Ergin Ataman

Gelen geçen bilgisi olan olmayan herkes Ataman hakkında konuşuyor işte.
1) GS Eurocup'ı kazandığı zaman hiçbir Çek takımıyla oynamadı.
2) O sene ilk grupta 3 deplasman gabiliyeti vardı. Neptunas, Volvograd, AEK

Ataman yanlışlar yaptı ama o kadar abartıldıki. Hatta basının yanı sıra kendi içinde bunu taraftar abarttı. Ataman ne yaptı desem herkes aynı şeyi söylüyor, FB maçı öncesi onlar bizim rakibimiz değil dedi. Ne olacak bunu dediyse. Kovulması mı lazım ? Geçen sene FB'yi yenememiş, geçen sene FB Euroleague şampiyonu oldu. F4'de dev takımları resmen süpürdü. Aslında doğru da demiş buradan bakılırsa...

Ataman yanlışlar yaptı ama o kadar abartıldıki. Hatta basının yanı sıra kendi içinde bunu taraftar abarttı. Ataman ne yaptı desem herkes aynı şeyi söylüyor, FB maçı öncesi onlar bizim rakibimiz değil dedi. Ne olacak bunu dediyse. Kovulması mı lazım ? Geçen sene FB'yi yenememiş, geçen sene FB Euroleague şampiyonu oldu. F4'de dev takımları resmen süpürdü. Aslında doğru da demiş buradan bakılırsa...

2. Grupta kazandığımız deplasmanda Macar ekibi Szolnoki Olaj :) Ergin Ataman ile kıyaslanacak her hangi bir yerli antrenör yok, Ergin Ataman nefretiyle yaşayanlar Erman Kunter'le bile kıyaslamaya çalışıp sadece komik duruma düşüyorlar.

Ayrıca Ergin Ataman söylediği için olay olan söz aslında gerçekler. Aradaki bütçe farkına rağmen yıllardır bizi Fenerbahçe Ülker'e rakip yapanda Ergin Ataman'dı. Önce Ülker şimdi Doğuş grubu var arkalarında. Avrupa'nın en büyük 3 bütçesinden birisi Fenerbahçe Doğuş.

Bu arada Galatasaray Basketbol tarihinin en büyük bütçesi Fenerbahçe Doğuş'un üçte biri :) 20 milyon Euro fark var yani, baya büyük bütçemiz varmış.

Son düzenleme:
Geçen sene, Ergin Ataman'ın kimyası bozuldu evet. Tıpkı milli takımla takımlarımızı birlikte götürmeye çalışan ama başaramayan Fatih Terim ve Ekrem Memnun gibi. SENARYO ve SONUÇLAR nedense üçünde de aynı. Bize düşen yol yakınken gerçeklere dönmek, Ergin Ataman ve Fatih Terim'e iade-i itibar yapmaktır. Ülkemiz sınırları içinde her ikisinden de işini daha iyi bilen ve en önemlisi de onlardan daha GALATASARAY'lı birini ben henüz tanımadım. Her ikisi de iyiki varlar ve iyiki Galatasaraylılar.

Panadaki son 2 sezonuna bakmak yeterli. Pana bütçe düşürdükten sonra çeyrek final bile yapamadı (bütçesi 7-8'in üzerindeydi ama). Zaten Panadan ayrılış sebebi de bütçeydi. Obra'yı küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın, ama o bile bu bütçelerle büyük başarı sağlayamaz...

Kızılyıldız ile şampiyon olduğu kadronun hemen hepsi efsane oldu zaten... O özel bir jenerasyondu. O jenerasyon şimdiki Sırbistan ile oynasa her maç +20 ile biter...
2008-09 yılları Pao için çok görkemli bütçe&kadro dönemiydi. 2010 larda bütçeleri düştü ve adamın ayrılış sebebi evet bütçeydi, başkan ile anlaşamadılar. (Bütçeyi 20 civarından 10 küsüre çekmişti Pao) Yanlış hatırlamıyorsam son iki sezonunda yani 2010-11 sezonunda şampiyon oldular ve 2011-12 sezonunda da İstanbul'da F4'e kaldılar.
Onun harici Erman Kunter'i tartışıyoruz eleştiriyoruz sürekli. Lakin onun yerine taraftarlarca istenilen veya isimleri geçen koçlar hep Ataman ve Mahmuti. Ataman-Mahmuti tartışması yapmak açıkçası artık sıkıcı bir hal aldı. Ben koç değişimi olursa bu sefer vizyon sahibi yabancı bir koç getirilmesini isterim.

Abicim bu kadar hınç dolu olmayın yahu. :) Çek değil Macar takımıymış her neyse. O da 2. gruptaymış. İlk gruptaki galibiyetlerimizi hiç hatırlamıyorum vallahi. Ama o noktadan itibaren adam akıllı oynadığımız tek deplasman maçının averaj farkıyla turladığımız Gran Canaria deplasmanı olduğunu hatırlıyorum. Bizim kadroya göre erken elenen Valencia'dan sonra bizi zorlayabilecek en net takımlardı. İçerideki iyi oyun ve skorla deplasmanda Micov'un zafer bloğuyla elemiştik.

Galatasaray gibi bir takımın antrenörünün, hele de yerel ligde bir rakibine karşı ''onlar rakibimiz değil'' demesi takımın koçu olamadığının göstergesidir zaten. O zaman bizim ülkede takım çalıştırma baba, ne gerek var. Git İtalya'da Milano'yu çalıştır her rakibine karşı favori ol. Geçen sene Fener'in bütçesi de CSKA'dan, Real'den üstün değildi, Obradovic çıkıp ''zaten onlar bizim rakibimiz değil'' mi dedi? Kendi sahasının da avantajıyla kafalarına vura vura aldı kupayı. Hem de tek maçlı formatta, her sonuca açık olmasına rağmen. İyi koçla, büyük koçu ayıran buydu zaten. Bizim başımızda Oktay Mahmuti varken ve Ataman Beşiktaş'ı çalıştırırken iki koç ve takımlar arasındaki farkı belirleyen de o aradaki diferanstı. Beşiktaş'ın şampiyonluk senesinde yarı finalde oynadığımız 4 maçta da Ataman'ın Beşiktaş'ı Mahmuti'nin Galatasaray'ından 3-4 gömlek üstün gözüktü. Ancak Ataman Galatasaray'la birlikte daha büyük denizlere açılınca ne yazık ki boğulmaktan kurtulamadı. O ara toparlayıp Bartzokas gibi bir kariyer dönüşü yapabilirdi ama o oyununa hiçbir şey eklemeden, 10 yıl önceki sistem ve oyuncu yaklaşımlarıyla başarılı olabileceğine aldandı. Günlük performans olarak halen değerli bir koç olsa da uzun vadede her takıma zarar verebilecek bir hale geldi. Tıpkı futbol takım tarihinin en başarılı antrenörü Fatih Terim gibi. Buna rağmen Terim hiçbir zaman takımının noksanlıklarını bahane edip mağlubiyeti normalleştiren bir hüviyete girmemiştir. Bu yüzden de daha arkaik sistemleriyle Real Madrid gibi takımı 5'e götürecek konuma gelmiş, kovulduğu sezonunda yarattığı takımı ŞL'de bugünlerde çok metalaştırılan son 16'yı oynamıştır. Ataman'ın kendi yaratıp enkaz bıraktığı takım ise bugün itibariyle onun bıraktığı yerden de çok aşağılarda, dönülmez yokluklarda seyretmektedir. Şubenin elinden aldığı özgüven de gün geçtikçe insanlar üzerinde daha yoğun hissedilmektedir. Bu nedenle de Ataman'ın gibi büyük konuşup kısa vadeli işler yapan adam yerine, doğru yönetimle uzun vadeli işler yapabilecek Mahmuti gibi adamlar günün basketbolunda daha önemli konuma gelmiştir. 6 yıl önce Beşiktaş'la bizi elediğinde ağzımızın suyu akan Ataman, bugün itibariyle her şekilde elediği Mahmuti'nin de prestij olarak geride bir kariyer inşa etmiştir. Sizin gözünüzde büyütmediğiniz Ataman davranışları kendisinin bu sene, hele de Avrupa'daki genel koç yoksunluğunda kulüpsüz kalmasına neden olmuştur. Şu saatte iyi yönetilen hiçbir kulüpte kuracağı gelecek adına ilk antrenör olarak kağıtlarına Ataman'ın ismini yazmazlar. Günün Avrupa basketbolu oyuna çok daha aç, egosu çok daha düşük antrenörlere ihtiyaç duyuyor. Ataman'ın onlardan biri olmadığı da kesin, Galatasaray'ın içinde bulunduğu durum da o tarz birine ihtiyaç duymadığı da.

Son düzenleme:
Fb nin bütçesi geçen sene en büyük ikinci bütçe idi. Kısaca realden daha yüksekti.
Atamanın sözleri çarpıtılıyor. Başarıları küçümsenmeye devam ediyor. Yaptiginda daha cumleye baslarken eurocupı kaldi ama deplasmanda galip gelemedi hatırlatmasının abartılmış hali. Buarada Ataman o sözü fb yi asla yenemeyiz anlamında değil, daha takım uyum sağlamadı, fb nin oturmuş bir kadrosu sistemi vardı, şu an fb ile rekabet edecek düzeyde değiliz. Zaten fb zirve adaylarından biz ilk sekiz için mücadele ediyoruz anlamında kullandı. Bencede hata yaptı ama kovulmasını gerektiren bir hata değil.
Ataman bizde ilk yıl şampiyon oldu, ikinci yıl malum finali oynadı. 3 senesinde parasızlıktan sene sonunda elinde 6 oyuncu vardı sadece. Herkes kacardi ama o kaçmadı 4.sene de eurocupı aldı. Kimsenin sahiplenmeyecegi kadar şubeyi sahiplendi. Isterse euroleague de bir takımada rahat gider. Kısaca belirli bir istikrarı 5 yılda sağlayarak bu tezi çoktan çürüttü.
Mahmudiye gelince, Dorseyi antremanda deneyip beğenmeyen, sonra savovic diye saçma sapan bir oyuncu getiren, elindeki listeden djedovic diye birini secerek muhtemel şampiyonluğu o an kaybeden, saha avantajı olduğu halde BJK 'ye 3 maçın ikisinde ezilerek yenilen, bizden sonra gerek Efes gerek Datckada berbat bir yönetim gösteren de Mahmudi. Ona 2 seneden fazla katlanabilen takım yok. Genede Mahmudi gelirse sevinirim. En azından Erman kunterden iyidir. Belli play off bile yaparız onunla.

Son düzenleme:
2008-09 yılları Pao için çok görkemli bütçe&kadro dönemiydi. 2010 larda bütçeleri düştü ve adamın ayrılış sebebi evet bütçeydi, başkan ile anlaşamadılar. (Bütçeyi 20 civarından 10 küsüre çekmişti Pao) Yanlış hatırlamıyorsam son iki sezonunda yani 2010-11 sezonunda şampiyon oldular ve 2011-12 sezonunda da İstanbul'da F4'e kaldılar.
Onun harici Erman Kunter'i tartışıyoruz eleştiriyoruz sürekli. Lakin onun yerine taraftarlarca istenilen veya isimleri geçen koçlar hep Ataman ve Mahmuti. Ataman-Mahmuti tartışması yapmak açıkçası artık sıkıcı bir hal aldı. Ben koç değişimi olursa bu sefer vizyon sahibi yabancı bir koç getirilmesini isterim.

Son senesinde gruptan çıkarmadığını net hatırlıyorum. Bildiğim kadarıyla bir önceki yılda çıkamamıştı. Neyse çok önemli değil...
Bu arada istekler güzelde en son geçen sene vizyon sahibi yabancı koç isteyenler karşılarında Erman kunteri buldu. Bu defa Halil Üner filanda çıkabilir kutudan...

Bence boşuna nefes tüketiyoruz. Önce bir uzun alalım ve koçun gidip gitmeyeceği/gönderilmeyeceği belli olsun, sonra tartışırız. Zaten Ergin Hoca ile yollar ayrılalı çok olmadı, o sıralar da bunlar konuşuldu ama kimse de fikrini değiştirmedi sanırım.

Erman Kunter zaten pek olumlu bakılan biri değildi. Şahsen bana kalsa tercih edeceğim biri değildi ama Can Topsakal ı filan düşündüğümüzde yine geldiğinde olumlu bakmıştım ancak istenen bir adam olmadığından dolayı kredisi de azdı, kendi de oynattığı rahat basketbolla ve oyunumuzu oturtana kadar kadar top kapıp kolay sayı bulacağız deyip top kaybı rekorları kıran takım kurunca kredisi çabuk tükendi. Bakıldığında Ergin Hoca da ilk sezonunda Eurocup a ilk turda veda etmişti, bunun dört katına yakın bütçesi vardı. Kunter de kredisinin az oluşunun farkında, ümitli olmasını gerektirecek bir durum olduğunu da sanmıyorum. Şayet öyleyse umarım çabucak istifasını verir.

Kunter in ilk gelişini hatırlıyorum. Daha 3-4 senedir basketbol takip ediyordum, TOFAŞ SAS dönemi de bitmişti. O zamanlar fark yaratmıştı ama şu an artık eskileri istemiyorum. Mahmuti karakter olarak iyidir ama sürekli başa dönmeyelim.

Bir de şunu kaçırmayalım lütfen, 5-8 milyonluk takım yönetmekle 20-25 milyonluk takım yönetmek aynı şey değil. Hem lig hem de EL için 10+ oyuncuyu hazır tutmak, dakikalarını ayarlamak, bu kadar fazla oyuncuyla ayrı ayrı ilgilenmek, beş faktöriyelli saha içi yerleşim planları yapmakla dar rotasyonla sezon geçirmek aynı şey değil. Yani Filipovski nin 30 milyonu olsa yenmedik takım bırakmaz gibi önermeler baştan hatalı. Mahmuti de Ataman da ne zaman geniş kadrolar kurduysa hep problem yaşadı, yönetemedi.

Şahsen müşahhas başarı gelsin, gerekirse Faust misali ruhumu şeytana satmaya hazırım diyen bir taraftar değilim. Varsın şampiyon olacağımıza ikinci olalım ama iyi, ne oynadığını bilen, mücadele eden bir takım izleyelim.

Ergin Hocanin yuksek butceyle basarisiz oldugu hangi takim hangi yil varsa yazilsin lutfen!!! yazilsin ki bilelim ve her zaman ayni tartismalari yapmayalim. Evet ben bekliyorum itina ile, Ergin Atamanin yuksek butce diye tabir edilen ve basarisiz oldugu hangi yil hangi takimsa bunlari lutfen yaziniz,

Ha boyle bisey yoksa ? kayitlarda bulamiyorsaniz, yuksek butce ile basarisiz olur soylemi sadece sizin dusunceniz ise bunun hicbir kiymeti harbiyesi yok, ve dahasi hangi sifatla, Ergin Hoca yuksek butce ile basarisiz olur diyebiliyorsun derler insana :)

Son düzenleme:
Ergin Hocanin yuksek butceyle basarisiz oldugu hangi takim hangi yil varsa yazilsin lutfen!!! yazilsin ki bilelim ve her zaman ayni tartismalari yapmayalim. Evet ben bekliyorum itina ile, Ergin Atamanin yuksek butce diye tabir edilen ve basarisiz oldugu hangi yil hangi takimsa bunlari lutfen yaziniz,

Ha boyle bisey yoksa ? kayitlarda bulamiyorsaniz, yuksek butce ile basarisiz olur soylemi sadece sizin dusunceniz ise bunun hicbir kiymeti harbiyesi yok, ve dahasi hangi sifatla, Ergin Hoca yuksek butce ile basarisiz olur diyebiliyorsun derler insana :)

ya abi her şeyi geçiyorum geçen sene biz 10 milyon euro bütçeyle başarılı mı olduk?

ya abi her şeyi geçiyorum geçen sene biz 10 milyon euro bütçeyle başarılı mı olduk?

Hocam konuyu tam okumamissin bence, biz 20 milyon euro ve uzeri bir butceden bahsediyoruz, Ayrica gecen yil 8 milyon usd harcama yapildi butun giderler dahil, son kalan 500 bin usd ile Mccolluma odenmisti - 9 milyon usd olsun.

Duyar gibi oluyorum :) fener mi ? Gecen yil mi ? 30 milyon usd :)

Ayrica bu konuda baska da yazmayacagim, Esasen herkes herseyin farkinda, bilinen bir seyi tekrar tekrar yazmanin manasi da yok.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Basketbolda bütçeler çoğunlukla resmi kanallardan açıklanmıyor. Bu nedenle şu sene bütçe ne kadardı tam olarak bilinmiyor ancak tahmin yürütülerek bütçenin düşük veya yüksek olması konusunda fikir yürütülebilir. Örneğin Madrid bütçesini açıklamadı ama 25-30 milyon civarı olduğu tahmin ediliyor.

Ergin hoca da 2008-2010 yılları arasında Efes'te iken 20 milyon civarı bir bütçeyi yönetiyordu. O dönem Efes euroligde yılın beşine seçilen Thorton'u Siena gibi bir takımın elinden alabilmişti. Euroligin sayı kralı Rakocevic'i transfer etmişti. Bu yüksek bütçeli takım ile Ergin hoca euroligde iki defa top16'da elendi. Ligde ise Tanjevic gibi kötü bir koçun karşısında bir sezon şampiyon oldu bir sezon de finalde kaybetti. O zamanki fenerin şimdiki ile alakası olmadığını düşünürsek iki yıllık toplam performans oldukça kötü kalıyor. Bunun yanı sıra oyuncularla ettiği kavgalar vs ile de oldukça kötü bir intiba bırakmıştı.

Ergin hocayı saha içi sonuçlar üzerinden değerlendirirsek kötü demek doğru olmaz ancak işler kötü gittiğinde saha dışı konularda çok ciddi hatalar yapıyor. Geçen sene tazminatsız gitsinler de yeni oyuncu alayım diye oyunculara mobbing yapması, Avrupa'ya damgasını vuracak dediği adamı üçüncü maçta silmesi, bizi F4 kesmez diyip daha 4. haftadaki iç sahada fener maçında hedef maçımız değil demesi, başarısızlıkta sürekli bütçeyi bahane etmesi, kendisini eleştirenlerin taraftarlığını sorgulaması çok nahoş şeyler. Ayrıca milli takım ihtimali varken fener güzellemeleri, göstermeye çalıştığı ılımlı tavır da dürüst bir insana yakışmayacak hal ve davranışlardı. Hiçbir klüpten iyi bir şekilde ayrılmamış olmasını da ek olarak ekleyebiliriz.

Bu nedenle de Milano gibi sirke benzer yönetim anlayışı olan klüp haricinde Ergin Ataman'ı kısa vadede isteyecek hiçbir eurolig takımı olmaz. Çünkü onlar sadece saha içi sonuçlara bakmıyorlar. Geçen yıl Barca ile batıran Bartzokas yeniden kendine takım bulurken Ergin hoca maalesef kendi hataları nedeniyle üst seviyede bir eurolig takımı yönetemeyecek.

Basketbolda bütçeler çoğunlukla resmi kanallardan açıklanmıyor. Bu nedenle şu sene bütçe ne kadardı tam olarak bilinmiyor ancak tahmin yürütülerek bütçenin düşük veya yüksek olması konusunda fikir yürütülebilir. Örneğin Madrid bütçesini açıklamadı ama 25-30 milyon civarı olduğu tahmin ediliyor.

Ergin hoca da 2008-2010 yılları arasında Efes'te iken 20 milyon civarı bir bütçeyi yönetiyordu. O dönem Efes euroligde yılın beşine seçilen Thorton'u Siena gibi bir takımın elinden alabilmişti. Euroligin sayı kralı Rakocevic'i transfer etmişti. Bu yüksek bütçeli takım ile Ergin hoca euroligde iki defa top16'da elendi. Ligde ise Tanjevic gibi kötü bir koçun karşısında bir sezon şampiyon oldu bir sezon de finalde kaybetti. O zamanki fenerin şimdiki ile alakası olmadığını düşünürsek iki yıllık toplam performans oldukça kötü kalıyor. Bunun yanı sıra oyuncularla ettiği kavgalar vs ile de oldukça kötü bir intiba bırakmıştı.

Ergin hocayı saha içi sonuçlar üzerinden değerlendirirsek kötü demek doğru olmaz ancak işler kötü gittiğinde saha dışı konularda çok ciddi hatalar yapıyor. Geçen sene tazminatsız gitsinler de yeni oyuncu alayım diye oyunculara mobbing yapması, Avrupa'ya damgasını vuracak dediği adamı üçüncü maçta silmesi, bizi F4 kesmez diyip daha 4. haftadaki iç sahada fener maçında hedef maçımız değil demesi, başarısızlıkta sürekli bütçeyi bahane etmesi, kendisini eleştirenlerin taraftarlığını sorgulaması çok nahoş şeyler. Ayrıca milli takım ihtimali varken fener güzellemeleri, göstermeye çalıştığı ılımlı tavır da dürüst bir insana yakışmayacak hal ve davranışlardı. Hiçbir klüpten iyi bir şekilde ayrılmamış olmasını da ek olarak ekleyebiliriz.

Bu nedenle de Milano gibi sirke benzer yönetim anlayışı olan klüp haricinde Ergin Ataman'ı kısa vadede isteyecek hiçbir eurolig takımı olmaz. Çünkü onlar sadece saha içi sonuçlara bakmıyorlar. Geçen yıl Barca ile batıran Bartzokas yeniden kendine takım bulurken Ergin hoca maalesef kendi hataları nedeniyle üst seviyede bir eurolig takımı yönetemeyecek.

Kemal Bey, bakiniz 20 milyon euro dediginiz kadroyu asagiya aynen yaziyorum. Ve dahasi finalde Fb ile karsilasmis onlarinda kadrosunu yazayim ki el insaf diyebilelim.

EFES Kadrosu 2009-2010 Tbl final son macindan mackolik araciligi ile alinmistir.

Charles Smith
Sinan Güler
Ender Arslan
Bostjan Nachbar
Kaya Peker
Mert Shumpert
Igor Rakocevic
Ermal Kurtoğlu
Mario Kasun
Dusan Cantekin
Ali Işık
Boosty Thorthon

Sizin bahsettiginiz 20 milyonluk kadro sanirim bu arkadaslar.

Bir de gelelim Fbnin o gun ki kadrosuna -

Roko Ukic
Mirsad Türkcan
Ömer Onan
Tarence Kinsey
Emir Preldzic
Semih Erden
Gasper Vidmar
Lynn Terence Greer
Oğuz Savaş
Damir Mrsic
Omer asik
Willie Solomon
Gordon Griicek
Serhat Cetin

Birakalim artik Ergin Hocaya insafsizlik yapmayi, hayir verdiginiz veriler de dogru olmuyor ki ? simdi siz teknik adam olun hangi takimi alirdiniz ? su kadrosunu yazdigim Efes 20 milyon euro ise Fbnin kadrosu da 40 milyon eurodur en az!!!

Son düzenleme:
Kemal Bey, bakiniz 20 milyon euro dediginiz kadroyu asagiya aynen yaziyorum. Ve dahasi finalde Fb ile karsilasmis onlarinda kadrosunu yazayim ki el insaf diyebilelim.

EFES Kadrosu 2009-2010 Tbl final son macindan mackolik araciligi ile alinmistir.

Charles Smith
Sinan Güler
Ender Arslan
Bostjan Nachbar
Kaya Peker
Mert Shumpert
Igor Rakocevic
Ermal Kurtoğlu
Mario Kasun
Dusan Cantekin
Ali Işık
Boosty Thorthon

Sizin bahsettiginiz 20 milyonluk kadro sanirim bu arkadaslar.

Bir de gelelim Fbnin o gun ki kadrosuna -

Roko Ukic
Mirsad Türkcan
Ömer Onan
Tarence Kinsey
Emir Preldzic
Semih Erden
Gasper Vidmar
Lynn Terence Greer
Oğuz Savaş
Damir Mrsic
Omer asik
Willie Solomon
Gordon Griicek
Serhat Cetin

Birakalim artik Ergin Hocaya insafsizlik yapmayi, hayir verdiginiz veriler de dogru olmuyor ki ? simdi siz teknik adam olun hangi takimi alirdiniz ? su kadrosunu yazdigim Efes 20 milyon euro ise Fbnin kadrosu da 40 milyon eurodur en az!!!

20 milyonluk bütçe demek oyuncularin toplam aldığı maaş demek değil. O paranın içinde her türlü harcama ve giderler dahil. Vergilerden yolculuk ve salon masraflarına , altyapıdan staf ve genel menejere kadar her türlü masraf. Bu nedenle kabaca oyuncu bütçesi toplam bütçenin yüzde 60 'i kadardır denir. Efes'in oyuncu bütçesinin 12 milyon civarı olması çok normal. Euroligin en iyi besine seçilen Thorton ve euroligin sayı kralını almak ciddi butce ister. Kasun gibi o dönemin en iyi pivotlarindan Smith gibi euroligin en iyi Amerikalılarından birine sahiplerdi.

Kadro kiyasina gelecek olursak Efes'in kadrosu çok daha iyi ama o zamanki 3+2 kuralı ve fenerin yerli kadrosunun daha iyi olması nedeniyle biraz dengeliyordu. Yine de Tanjevic hasta iken yardımcı koç yönetimindeki fenere karşı kaybetmemeliydi. Fenerin kadrosuna şimdiki gözle bakmayın Vidmar Emir Semih Oğuz Ömer gibi adamlar henüz 23-24 yaşındaydı o zaman yüksek maaşlar almıyorlardi.

Kemal bey o çalıştığı dönem milattan önceydi ve hiç de mütevazı bir bütçe yoktu...
Ben bizden sonraki bizdeki yarattığı sistemde tartışılır ne Datckada nede efese ikinci gelişinde sistem falan görmedim. Efesteki sistemi ise Aydin örsün mirasıydı. Iki takımlı ligde kim olsa başarılı gözükebilirdi...

Evet epey önceki bir dönem ve mütevazi bütçeler değildi ancak Mahmudi sistem basketbolu oynatan kişilere bağımlı olmadan takım kurgulayan bir isim. Bizim en iyi dönemimizde bile Arroyo nasıl isterse öyle oluyordu her şey ki sağlıklı bulduğum bir yapı değil. Şahsen Mahmudi dönemindeki basketbol anlayışımız şampiyonlukla neticelenmese bile son derece keyifli ve son topa kadar savaşan bir yapıdaydı. Ben fenere yenilirken duygulanan taraftarları hatırlıyorum ki normalde fenere yenilen bir taraftar grubunun öfkeli olması lazımdı. Bu bile o dönem takımın bize ne tür duygular yaşattığının göstergesi. Bunları tekrar yapabilir mi asıl konumuz bu çünkü biraz kendisini yenilemekte sorun yaşamaya başladı. Bir önceki kuşakta kalmaya başladı. Yerine başka bir isim olabilir elbette ancak bu ismi doğru seçmek ve başarısızlıkta bile sabır göstermek gerekiyor. Bu kişinin Kunter olmayacağı açık.

Evet epey önceki bir dönem ve mütevazi bütçeler değildi ancak Mahmudi sistem basketbolu oynatan kişilere bağımlı olmadan takım kurgulayan bir isim. Bizim en iyi dönemimizde bile Arroyo nasıl isterse öyle oluyordu her şey ki sağlıklı bulduğum bir yapı değil. Şahsen Mahmudi dönemindeki basketbol anlayışımız şampiyonlukla neticelenmese bile son derece keyifli ve son topa kadar savaşan bir yapıdaydı. Ben fenere yenilirken duygulanan taraftarları hatırlıyorum ki normalde fenere yenilen bir taraftar grubunun öfkeli olması lazımdı. Bu bile o dönem takımın bize ne tür duygular yaşattığının göstergesi. Bunları tekrar yapabilir mi asıl konumuz bu çünkü biraz kendisini yenilemekte sorun yaşamaya başladı. Bir önceki kuşakta kalmaya başladı. Yerine başka bir isim olabilir elbette ancak bu ismi doğru seçmek ve başarısızlıkta bile sabır göstermek gerekiyor. Bu kişinin Kunter olmayacağı açık.

Mahmudi savunmada mücadeleye dayalı bir koçtu. Hücumda ise maalesef pek bir numarası yok. Oyun artık 2 yönlü oynanıyor. Bizden sonrada ne Efeste nede Datçka'da iyi bütçelerle başaramadı. Mahmudi'ye ben soğuk bakıyorum, ancak şu aşamada Mahmudi geliyor deseler hayır demem. Soğuk bakmamın nedeni ise özellikle ikinci senesinde BJK'a saha avantajı varken seride varlık gösteremeyerek elenmesi, yıllar geçti ama hala içime sindiremiyorum. İlk maçı şans eseri son saniyelerde kazanamasak süpürülecektik zaten. Elde belirli bir bütçe varken Dorsey'i beğnemeyişi, Savovic ve Ndedovic gibi olmayacak oyuncuları transfer etmesini, BJK serisinde yaptığı hatalar hala gözümün önünde. Bu durum Şampiyonluğu 1 yıl geciktirdi.

Bu arada şu an ölmek üzereyiz, ölmemek için sıtmaya dahi razı olacak konumdayız (sıtma derken Mahmudi'yi kastetmiyorum, yanlış anlaşılmasın.). Erman Kunter gitsinde boşta olan koçlardan eski anternörümüz Yağızer Uluğ'a dahi razıyım. Eğer bir an önce koç konusunda aksiyon alınmazsa küme düşme potasında bulacağız kendimizi...

Koç adayları konusuna gelince, Eyüp Yıldız gönlündeki adayları yazdı. Sonra basın copy-paste yaptı. Ben hiçbiri ile ciddi bir temas olduğunu zannetmiyorum. Topsakal gitmeden de Erman Kunter gitmez. Biz daha da batarız.

Hocam konuyu tam okumamissin bence, biz 20 milyon euro ve uzeri bir butceden bahsediyoruz, Ayrica gecen yil 8 milyon usd harcama yapildi butun giderler dahil, son kalan 500 bin usd ile Mccolluma odenmisti - 9 milyon usd olsun.

Duyar gibi oluyorum :) fener mi ? Gecen yil mi ? 30 milyon usd :)

Ayrica bu konuda baska da yazmayacagim, Esasen herkes herseyin farkinda, bilinen bir seyi tekrar tekrar yazmanin manasi da yok.

Tamam abi sen yazma ama ben şimdi gördüm cevap vereyim. Her takım yola 30 milyon'la başlıyor da bir tek biz mi para harcamıyoruz ne bu Fener takıntısı. Bize ne abi Fener'in kaç harcadığından? En çok harcayan onlarsa en iyi koçu da getirecekler tabi. Sizin değiminizle neredeyse fiyasko sezonu olmayan Ergin Ataman'a gitmiyor ama o kadar para harcayan takımlar onu niye sorgulamıyoruz? Demek ki adamın ederi bu kadar ki üstünü vermiyorlar adama.

Geçen seneki fiyaskoyu Fener'in bütçesi üzerinden okuyup mazur görene kadar bizim kadar hatta bizden düşük bütçeli takımların neler yaptığına neden bakmıyoruz? Zalgris, Baskonia hatta en kötüsü Kızılyıldız? Veya ligde final oynayan Beşiktaş, kupa da şampiyon olan Banvit bizden yüksek bütçeli takımlar mı? Elindeki bütçeyle bu takıma Russ Smith'i ben mi getirdim, ben mi Avrupa'nın en iyi guardı olacak deyip 2 hafta sonra basın önünde yerden yere vurdum? 1 sene basketbol oynamamış 35 yaşındaki Krstic'i ben mi aldım sene başında? Krstic adamlık yapıp basketbolu bırakmasa ona 1 sene boyunca para verecektik yahu? Her sene sene başında aldığı yabancılardan en az 2'sini yollayıp yenilerini ben mi istiyordum? 40 Milyon harcayacak takım CSKA senin yanı başına gelip 1 senelik koçluk kariyeri olan İtioudis'i görüyor ama Ergin Ataman'ı görmüyor mu yani? İyi o zaman Erman Kunter de 20 Milyon Dolar'lık hiçbir takımla başarısız olmamış mazur mu görelim bu başarısızlığı. Evet duyar gibiyim tabi ki hayır çünkü onun kadar bütçeli veya ondan daha az bütçeli takımlar kadar bile başarılı değil dimi?

Tamam abi sen yazma ama ben şimdi gördüm cevap vereyim. Her takım yola 30 milyon'la başlıyor da bir tek biz mi para harcamıyoruz ne bu Fener takıntısı. Bize ne abi Fener'in kaç harcadığından? En çok harcayan onlarsa en iyi koçu da getirecekler tabi. Sizin değiminizle neredeyse fiyasko sezonu olmayan Ergin Ataman'a gitmiyor ama o kadar para harcayan takımlar onu niye sorgulamıyoruz? Demek ki adamın ederi bu kadar ki üstünü vermiyorlar adama.

Geçen seneki fiyaskoyu Fener'in bütçesi üzerinden okuyup mazur görene kadar bizim kadar hatta bizden düşük bütçeli takımların neler yaptığına neden bakmıyoruz? Zalgris, Baskonia hatta en kötüsü Kızılyıldız? Veya ligde final oynayan Beşiktaş, kupa da şampiyon olan Banvit bizden yüksek bütçeli takımlar mı? Elindeki bütçeyle bu takıma Russ Smith'i ben mi getirdim, ben mi Avrupa'nın en iyi guardı olacak deyip 2 hafta sonra basın önünde yerden yere vurdum? 1 sene basketbol oynamamış 35 yaşındaki Krstic'i ben mi aldım sene başında? Krstic adamlık yapıp basketbolu bırakmasa ona 1 sene boyunca para verecektik yahu? Her sene sene başında aldığı yabancılardan en az 2'sini yollayıp yenilerini ben mi istiyordum? 40 Milyon harcayacak takım CSKA senin yanı başına gelip 1 senelik koçluk kariyeri olan İtioudis'i görüyor ama Ergin Ataman'ı görmüyor mu yani? İyi o zaman Erman Kunter de 20 Milyon Dolar'lık hiçbir takımla başarısız olmamış mazur mu görelim bu başarısızlığı. Evet duyar gibiyim tabi ki hayır çünkü onun kadar bütçeli veya ondan daha az bütçeli takımlar kadar bile başarılı değil dimi?

Hocam, sessiz kalinca saniliyor ki en son yazan hakli, yazdiklarin kendince dogru olabilir ama ben hicbirine katilmiyorum. 23 senedir sampiyon yapamayan teknik adamlarda 20 milyon euro butceye sahip degildi! ne yani buradan nereye varacagiz ? bazen gercekten anlamakta zorlaniyorum. Butun mesele o sevilmeyen Ergin Atamanin bu klube 23 sene sonra Basketbolda onur kazandirmis olmasi mi ?

Bakin bir adim degil uc adim oteye gidiyorum kim gelirse gelsin, Gelen herkes Ergin Hocayi aratacak, Neden mi ? 23 yil sonra bu takim Lig kupasini kaldirmis, Klubun 60 yillik Basket tarihinde avrupa kupasini getirmis, kim gelirse gelsin Ergin Atamani buyutecek,

Kiziyorduk oyuncularla iletisimi iyi degil, surati gulmuyor felan diye ama, gelsin de oyunculara isterse merkep sudan gelene kadar antreman yaptirsin.

Ama ben anladim butun olayi, 23 yil paslaninca siradan bir takim olunca, taraftar basariya farkli tepkiler gostermeye basladi, alismislar cunku basarizsizliga, gormemisler cunku 23 sene de 1 anca denk gelmis, haliyle basariyi bunye kaldirmamis :) hemen alt edile onu kesile kellesi vurula,

Ergin Hoca yerine kim gelirse gelsin, Gram destegimde yoktur zaten, onu gonderenler gidecek, o gelecek ERGIN ATAMAN!

Birileri sevmiyor diye takimi 2. lig seviyesine dusurenler eninde sonunda bu klupten rezil olarak gidecekler. o gelecek ERGIN ATAMAN!

1993–1996 Aydan Siyavuş
1996–1999 Ömer Petorak
1999–2000 Fehmi Sadıkoğlu
2002–2003 Erman Kunter
2005–2006 Halil Üner
2006–2009 Murat Özyer
2009 Koray Mincinozlu
2009 Okan Çevik
2009–2010 Cem Akdağ
2010–2012 Oktay Mahmuti
2012–2017 Ergin Ataman - Hepsi bir Sen tek Hocam! Cok yasa Hocam,
2017–Present Erman Kunter

Gelelim Fener olayina, Fener Uganda da bir takim degil, bu ligde her yil 30 milyon usd butce ile yarismaya katilan en onemli rakibin. Ezeli ve belki ebedi, bize ne Fenerden diyemezsin, Bazen sampiyon olamasak bile o yil icinde brans farki olmaksizin Fenere tattirilmis maglubiyet veya atilmis her celmenin dahi onemi vardir, Bu benim icin oyle en azindan,

Hic kimse basarisizligi hatirlamaz, kaybedilen herseyi bir an once silmek ister insanoglu, 23 yilda benim aklimda tek adam kalmis, Sen cok yasa ERGIN ATAMAN!

Hocam, sessiz kalinca saniliyor ki en son yazan hakli, yazdiklarin kendince dogru olabilir ama ben hicbirine katilmiyorum. 23 senedir sampiyon yapamayan teknik adamlarda 20 milyon euro butceye sahip degildi! ne yani buradan nereye varacagiz ? bazen gercekten anlamakta zorlaniyorum. Butun mesele o sevilmeyen Ergin Atamanin bu klube 23 sene sonra Basketbolda onur kazandirmis olmasi mi ?

Bakin bir adim degil uc adim oteye gidiyorum kim gelirse gelsin, Gelen herkes Ergin Hocayi aratacak, Neden mi ? 23 yil sonra bu takim Lig kupasini kaldirmis, Klubun 60 yillik Basket tarihinde avrupa kupasini getirmis, kim gelirse gelsin Ergin Atamani buyutecek,

Kiziyorduk oyuncularla iletisimi iyi degil, surati gulmuyor felan diye ama, gelsin de oyunculara isterse merkep sudan gelene kadar antreman yaptirsin.

Ama ben anladim butun olayi, 23 yil paslaninca siradan bir takim olunca, taraftar basariya farkli tepkiler gostermeye basladi, alismislar cunku basarizsizliga, gormemisler cunku 23 sene de 1 anca denk gelmis, haliyle basariyi bunye kaldirmamis :) hemen alt edile onu kesile kellesi vurula,

Ergin Hoca yerine kim gelirse gelsin, Gram destegimde yoktur zaten, onu gonderenler gidecek, o gelecek ERGIN ATAMAN!

Birileri sevmiyor diye takimi 2. lig seviyesine dusurenler eninde sonunda bu klupten rezil olarak gidecekler. o gelecek ERGIN ATAMAN!

1993–1996 Aydan Siyavuş
1996–1999 Ömer Petorak
2002–2003 Erman Kunter
2005–2006 Halil Üner
2006–2009 Murat Özyer
2009 Koray Mincinozlu
2009 Okan Çevik
2009–2010 Cem Akdağ
2010–2012 Oktay Mahmuti

Gelelim Fener olayina, Fener Uganda da bir takim degil, bu ligde her yil 30 milyon usd butce ile yarismaya katilan en onemli rakibin. Ezeli ve belki ebedi, bize ne Fenerden diyemezsin, Bazen sampiyon olamasak bile o yil icinde brans farki olmaksizin Fenere tattirilmis maglubiyet veya atilmis her celmenin dahi onemi vardir, Bu benim icin oyle en azindan,

Hic kimse basarisizligi hatirlamaz, kaybedilen herseyi bir an once silmek ister insanoglu, 23 yilda benim aklimda tek adam kalmis, Sen cok yasa ERGIN ATAMAN!

Bende ekleme yapayım müsadenizle...

Ergin ATAMAN centilmen olmaması, oyunculara tavrı, taraftarla atışmaları vb. ile yani kısaca KARAKTERİ ile eleştirildi sürekli. Son yılında da başarısız olunca ki bunu kabul etmeyen yoktur sanırım gönderildi. HAKLI OLARAK.
Haklı olmayan kısım yerine getirilen kişiydi ve takıma verilen bütçe.

Başka bir adamdan bahsedeyim Galatasaray'da oynadığı dönemde E.Atamanın tam tersi bir KARAKTER örneği sergileyen Sinan GÜLER'den.. Maalesef yine aynı Sinan'a "aşırı centilmen" olduğundan ve FB'lileri sahada tekme tokat dövmediğinden dolayı "Galatasaraylı duruşu" sergilememekle suçlandı..

Şimdi soruyorum bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ??

Birini karaktersiz diye teneke bağlayıp yolladık, diğerini FAZLA karakterli diye :)

İkisi de gitti yeni takımımızla herkese mutluluklar, bir pivot transferiyle takımın düzeleceğine inananların da iyi niyetini takdir ediyor ve kıskanıyorum..

Son olarak daha öncede bahsetmiştim en çok milli takım olayında yıpratıldı Ergin ATAMAN, şimdi BJK koçu milli takımda ve bir allahın kulu sesini çıkarmıyor. Biz zaten Anadolu kulübü olmuşuz fazla söze gerek yok.. Yok mu bu kulubün bir başkanı, E.Ataman gibi baş kaldırabilecek birisi ?

Ne zaman ki iyi kötü kendi değerlerimizi sahip çıkarsak o zaman belki tekrar şampiyon olmayı geçtim, o potaya girebiliriz.. Hepimize iyi 30 yıl beklemeler..

1993–1996 Aydan Siyavuş
1996–1999 Ömer Petorak
2002–2003 Erman Kunter
2005–2006 Halil Üner
2006–2009 Murat Özyer
2009 Koray Mincinozlu
2009 Okan Çevik
2009–2010 Cem Akdağ
2010–2012 Oktay Mahmuti

Kimse şampiyon yaptığında zaten Ergin Ataman gitsin demedi. Başarısız oldu ve bu başarısızlığı önce kendisi kaldıramadığı için gitsin dendi. Sene başında bana 10 Milyon Dolar verin diye kendisi yönetimle pazarlık yaptı, "F4 bizi kesmez şampiyon olacağız" dedi, Russ Smith'i getirdikten 3 gün sonra "Avrupa'nın en iyi guardı olacak" diyen yine oydu burada sene başlarken kimse şampiyon olmamız lazım demiyordu kendi oraya koydu hedefi. Sonra 2 hafta ya bunlar bizim rakibimiz değil diyen adamı eleştirmek kadar doğal bir şey olabilir mi?

Yönetimle yaptığın pazarlık sonucu bir bütçede anlaşmışsın, sonra bu bütçeyle istediğin oyuncuları almışsın, kendi hedefini kendin belirlemişsin, taraftarı heyecanlandırmışsın sonra daha ilk haftadan ama benim bütçem bu kadar demeye hakkın var mı? O bütçeyle yola çıkma o zaman, taraftara gaz verme yetersizse bütçe. Bunların hepsini yapan Ergin Ataman ama ne hikmetse biz burada bunları eleştirince neredeyse hain ilan ediliyoruz, devamlı eski başarılar ısıtılıp ısıtılıp önümüze koyuluyor. Her sene sezon ortası transferinde şans yüzümüze gülmese felaket bitecek sezonlar döndü. Ben bu plansızlığı istemiyorum bu kadar basit. Erman Kunter'le olmayacağı belli ama kimse burada olur olmadık yere Ergin Ataman eleştirmedi hepsinin bir dayanağı var. Siz sevip, sayabilirsiniz elbette ama kimse Ergin Ataman eleştirdi diye Galatasaray'ın kötülüğünü istemiyor.