Avrupa'dan Basketbol

Bizim kızların maçından sonra can sıkıntısından Youtube' da canlı yayınlanan maçları izlemeye devam ettim. Roche-London Lions maçı denk geldi bayanların. Son dakikalarda deplasman ekibi farkı kapadı, son hücumda maçı uzatmaya götürmek için 3' lük denedi ve rakipten faul geldi, 3 atış kazandı deplasman. İlk 2 atışı çok rahat attı oyuncu fakat koçu 3. atışı kaçırmasını istedi, o da kaçırdı. Sanırım gruptan lider çıkmamak için. Başka bir anlam yükleyemedim pozisyona, hem maçı uzatmaya götürmek için uğraş sonra bilerek kaçır .Evsahibi seyircileri ve oyuncuları yaklaşık 30 saniyelik bir şok yaşadılar bu pozisyondan sonra :)

2:02:58 ' den itibaren.

Bizim kızların maçından sonra can sıkıntısından Youtube' da canlı yayınlanan maçları izlemeye devam ettim. Roche-London Lions maçı denk geldi bayanların. Son dakikalarda deplasman ekibi farkı kapadı, son hücumda maçı uzatmaya götürmek için 3' lük denedi ve rakipten faul geldi, 3 atış kazandı deplasman. İlk 2 atışı çok rahat attı oyuncu fakat koçu 3. atışı kaçırmasını istedi, o da kaçırdı. Sanırım gruptan lider çıkmamak için. Başka bir anlam yükleyemedim pozisyona, hem maçı uzatmaya götürmek için uğraş sonra bilerek kaçır .Evsahibi seyircileri ve oyuncuları yaklaşık 30 saniyelik bir şok yaşadılar bu pozisyondan sonra :)

2:02:58 ' den itibaren.

Merak ettim grubu inceledim. Deplasman takımı 11 sayının altında kaybettiğinde ikili averajdan ötürü gruptan çıkmayı garantiliyormuş. Uzatmaya gidip orada 12 sayı fark yemekten endişe etmiş olsa gerek.

Famila-Çukurova maçını izliyorum,teknik ekip çok zayıf kalıyor kadroyu yönetme konusunda.

Famila taraftarı Çukurova'nın bomboş attığı basketlerde bile hakemleri sürekli baskı altına almaya çalışıyor.Akıllarına ne geliyorsa hakeme itiraz edip duruyorlar.Böyle bir ortamda 2 kez çok net senin oyuncuna sportmenlik dışı faul yapılıyor ve challenge yapmıyorsun.

Oyuncun teknik yiyor erkenden 4 lüyor ve 5.faulünü aldıktan sonra yine teknik alacakken müdahele etmiyorsun.

Mola almakta geç kalıyorsun.

Yetmiyor son 24 sn 2 sayı geridesin ve topu yarı sahadan oyuna sokuyorsun,Chelsea Gray topu kullanmakta gecikiyor,top Bonner'ın elindeyken süre doluyor ve kaybediyorsun.

Ya vallahi bu nasıl iştir ya ? 24 saniye var.Neden,neden,neden,neden,neden ? Yahu bunun mantıklı açıklaması nedir ? Erkenden 3'lük kovalasan gene anlayacagım.Erkenden basket kovalasan sonra faul yapmak istesen gene anlayacağım.

Kadro kalitesi anlamında Euroleague'in en iyi takımlarından biri Çukurova. Bu yenilginin hiçbir şekilde izahı yok. Chelsea Gray geçen sene WNBA'de MVP seçilmiş bir isim.DeWanna Bonner ve Jonquel Jones WNBA'de finale çıkan ve kaybeden Connetticut Sun takımının en önemli oyuncuları. Bu kadroya bu yenilgiler yakışmıyor.

Alperi Onar'ın gelişimine dikkat eden oldu mu bu sezon ? İnanılmaz bir yolda ilerliyor.Takımına liderlik etmesi,savunmacıyı çok rahat geçip çembere gidip takımını rahatlatması,patlayıcılığını kullanması gerçekten muazzam.Takımın en faydalı oyuncularından.

Birde az biraz ikili oyun oynayabilse daha farklı seviyeye doğru gider.İnsallah böyle devam eder.

Bu sezon sinirlendiğim bir durum var.Bazı kadın basketbol takımlarımız ligde 3 yabancı oynatabilecekleri için maksimum sadece 3 yabancı transfer edip(hatta bazı takımlar 2 yabancıyla oynuyor ) Avrupa'da manasız sonuçlar alıyorlar.Eurocup maçlarını zerre umursamayan,berbat kadro planlaması yapan takımlar var.

Bu berbat planlama yapan takımlarımıza tek önerim var.3 yabancı alacağınıza 1 tane kısa alın 2 tane iyi yerliniz olsun uzun olarakta Kalani Brown'u alın.

Alın size tavsiye gibi tavsiye.Ligde her maç minimum 20 sayınız garanti olsun.

Ekrem hoca keşke Çukurova'nın başına daha erken geçseydi,sezon başı gibi.

Quanitra devşirme oluşunun ekmeğini yiyor hala o ayrı,en azından Anigwe-Fagbenle ikilisinden birisini takımda tutup Monika'yı yollardılar diye düşünüyorum.

Maçı izliyorum. Oynadıkları takım Euroleague Women’ın en zayıf takımlarından biri.
Bu bütçe ve bu kadroya en az 20 sayı fark bekliyordum.
Çukurova 1-2 ekstra mağlubiyet alırsa ilk 4 yapamaz bence.
Bu arada Jonquel Jones neden kadroda yok?

Karşıyaka'ya bakınca insan der ki Ufuk Sarıca değilde 3.yardımcısı mı kenarda koçluk yapıyor der.Bugün kazanır veya kaybeder mesele o değil.

Sen kötü baslangıc yapabilirsin ama 7dk çıkarmadan nasıl Deniz Kılıçlı'yı oyunda tutuyorsun ? Adam full zarar ya.Savunmada pozisyon almaya çalışırken,rakip üç.lük denemişti düşünün o kadar ağır ki 3 lük geçerli ve hücum Murcia'ya geçti.

Bu adamı 7dk çıkarmadan nasıl tutuyorsun ya ?

1 hücumdan 3 yiyecekken 5 yiyorsun,molaya gidiyorsun neden apar topar çıkarıyorsun ? Mola öncesi faul yaptıktan sonra neden kenara almıyorsun ? Bu kadar mı önemsemiyorsunuz arkadaş ya ?

Molaya gidiyorsun ilk hücumda topu getirirken kaybedip 1 basket daha yiyorsun.Bir anda fark 19 oluyor.

Büyük sorumluluk aldı Angola.Farkı önce 6'ya çektiler,hakemlerin saçmalıkları ve takımın savunma problemi yüzünden 7 ile bitti.

Karşıyaka'nın sadece bu çeyrek yediği 8 sayıyı yazayım.Murcia ribaundu alıyor 3sn sonra pota altında turnike atıyor.Yine ribaundu alıyorlar ve 2 kez 3sn sonra 3'lük sokuyorlar.

Bugün bu Angola bizde oynamamış olsun burada hepimiz çok sağlam maçlar çıkarıyor keşke bize gelse deriz.En iyi niyetli şekilde bizde tutmadı diyip geçmek mi lazım bilemedim.

İspanyol lobisininde Allah insallah belasını verir.Fiba'yada yazıklar olsun bu lobiye senelerdir bu turnuvada göz yumuyorlar,Tbf'yede teessüf ederim,kaç senedir Fiba organizasyonlarında İspanyol lobisi yüzünden Türk takımlarımızın canı yanıyor,buna dur denilecek bir hamle gelmiyor.

Lobiye rağmen Mccollum kariyerinin en kötü maçını oynadı,yoksa rezil hakem yönetimine rağmen Karşıyaka kazanabilirdi.