2018-2019 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Furkan bedavaya da gelse istemem. Kapıyı çarpıp gidene bir daha kapı açılmamalı ki, gelecekte o kapıyı çarpmayı düşünenler daha dikkatli olsun. Diğer yandan, arkasında Arroyo gibi onu besleyecek bir guard olmadan Furkan koca bir hiçtir. Rebound almaktan başka bir marifeti yok. Milli takımda bile mevkisindeki son alternatif konuma düştü. Hem de bu uzun yokluğunda...

Furkan bedavaya da gelse istemem. Kapıyı çarpıp gidene bir daha kapı açılmamalı ki, gelecekte o kapıyı çarpmayı düşünenler daha dikkatli olsun. Diğer yandan, arkasında Arroyo gibi onu besleyecek bir guard olmadan Furkan koca bir hiçtir. Rebound almaktan başka bir marifeti yok. Milli takımda bile mevkisindeki son alternatif konuma düştü. Hem de bu uzun yokluğunda...

Furkan'a bu tepki neden oluştu anlamadım. Kaçırdığım bir olay mı oldu ? Kinaye yapmak için sormuyorum yanlış anlamayın olayı tam anlamak için soruyorum. Bu adam bizden nba yapmaya gitmişti direkt. Bu her basketbolcunun hayali zaten. İlk fırsatta amerikalı olsun avrupalı olsun türk olsun hepsi gitmek istiyor. Bulunca da gidiyor. Bizde de o dönem yanlış hatırlamıyorsam yine mali kriz vardı. Sıkıntılar olmuştu, furkan da teklif gelince heralde gitti. Taraftara, kulübe veya camiada herhangi bir unsura saygısızlığını hatırlamıyorum. Zaten genel olarak sessiz, sakin, efendi bir görünümü var. Yani emre ile falan mukayese etmek biraz acımasızca geliyor bana. Ayrıca biz emir'i transfer etmiş kulübüz furkan mı bize batacak. Bence gelse çok iyi olur. O bölgede sıkıntımız var her ne kadar furkan bizden sonra kendini geliştiremese de yine de fayda sağlar diye düşünüyorum. Okben'i de Furkan'ı da çok isterim.

Furkan'a bu tepki neden oluştu anlamadım. Kaçırdığım bir olay mı oldu ? Kinaye yapmak için sormuyorum yanlış anlamayın olayı tam anlamak için soruyorum. Bu adam bizden nba yapmaya gitmişti direkt. Bu her basketbolcunun hayali zaten. İlk fırsatta amerikalı olsun avrupalı olsun türk olsun hepsi gitmek istiyor. Bulunca da gidiyor. Bizde de o dönem yanlış hatırlamıyorsam yine mali kriz vardı. Sıkıntılar olmuştu, furkan da teklif gelince heralde gitti. Taraftara, kulübe veya camiada herhangi bir unsura saygısızlığını hatırlamıyorum. Zaten genel olarak sessiz, sakin, efendi bir görünümü var. Yani emre ile falan mukayese etmek biraz acımasızca geliyor bana. Ayrıca biz emir'i transfer etmiş kulübüz furkan mı bize batacak. Bence gelse çok iyi olur. O bölgede sıkıntımız var her ne kadar furkan bizden sonra kendini geliştiremese de yine de fayda sağlar diye düşünüyorum. Okben'i de Furkan'ı da çok isterim.

Kulüp zor durumdayken, oyuncuların maaşı ödenmiyorken fırsatçılık yaparak gitmek ayrı bir şey. Kimse ona NBA'ye gitmesin demedi ama sezon ortasındayken kulüp kadro ve planlamasını yapmışken gitmesi Galatasaraylılığa aykırı bir durumdur. Marjanovic dururken kendisinin oynatılacağını düşünmek de öngörüsüzlüktür. Sonuç ne oldu? Furkan havlu sallamaktan, bençi ısıtmaktan başka bir şey yapmadı, Avrupa'nın elit uzunlarından olacakken para için kariyerini bitirdi. Şimdi kulüp bulamıyor ve oynayamıyor. Biz onu göndermedik, kendisi istedi o halde olmasını. Şimdi de transfer etmek o takımda aylardır parasını alamayıp sezon bitimine kadar mücadele eden oyunculara ve taraftara ayıp olur. Değil Furkan, Tim Duncan gelse batan gemiyi terk eden fareler asla bu formayı bir daha giymemeli.

Yorumumu efsanemiz merhum Baba Gündüz'ün sözleriyle bitirmek isterim.

“Bilirsiniz ki her insanın ayrı bir huyu, ayrı bir karakteri olduğu gibi, her futbol takımının da kendine has bir karakteri vardır. Biz sizlere burada Galatasarayımız’ın huyunu suyunu açıkça ve iyice anlatabilirsek, onu adamakıllı tanıyıp, inşallah senelerce dost geçinirsiniz. Galatasaray bir his takımıdır. Renklerine aşık birbirlerini seven futbolcuların takımıdır. Galatasaray feragat ve fedakârlıklarla çalışacak futbolcuların takımıdır. Galatasaray şımarıkları, kendini beğenmişleri, yalnız kendini düşünenleri sevmez. Kısacası Galatasaray, bir halatı hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takımıdır…”

Kulüp zor durumdayken, oyuncuların maaşı ödenmiyorken fırsatçılık yaparak gitmek ayrı bir şey. Kimse ona NBA'ye gitmesin demedi ama sezon ortasındayken kulüp kadro ve planlamasını yapmışken gitmesi Galatasaraylılığa aykırı bir durumdur. Marjanovic dururken kendisinin oynatılacağını düşünmek de öngörüsüzlüktür. Sonuç ne oldu? Furkan havlu sallamaktan, bençi ısıtmaktan başka bir şey yapmadı, Avrupa'nın elit uzunlarından olacakken para için kariyerini bitirdi. Şimdi kulüp bulamıyor ve oynayamıyor. Biz onu göndermedik, kendisi istedi o halde olmasını. Şimdi de transfer etmek o takımda aylardır parasını alamayıp sezon bitimine kadar mücadele eden oyunculara ve taraftara ayıp olur. Değil Furkan, Tim Duncan gelse batan gemiyi terk eden fareler asla bu formayı bir daha giymemeli.

Yorumumu efsanemiz merhum Baba Gündüz'ün sözleriyle bitirmek isterim.

“Bilirsiniz ki her insanın ayrı bir huyu, ayrı bir karakteri olduğu gibi, her futbol takımının da kendine has bir karakteri vardır. Biz sizlere burada Galatasarayımız’ın huyunu suyunu açıkça ve iyice anlatabilirsek, onu adamakıllı tanıyıp, inşallah senelerce dost geçinirsiniz. Galatasaray bir his takımıdır. Renklerine aşık birbirlerini seven futbolcuların takımıdır. Galatasaray feragat ve fedakârlıklarla çalışacak futbolcuların takımıdır. Galatasaray şımarıkları, kendini beğenmişleri, yalnız kendini düşünenleri sevmez. Kısacası Galatasaray, bir halatı hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takımıdır…”

Taraftar da kendi açısından haklı olabilir ama kendimi furkan'ın yerine koyup empati yapmaya çalışıyorum. Galatasaray'da oynuyorum. İyi de performans gösteriyorum. Ama kulüp maddi anlamda sıkıntıda ve hakkım olan parayı ödemiyor. O arada bana Nba'den teklif geliyor. Şimdi bunu kim kabul etmez bilemiyorum. Ben kendi açımdan hayır diyemediğim için bu teklife furkan'a o yüzden çok yüklenemiyorum. Kendinize bu soruyu sorun samimi olarak ben nba'e gitmem galatasaray'da kalırdım diyorsanız başım üstüne sonuna kadar saygım var size bişey diyemem. Ayrıca diğer oyunculara da nba'den teklif gelse onlar da giderdi diye düşünüyorum. O yüzden bence ayıplık bir durum yok. En azından furkan'a emre muamelesi yapmayalım derim kendi açımdan. Sonuçta o zamanlar furkan çok gençti hata yapmış olabilir ( ki bence hatası da yok ) affedilmeyecek bişey yok ortada. Bu adam bize sövmedi, galatasaray'a küfretmedi. Okben'i de Furkan'ı da getirmeye bakalım biz bence.

2 maçın da kaybında en büyük pay sahibi Klobucar’dan bir an evvel vazgeçilip o bölgeye bi hamleyle iyi hale gelinebilir.
Webster’i de bi türlü anlayamıyorum aşırı dağınık ve top kaybı fazla.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Klozet'i gönderin, yerine Okben'i alın.
Kalan 1 yabancı kontenjanıyla 1-2-3 oynayabilen Schib tarzı oyunu yönlendirebilen, pozisyon bilgisi yüksek gerektiğinde skoru da atacak kaliteli birisini alın.
Bir tane de +2.10'luk savunmacı bir pivot alın. Ne Auguste ne de Arapovic savunmada beklenenleri karşılayamıyor. Bu maçta da gördük pota altımız yol geçen hanı oldu.

Bu 3 transfer bizi Eurocup şampiyonu bile yapar.

Maliyetini bilmiyorum ama Kloubucar yerine Q.Colom bizde olsaydı çok iyi olurdu.

En az 3 katı para aldığını tahmin ediyorum ama maliyetinden önemlisi Colom'un transfer olduğu dönem.Colom , Klobucar'dan 1 ay önce ve yönetim Oktay Mahmuti hocaya çamur atmaya çalışırken geldi.

Jaka Klobucar'ı çok gömüyoruz ama 100.000 Euro'dan fazla para aldığını sanmıyorum. Yani birazda "ucuz etin yahnisi" durumu.Yinede , Euroleague-Slovenya Milli takımı günleriyle alakası yok.Partizan'da Jerrels-Vesely-Milosavlijevic-Jawai-Gist-Kecman-Lucic'le aynı parkede olduğu zamanlarda değerli bir oyuncuydu.

Efes'i izlediniz mi mükemmel başladılar. Ergin hocam çok konsantre. Bizde son dönem basket dışı herşeyle uğraşmak zorunda kaldığı için işine önem vermiyor gibi gözükmüştü. Efes ona mükemmel çalışma ortamı sununca kendine geldi. Hepsinden önemlisi öyle zorlama atışlar değil belli bir sistem dahilinde setler oynayarak kazandılar maçı. F4 belki olmaz ama zorlayacaklarını düşünüyorum. Euroleague için ayrı başlık açılsa çok iyi olur.

Ayrı bir başlık var ama sanırım Galatasaray olmadığı için farklı bir başlık altında.

https://gsbasket.org/forum/basketbol-dunyasi/102902-2018-2019-euroleague.html

Zaten ayrı bir konu altında açılıyor Avrupa kupaları başlıkları. Ama başka kategori demek istediniz galiba evet erkek basketbol takımı kategorisindeydi geçtiğimiz seneler. Bizim katıldığımız Eurocup da diğer sub-forum'da yani katılmadığımız için Euroleague başka yere konmuş diye bir olay yok. Zaten maç konularında konuşuyoruz orası daha çok diğer takımlar için.

Edit: Üstteki mesajı görmemişim bir an genele yazdınız diye düşündüm pardon.

Son düzenleme:
İmkansızdı diyorsun yani :)

Yani bizim 6 yabancının maliyeti 1,5m dolar bile değil o yüzden evet malesef.

Bu arada Doğuş grubu Furkan ve Okben'e kontratlarının yarısını teklif etmişler sanırım, kalanı gittiğiniz takım halleder gibisinden ama Furkan'ın menajeri kabul etmemiş sanırım, yüklüydü zaten kontratı, şaşırmadım. Okben için de biz o paralara çıkar mıyız bilemiyorum fedakarlık yapması gerekir elbet ama Ömer hocanın olumlu rapor vermediğini duydum, kendisiyle Daçka'da çalışmıştı bildiğiniz gibi.

Yol yakınken Klobucar'dan vazgeçip takıma bir tane guard almamız lazım. Çift guardlı sistemde Webster'de çok daha faydalı olur, adam zaten organizatör guard değil (Wilbekin gibi daha çok skor yönüyle ön plana çıkan oyunculardan), topu yönlendirmekte ve doğru pozisyon bulmakta çok fazla sorun yaşıyoruz...

Tai Webster'i 1-2 olarak kullanabiliriz, elimizde 2-3 olarak kullanabileceğimiz Aaron Harrison, Erol Can Çinko, Göksenin Köksal var, 3-4 oynayacak Nigel Hayes var zaten, Klobucar hem yetersiz, hemde bu takımda fazlalık. Bu takıma yapılacak bir Jordan Theodore, Norris Cole ya da o seviyede bir guard ile EuroCup şampiyonluğundan bahsedebiliriz.

Diğer bir soruna gelelim, net olarak Zach Auguste dışında 5 numaramız yok, oyundan çıktığında büyük sorun yaşıyoruz, eğer yerli uzun almayacaksak, bir yabancı hamlesi yapmalıyız, takıma muhakkak bir uzun şart.

Takımın eksikleri belli, ben kendi adıma şu an yazıyorum, eğer bu eksikler giderilmezse ileride pişman oluruz, geçtiğimiz sezonda söyledik, yine aynı şeyleri yaşamak istemiyorsak gerekli hamleleri yapmamız gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta yazmıştım, aynı sorunlar devam ediyor takımda, eğer guard almazsak bu sezonda çöpe gider, Ertuğrul hocanın Galatasaray kariyeride kısa sürer. Bu takımının organizasyon sorununu çözecek hamle Okben değil. Okben gelirse yerli rotasyonu açısından güzel hamle olur o kadar.

Yani bizim 6 yabancının maliyeti 1,5m dolar bile değil o yüzden evet malesef.

Bu arada Doğuş grubu Furkan ve Okben'e kontratlarının yarısını teklif etmişler sanırım, kalanı gittiğiniz takım halleder gibisinden ama Furkan'ın menajeri kabul etmemiş sanırım, yüklüydü zaten kontratı, şaşırmadım. Okben için de biz o paralara çıkar mıyız bilemiyorum fedakarlık yapması gerekir elbet ama Ömer hocanın olumlu rapor vermediğini duydum, kendisiyle Daçka'da çalışmıştı bildiğiniz gibi.

Arapovic'in kontratı 2+10 ay şeklindeydi sanırım ve 2 aylık kısmın sonuna yaklaşıyoruz. Kendisiyle ilgili düşüncemiz ne olur bundan sonra?