İspanya da voleybolun patladığı bütün İspanyanın arkasında olduğu şampiyonlar ligi şampiyonluğu yaşayan o dönem voleybolunun en çok taraftar kitlesine sahip takımın en üst düzey yetkililerinden bu baskıyı daha çok gençken tatdı ve Okan Bökenin bu adam voleybol dahisi dediği birisi o kulüpte tanıştılar Okan Böke sayesinde Galatasaraya geldi.Hernandez kendi kurmadığı bu denli kötü bir takımla bence hedefin üstüne çıktı.Kendi kadroyla da neler yapabildiğini çok kez gösterdi.Bana kalırsa bu bütçeyle güzel bir kadro da kurdu bütçe ortada.

THY kadrosunu görmeden 4. oluruz üçü zorlarız diyemeyiz.

Daha önce de yazdığımız gibi bu takım Galatasaray tarihinin son yıllarının vasat üstü takımı fakat ne vereceği belli oyunculardan değil potansiyeli yüksek oyunculardan kurulu tepedeki dört takımı yenmek birini geçmek için kırarak ve kırılmadan oynamak lazım. Orası kurtlar sofrası o mental seviyelere gelmek için koçun da çelik gibi olması smaçörün de Galatasaray'ı sırtına alıp taşıması gerekecektir.
Thy kadrosu bitti zaten çok toplama bir kadro her sene olduğu gibi Anthi ve Melis hariç çok düzgün ilk 4 yapacak bir takım değil.Thy zaten yıllardır bütçe döküp hiçbir başarı alamamakla ünlü Vasat üstü kavramı da bana kalırsa saçma Sultanlar liginde ilk 4 diyebilen her takımın kadrosu güçlüdür sonuçta Bulgaristan liginde değiliz

Şimdi o Tenerife kadrosu bizde yok ya da o mentalite ile kurulmuş bir kadro bizde yok. Reşat Yazıcıoğulları'da Avrupa ikincisidir bana göre voleybolu da çok iyi bilir ama şu an üst düzey yarışmacı takımları çalıştırmaz benim görüşüm bu kadronun başında Reşat Hoca'yı mı hatta Mehmet Bedestenlioğlu'nu mu Hernandez'i mi görmek istersin deseler ikisini görmek isterim.

Takımı seviye atlatması olayına gelince bizim söylediğimiz zaten bu 2023 yılında harcanan para ile bu para doğru harcanmış olsa bize göre zaten 5. olurdu olamadı, oyun olarak da bir ilerleme görmedik. Denildiği gibi voleybol dahisi çıkar da ileri gideriz umarım.

Şimdi o Tenerife kadrosu bizde yok ya da o mentalite ile kurulmuş bir kadro bizde yok. Reşat Yazıcıoğulları'da Avrupa ikincisidir bana göre voleybolu da çok iyi bilir ama şu an üst düzey yarışmacı takımları çalıştırmaz benim görüşüm bu kadronun başında Reşat Hoca'yı mı hatta Mehmet Bedestenlioğlu'nu mu Hernandez'i mi görmek istersin deseler ikisini görmek isterim.

Takımı seviye atlatması olayına gelince bizim söylediğimiz zaten bu 2023 yılında harcanan para ile bu para doğru harcanmış olsa bize göre zaten 5. olurdu olamadı, oyun olarak da bir ilerleme görmedik. Denildiği gibi voleybol dahisi çıkar da ileri gideriz umarım.
O tenerife kadrosu bizde yok ama potsdamda da bizim kadro yok aynı şeye çıkıyor.Oyun olarak zaten ilerleme göremezdik kadro ortada ve sene başı sonu olarak ligde en çok oyununu geliştiren takımız bunu hangi hocaya verirsen ver küme düşürür bizim hakımız küme düşmekti bu sezon bu net Santrelli yi koysak farklı bir şey mi olurdu hayır Hernandez 1 oyuncu dahi kendi almadığı kadroyla çok başarılı oldu bence.

Her oyuncunun oyun olarak geliştiğini gördük zaten her oyuncu sene başı ve sene sonuna kadar çok şey koydu kendine. Ayçin sadece gelişemedi onda da Teknik heyete değil suç sakatlığın önüne geçemezler. Kendi kurmadığı istemediği bir kadroyla bile bunu yapan adamı eleştirmemiz bence adil değil.

Daha önce yazdığımızz üzere bir takımda bir gelişme görmedik belki bir reaksiyon gösterdiğimiz söylenebilir o da bu yatırım için tabiidir. Bu arada Hernandez şampiyon olan takımda baş antrenör olmadığı gibi staff içinde de yer almıyordu diye düşünüyorum ben mi bir şey kaçırıyorum acaba 2004'te Avrupa şampiyonu takımın koçu Avital Selinger'dir Neslihan'ın oynadığı yıllarda ise Brezilyalı Lopez Pinherio olabilir.