EuroCup 2.Hafta | Ratiopharm Ulm 103-92 Galatasaray

Renktaş diğer çeyrekler bildiğin rölantide oynadı etliye sütlüye karışmadı. Maç ne zaman sıkıntıya girdi kendisi atmaya başladı. Kendisi iyi bir organizatör değil onu McCollum gibi 2 numarada oynatmak daha iyi olacaktır. Klobucar'ı gönderip Schilb tarzında pozisyon bilgisi yüksek bir adamı olup onu da 1'e çekersek kısalarda sorun kalmaz.

Webster iyi organizatör değil bunu geldiğinden beri dile getirdik. Hatta klobucar bu yüzden geldi yarı sahada oyun yönlendirsin diye. Problem kesinlikle klobucarın yönlendirememesi zaten. Elinde webster varsa ona alan açacaksın, yarı sahada yardımcı olacaksın

Yanlış bilmiyorsam henüz bu sezon resmi maçlarda galibiyeti olmayan Ulm ilk galibiyetini bizim maçta aldı. 3.resmi maç 2.mağlubiyet. Çok önde olduğumuz maçta Koç ve Klobucar sağolsunlar maçı zorla hediye ettik. Klobucar için söyleyecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Aslında kendisinin belli ki kapasitesi bu kadar o yüzden adama da yüklenmek istemiyorum. Koç Erdoğan, Klobucar'ı alarak bizi kanser etmiş oldu. Harrison ile tersleşmeyi bir an evvel bırakıp hatalardan ders almalısın Ertuğrul Erdoğan.

Ligde kesinlikle Arapovic oynamali. Klobucar kesilmeli. Hem Egeden kurtuluruz hem de Klobucardan. Ama hoca manevi evladi Klobucari kesmez kesin bizi kanser etmeye devam eder.

2 kere +15 yapıp kaybetmek.
İsmet bi parantez de sana açayım senin ben oynayacağın topun..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu maçın çok fazla hikayesi var.Maçın başında 10 sayı fark yaptığımız andan maç bitene dek.
Ben takımdan bu sezon için umutluyum fakat Klobucar-Göksenin ve bugun süre almamış olsada Ege Arar bu takıma hiç ama hiç yakışmıyorlar.

Nigel Hayes adına üzgünüm İsmet'ede helal olsun.Onun sayesinde kazandılar.

Efes maçında başımıza iş açan top kayıpları yine en kritik yerlerde hortladı. Sezon adına umarım ilerliyen dönemde tek konuşulan şey (genç takımız) tesellisi olmaz. İsmet Webster yerine başka bir kısamız savunsaydı bu kadar ön plana çıkmazdı gereksiz yere perdelerin içinde kaldı veya switch yapalım derken boş kaldı tamamen. Hoca uzatmalarda Auguste-Arapovic-Hayes-Klobucar-Webster denemesi lazımdı türk oyunculardan hiç katkı alamıyorken.

Takıma yönlendirici kısa forvet değil, (takımda organizatör guard yok, 3 numarada medet ummakta ayrı komedi) takıma oyun kurucu lazım. Tekrar yazayım guard ve uzun hamlesi gelmezse sezon çöp olur. Klobucar'ı yollayıp Jordan Theodore hamlesi yaparsak bu takım çok iş yapar.

Takıma yönlendirici kısa forvet değil, (takımda organizatör guard yok, 3 numarada medet ummakta ayrı komedi) takıma oyun kurucu lazım. Tekrar yazayım guard ve uzun hamlesi gelmezse sezon çöp olur. Klobucar'ı yollayıp Jordan Theodore hamlesi yaparsak bu takım çok iş yapar.

Yönlendirici kısa forvet zaten 1 numara da oynar yeri geldiğinde. Theodore organizatör bir oyun kurucu değil. O da bireysel oynamayı seven bir oyuncu. Ee zaten aynı tarzda Webster var zaten. Bize oraya Arroyo, Sloukas tarzı bir oyuncu lazım ya da Schilb tarzı 1-2-3 oynayabilen yönlendirici birisi.

Yönlendirici kısa forvet zaten 1 numara da oynar yeri geldiğinde. Theodore organizatör bir oyun kurucu değil. O da bireysel oynamayı seven bir oyuncu. Ee zaten aynı tarzda Webster var zaten. Bize oraya Arroyo, Sloukas tarzı bir oyuncu lazım ya da Schilb tarzı 1-2-3 oynayabilen yönlendirici birisi.

Theodore bizim takımın toplamından iyi organizatör, Banvit döneminde bunu her maçta gösterdi zaten. Hem kendi attı, hemde arkadaşlarını oynattı, zaten tek başına değil çift guard oynayacak, Theodore - Webster. Alacağın 3 numara Theodore'dan daha iyi oyuncu ya da daha iyi organizatör olma ihtimali yok. Şu an elimizde 3 numara oynayabilecek Harrison, Göksenin, Erol Can, Caner ve hatta Hayes var.

Theodore bizim takımın toplamından iyi organizatör, Banvit döneminde bunu her maçta gösterdi zaten. Hem kendi attı, hemde arkadaşlarını oynattı, zaten tek başına değil çift guard oynayacak, Theodore - Webster. Alacağın 3 numara Theodore'dan daha iyi oyuncu ya da daha iyi organizatör olma ihtimali yok. Şu an elimizde 3 numara oynayabilecek Harrison, Göksenin, Erol Can, Caner ve hatta Hayes var.
Organizasyon konusunda bence de Theodore oldukça iyi bir oyuncu, skorer yönü de kuvvetli olduğu için organizasyon yeteneğini kötü olarak görmemek lazım. Theodore Webster bence de keyifli bir guard ikilisi olur da Theodore bizim bütçelere düşer mi..? düşerse ben olsam sezon başında da alırdım zaten :)

Kadro darlığından gitti maç.Hocaya Klobucar için kızmanın fazla anlamı yok.6. Periyotta giren Can , Klobucar'ın o ana kadar yaptıklarından fazlasını yapamadı.Koca takımda sadece 3 oyuncu maçın içinde kalabildi , katkı verebildi ve aslında 3 oyuncunun emeklerine yazık oldu .

Maalesef, Klobucar dışında yabancılardan biri maçta olmadığı anda takımımızın seviyesi önemli ölçüde düşüyor.

Ya ben zaten klasik 3 numara alınsın demedim. Schilb tarzı joker 3 numara alınsın dedim. LeBron da 3 numara normalde ama adam 1-2-3-4 hepsinde oynayabiliyor. Theodore bizim takımdakilerden elbetteki daha iyi organizatör çünkü bizim kısaların hiçbirinde o özellik yok. Ama aradığımız organizatör Theo değil. Bizim takımın hepsi topu kullanmayı seven oyuncular. Yani sürekli hücum düşünen, şut atmayı seven oyuncular. Ben ince işleri yapayım, savunma yapayım falan yok hiçbirinde. Böyle bir takıma daha yönlendirici bir oyuncu şart. Çünkü Theo da topu kullanmayı seven bir oyuncu. Bize oraya takımın hücum yapısını şekillendiren, organize hücumlar sağlayan bir 1 PG lazım.

Şimdi velev ki Theo - Webster oldu. 3 numaraya Harrison, 4'e Hayes, 5'e de Arapovic'i koyduk diyelim bu takım fazlasıyla (bireysel anlamda) hücumcu olur. Defansımız yine evlere şenlik olur.

Organizasyon konusunda bence de Theodore oldukça iyi bir oyuncu, skorer yönü de kuvvetli olduğu için organizasyon yeteneğini kötü olarak görmemek lazım. Theodore Webster bence de keyifli bir guard ikilisi olur da Theodore bizim bütçelere düşer mi..? düşerse ben olsam sezon başında da alırdım zaten :)

Şu an boşta, sezon başında Milano'da kalmak istediği için bekledi, Euroleague'den teklif alamayınca boşta kaldı, yani Norris Cole'n Avellino, Tyrese Rice'n Bamberg'de oynadığı ortamda Theodore Galatasaray neden olmasın, Klobucar'dan çıkıp biraz fedakarlık yapılırsa olmayacak şey değil.

Şu an boşta, sezon başında Milano'da kalmak istediği için bekledi, Euroleague'den teklif alamayınca boşta kaldı, yani Norris Cole'n Avellino, Tyrese Rice'n Bamberg'de oynadığı ortamda Theodore Galatasaray neden olmasın, Klobucar'dan çıkıp biraz fedakarlık yapılırsa olmayacak şey değil.
Cole'u de Rice'ı da defalarca yazdım bu forumda.. bana kalsa tabi olur, hayallerim dünyadan büyük :) ama fedakarlık yapacak adamlara bakıyorum da. yok diyorum olmaz bu iş:))

Bu arada yıllar yıllar önce ısrarla Garrett'ı istemiştim bize, forumda da duruyordur silinm
ediyse şimdi Tofaş zamanlarında bakıyorum da daha da iyi bir oyuncu olmuş güzel mesafe kat etmiş. Tofaş için oldukça iyi transfer bence.

Cole'u de Rice'ı da defalarca yazdım bu forumda.. bana kalsa tabi olur, hayallerim dünyadan büyük :) ama fedakarlık yapacak adamlara bakıyorum da. yok diyorum olmaz bu iş:))

Bu arada yıllar yıllar önce ısrarla Garrett'ı istemiştim bize, forumda da duruyordur silinm
ediyse şimdi Tofaş zamanlarında bakıyorum da daha da iyi bir oyuncu olmuş güzel mesafe kat etmiş. Tofaş için oldukça iyi transfer bence.

Tofaş'ın kısaları Garrett ve Harper bizim yaptığımız listelerde de yer alıyordu, gayet iyi tercihler yapıyor Orhun hoca (Ama bu sezon uzun tercihlerini beğenmedim) :)

Bu arada fedakarlık yapsalar şu takım bir guard, bir uzun hamlesiyle gelecek yıl tekrardan Euroleague arenasında olabilir, ben doğru yapılacak 2 hamleyle EuroCup şampiyonu olabilecek potansiyelin olduğunu düşünüyorum, tabii hocanında daha iyi performans göstermesi şart. Gerçi yönetim bunları ister mi orası muamma :)

Son düzenleme:
Hocanın maç sonu yaptığı açıklamalarda ders almadığının göstergesi, hâlâ vakitle takımın sorunlarının çözüleceğini düşünüyor, tabii zamanla Klobucar'ın içinden Lebron çıkacak :) Ege'de Zach Auguste için çok iyi alternatif olacak...

Tofaş'ın kısaları Garrett ve Harper bizim yaptığımız listelerde de yer alıyordu, gayet iyi tercihler yapıyor Orhun hoca (Ama bu sezon uzun tercihlerini beğenmedim) :)

Bu arada fedakarlık yapsalar şu takım bir guard, bir uzun hamlesiyle gelecek yıl tekrardan Euroleague arenasında olabilir, ben doğru yapılacak 2 hamleyle EuroCup şampiyonu olabilecek potansiyelin olduğunu düşünüyorum, tabii hocanında daha iyi performans göstermesi şart. Gerçi yönetim bunları ister mi orası muamma :)

İşte burası önemli bence bu yönetim yeniden Euroleague arenasına çıkışı istemez. Euroleague demek para harcamak demek onlar için :) Euroleague söz konusu olunca harcayamıyoruz da diyemiyorlar taraftar baskısı var. Bütçe olmayınca sponsor olmayınca, sponsor bulacak vizyon olmayınca iki ileri bir geri oluyor.

Zaman geçtikçe elbette Klobucar'ın içinden Lebron çıkmayacak ama takımdaki sorumluluklar ve düzen oturacaktır. Son iki maçın son anlarında genelde bire birlere ve kişisel yaratıcılığa kaldık ve patladık. Yetenek düzeyimiz çok yukarıda değil ve çok yeni bir takımız. Bu tip şeyler hemen oturacak şeyler değil. Obradovic bile Fenerbahçe'ye bunu aşılayana kadar canı çıktı. Çoğu çaylak ve genç bir takım olunca bu sorunların ayyuka çıkması normal. Hemde Harrison'ın olmadığı ve Ayberk'in oynamadığı dar bir rotasyonda.

Webster eleştirilerine katılmıyorum. Webster'ın oyuncu profili top yönlendirici hiçbir zaman olmadı. Oyuna hakim olan, yönlendiren bir kısa performansı beklemek haksızlık. Ama farklı bir çok meziyeti var ve son üç maçta da bunları yeterince gösterdi. Koç da bunu bildiğinden güvendiği isimlerden Klobucar'ı aldı. Dar rotasyonla beraber aşırı sorumluluk yüklenmesinden dolayı kötü bir performans gösterdi. Bunun dışında da beğenmeyenlere saygım var ki benim de bayıldığım söylenemez. Yetenek kapasitesi ve rotasyonu düşük bir takım için yabancı oyunculardan daha all around performanslar gerekiyor. Kadrosu geniş bir takım için ideal bir parça olabilir ama ana rotasyonda bizim için zor.

Arapovic neredeyse iki sene boyunca doğru düzgün oynamamış birisi. Bunu kaçırmamak gerekiyor. Aldığı para da komik denecek kadar düşük. Bunları düşünürsek ben performansından memnunum. Zaman geçtikçe fiziken ve mental olarak daha da güçlenirse ki bunların emarelerini veriyor iyi bir ana rotasyon oyuncusuna dönüşebilir. Bundan üç dört sene önce altyapı milli takım turnuvalarında çok iyi performanslar veren, gümbür gümbür gelen bir oyuncuydu. NBA'e kesin gözüyle bakıyordu bir çok kesim. NBA olmasa bile en kötü ihtimalle yukarıları hedefleyen bir Euroleague takımında olurdu. Kolay değil böyle bir durumdan geri dönmek hem de genç bir yaşta. Bu dar rotasyonda kendisini kazanmamız elzem.

Hoca için çok rotasyon yapılıyor dendi mesela Efes maçı için ama Klobucar harici dört yabancı oyuncumuz 30 dk civarlarında süre almıştı.

Furkan Dillice yazmış mesela Webster başlığında. Oyun kurucular harici artık her oyuncunun topu yönlendirmesi önemli diye. Katılıyorum buna. Üst düzey oyun artık böyle oynanıyor. Bu yüzden Klobucar'ın üstüne bir kısa lazım, topu yönlendirebilen. Zach Auguste'un önüne bekçi bir uzunda lazım. Pota altı direncini arttırmak, ribaunlarda güçlenmek adına.Z aten hemen yazılmaya başlanmış şunlar gelsin gitsin diye. Fakat biz bir ay öncesine kadar 6 tane yabancı oyuncu aldık diye seviniyorduk, bunu çabuk unuttuk galiba. Etimiz budumuz belli. Yöneticilerin ekstra kaynak bulamayacağı da çok aşikar. Keşke bir basketbol takımına normal şartlar altında yapılması gerekenlerin yapıldığı bir ortamda bulunsak ama maalesef değiliz. Sıtmaya razı edildik. Benim maksimum beklentim Okben'in alınıp lig rotasyonuna Arapovic'in eklenmesi. Bu bile olmaz bence ama olursa elimizi daha da genişletir. Ama dediğim gibi, sanmıyorum.

Bir de Göksenin'e değineyim. Çoğumuzun kişilik olarak sevdiği bir oyuncu. Geçmiş senelere göre şutunu geliştirdi diyebiliriz. Top hiç süremiyordu onu da geliştirdi diyebiliriz. Yeterli mi? Hayır. Ball handler dediğimiz işi yapmaya çalışıyor ama maalesef yapamıyor. Bu sorumluluğu kendi mi üstleniyor yoksa koç mu vermiştir bilemiyorum ama bu yanlıştan dönülmesi lazım. Hem kendine hem takıma hem de bize zarar. Daha görev adamı gibi kullansak, yapabildikleri üzerinden bir rol çizebilirsek kendisinden maksimum verimi alabiliriz.

Son düzenleme:
GALATASARAY ISTANBUL

ReboundsBlocksFouls
#PlayerMinPts2FG3FGFTODTAsStToFvAgCmRvPIR
0WEBSTER, TAI43:49174/62/53/4 221024 13421
3ARAPOVIC, MARKO32:16207/101/13/82461 21521
4GOKALP, EMIRDNP---------------
7HAYES, NIGEL45:20268/133/81/221113122 4429
8KORKMAZ, CAN18:40 0/10/3 1125 2 3 -2
11ARAR, EGEDNP---------------
12ERDENIZ, CANER18:09 0/1 11 1 31-3
15CINKO, EROL CAN15:4660/11/53/4 11 34
22OLMAZ, AYBERKDNP---------------
24KLOBUCAR, JAKA33:30101/31/55/7 22215 266
30AUGUSTE, ZACH17:4494/7 1/2224214 536
61KOKSAL, GOKSENIN24:464 1/31/2 22 1 211
Team 112 1 1
Totals250:009224/419/3117/29827352162003232784
58.5%29%58.6%

<thead style="box-sizing: border-box;">
</thead><tbody style="box-sizing: border-box;">
</tbody><tfoot style="box-sizing: border-box;">
</tfoot>

Göksenin son yıllarda iyice kalınlaştı ve top getirme meziyeti artık yok ama ısrarla bunu çoğu maçta deniyor ve başarısız oluyor çoğunlukla, goksenin ancak kanat oynar bu saatten sonra. Ön alan baskısında bile ayakları yavaş kalıyor artık. Yapısına uygun rolde oynarsa daha faydalı olur.

Emir'den faydalanilmayacaksa bi çözüm bulunmalı keza niye alındığını anlamadığımız Caner için de benzer şeyleri söyleyebiliriz. 6 yabancı ligde bize sıkıntı çıkaracak gibi. Klobucar fena adam degil ama yardimci yonlendiriciden once eski tip pg lazımdı takima. Hele takim bu kadar genç ve degiskenken.

Can Korkmaz bu maç iyi oynamasa da varlığı bile takimi daha derli toplu hale getiriyorsa hala hucumda klobucar harrison savunmada gokseninden guard gorevlerini beklemek cok saglikli değil. Bahçeşehir finansal acidan rahat kulüp ama Can Altıntığ 'ı alabilirdik herhalde. Hocanın veto ettiği söylenen Emir niye alındı hem takıma hem oyuncunun gelişimine yazık.

Ertuğrul hocanın son iki maçtaki oyun ici müdahaleleri ve aşırı doğaçlama tarzı, genç ve guard eksiği bulunan bir takim icin akıllarda soru işareti bırakıyor.