Euroleague Fantasy Challenge 2023-2024

şimdilerde haber alamadığım, eski dostum zeynep emirle inceden kapışıyoruz classic league’de. alt alta sıralanıyoruz sürekli. bakalım sezon bitimi kimin yüzü gülecek.eğer burayı okuyorsa kendisine meydan okuyorum, tanır beni “ı’m not a loser” diyerek kendisini biraz daha kızdırayım. hakan türk de her zamanki gibi ben de varım haberiniz olsun diyerek kendisini hatırlatıyor. aykut kadıoğlu ciddi kredi avantajına sahip ve puan olarak dünya sıralamasında da iyi yerlerde. çok değişken var, bir anda kaptan seçimi dahi herşeyi değiştirebiliyor fakat mevcut kredisi, dengeli kadrosu ve puanı ile favori.

gelelim haftaya, hayes almak için türlü fedekarlıklar yaptık, koçta risk aldık, 40 dk oynar eşşek değilse 20-25 yapar dedik, eşşek çıktı. fall beyefendi ise 2.50 boyuyla utanmasa sayı atmadan maç bitirecekti, yine de ortalama bişeyler yaptı.

çift maç haftası devam ediyor, yarın kimleri değiştireceğim ben de bilmiyorum. az degisiklik planlıyor gibiyim. herkese bol şans.

Bir insan nasıl hep en kötü olan tercihi yapar ?

M.James'i çıkarıp Campazo'yu almıştım,sonra bana çok çabuk oyuncu değiştiriyorsun yazan arkadaşlar aklıma geldi,madem öyle deyip bu hafta 6 kişilik ana kadromdan hiç kimseyi çıkarmadım.Mike James 10 pr yaparken Campazzo 25 yaptı,sadece buradan eksi 15 yedim,koç olarak Asvel'in koçunu almıştım,sonra her nedense vazgeçip Berlin'in koçunu aldım,Asvel kazanınca eksi 5 te oradan geldi.

Bir insan nasıl hep en kötü olan tercihi yapar ?

M.James'i çıkarıp Campazo'yu almıştım,sonra bana çok çabuk oyuncu değiştiriyorsun yazan arkadaşlar aklıma geldi,madem öyle deyip bu hafta 6 kişilik ana kadromdan hiç kimseyi çıkarmadım.Mike James 10 pr yaparken Campazzo 25 yaptı,sadece buradan eksi 15 yedim,koç olarak Asvel'in koçunu almıştım,sonra her nedense vazgeçip Berlin'in koçunu aldım,Asvel kazanınca eksi 5 te oradan geldi.
Mike James geçen hafta takımlarımda vardı fakat bu hafta çıkardım. Zira Monaco'nun geçen hafta oynadığı maçta Mike James etkili değildi, etkili olmak gibi bir derdi de yoktu. Zorla sahaya getirilmiş gibiydi. Bazı oyuncuların vücut dillerinden isteksiz oldukları net anlaşılabiliyor. Mike James de bunlardan biri bana göre.

Alba Berlin ve Asvel takımları son haftalarda kaybetseler de iyi mücadele ediyorlardı. Hatta Asvel Alba Berlin'e göre bir tık daha sağlam takım görüntüsü veriyordu. Alba Berlin'in de saha avantajı olduğu için bana göre bu maçtan koç tercihi yapmak çok riskliydi.

Benim anlamadığım bir nokta var. NEDEN sezon başından beri LEŞ oynayan ; Tavares, Willy Hernangomez, Clyburn vs. gibi adamlar HALA en tepede yer alıyor kredileriyle ? Ibaka diye bir adam var mesela, 10 civarlarında PIR yapıyor ama hala yüksek kredi. Tavares desen bu sezon NEREDEYSE hiç çift haneli PIR yapamamış. Willy falan zaten sezonun balonu gibiler 2 aydır... Eeee ?
Ama bakıyorsun; Thiemann diye bir adam sezona damga vurduğu halde, HALA kredisi çok düşük !
Bu durum sizce de çok salakça değil mi ? Bu mudur oyunun algoritması ?

Benim anlamadığım bir nokta var. NEDEN sezon başından beri LEŞ oynayan ; Tavares, Willy Hernangomez, Clyburn vs. gibi adamlar HALA en tepede yer alıyor kredileriyle ? Ibaka diye bir adam var mesela, 10 civarlarında PIR yapıyor ama hala yüksek kredi. Tavares desen bu sezon NEREDEYSE hiç çift haneli PIR yapamamış. Willy falan zaten sezonun balonu gibiler 2 aydır... Eeee ?
Ama bakıyorsun; Thiemann diye bir adam sezona damga vurduğu halde, HALA kredisi çok düşük !
Bu konuda haklısın. Muhtemelen ortada bir algoritma yok. Eski formatta krediler performansa göre azalıp artardı ama bu formatta sanırım oyuncuların kredilerinin düşmesi için kariyerlerinin tepetaklak olması lazım. Geçen sezon benzer durum Bjelica'da vardı sanırım, Sezon boyunca oynamadı ama kredisi hep yukarılarda kaldı diye hatırlıyorum.

Yani anlamıyorum. Mesela geçen gün Wilbekin gördüm çok düşük kredisi ama bir baktım adam 15-17 mi neydi ortalaması. Bu ne saçma sapan iş anlamadım. Bjelica zaten apayrı bir mevzuydu geçen sezon... Gerçekten tepetaklak olmasını geçtim adam oynamadığı sezonda bile yüksek kredide sabit kaldı...

Düşük kredili bir oyuncu 30+ filan yaparsa 1.0'a yaklaşan artış olabiliyor ancak. Tersi durumda da 14-15 kredilik oyuncular 0 çekse o kadar bile düşmüyor genelde 0.5-0.7 civarı. Zaten bir ileri bir geri yapınca da çok birşey değişmemiş oluyor. Bjelica meselesinde bir oyuncu oynamadıysa 0.1 kredi düşüyordu bu da tüm sezon maksimum 3.3 kredi düşebileceğini gösteriyor. 4 kredilik oyuncular minimumda olduğu hiç düşemezken biraz oynayıp iyi yaptığında da yeterince yükselmiyor. Bu durumda da 4-4.5 kredi aralığında kredi/ort oranları arasında büyük uçurum oluyor. Kredi mantığını koyduranlar bunu anlayamayacak bir kitleden oyun yapmasını istemiş olay bundan ibaret. Son maçlar öncelikli ama genel performansı da hiçe saymayan bir sistemi anlarım da burada sadece keyfilik var. Şu kadar pir yapmış olanlara 0.5 arttırayım şu kadar olanlardan 0.2 indireyim bari bu hafta da diye manuel keyfilik içeren bir uygulama olduğundan eminim.

Baskonialı oyunculara maçlardan önce sürekli bir şeyler oluyor. Takımlarımda Moneke varken geçtiğimiz haftalarda bir maç öncesi sürpriz şekilde oynamadı, sonrasında tüm takımlarıma onun yerine Sedekerskis almıştım. Bugün de sağ olsun Sedekerskis oynamadı. Maçlardan önce ishal falan mı oluyor acaba bu arkadaşlar, artık rica ediyorum yediklerine içtiklerine dikkat etsinler :)

Klasikte 183, draftta 132 ile sezon rekorumu kırdım. Mirotic yerine Shields düşündüm ama bu sefer Canaan alamayacaktım. Mirotic de avelliği tuttu kırk yılda bir. Campazzo da rölantide kalınca 200'lerden olduk maalesef. T2'de Moneke'yi kaptan olarak değiştirmek fark yarattı.
Baskonia konusunu ben de anlamıyorum. Bir anda 7-8 kişi kalıyor kadroda. Bu adamlar geçen maç 10-12 kişi rotasyonla oynamadı mı ? Bazen bir anda hepsi çıkıyor kadrodan.

Baskonialı oyunculara maçlardan önce sürekli bir şeyler oluyor. Takımlarımda Moneke varken geçtiğimiz haftalarda bir maç öncesi sürpriz şekilde oynamadı, sonrasında tüm takımlarıma onun yerine Sedekerskis almıştım. Bugün de sağ olsun Sedekerskis oynamadı. Maçlardan önce ishal falan mı oluyor acaba bu arkadaşlar, artık rica ediyorum yediklerine içtiklerine dikkat etsinler :)

Merhabalar Hakan Bey, bu hafta rakiptik. Tebrik ederim güzel bir kapışma oldu. Bende Sede yi alacaktım baktım önceki kadronuzda var takımlarımız ilk 5 olarak nerde ise aynı olunca farklı olsun diye Moneke aldım. ikimizin de kaptanı olan Facu istenilen performansı vermeyince sizin Toko kaptanlık seçiminize mecburen Moneke ile karşılık vermek zorunda kaldım ve nadir de olsa şansım yaver gitti ve küçük bir farkla kazanmışım. Kalan maçlarınızda size başarılar dilerim.

Oyun hep kafamızı bozup kendisine anlam veremesek te Tüm arkadaşlara başarılar ve iyi eğlenceler diliyorum.

Merhabalar Hakan Bey, bu hafta rakiptik. Tebrik ederim güzel bir kapışma oldu. Bende Sede yi alacaktım baktım önceki kadronuzda var takımlarımız ilk 5 olarak nerde ise aynı olunca farklı olsun diye Moneke aldım. ikimizin de kaptanı olan Facu istenilen performansı vermeyince sizin Toko kaptanlık seçiminize mecburen Moneke ile karşılık vermek zorunda kaldım ve nadir de olsa şansım yaver gitti ve küçük bir farkla kazanmışım. Kalan maçlarınızda size başarılar dilerim.

Oyun hep kafamızı bozup kendisine anlam veremesek te Tüm arkadaşlara başarılar ve iyi eğlenceler diliyorum.
Tebrik ederim sizi Hüseyin Bey, iyi bir kapışma oldu. (y)

Moneke ve Thiemann sezon başı tüm kadrolarıma aldığım ve kredileri iyice yükselmeden kadrolarımdan çıkarmayacağım oyunculardı. Moneke bir maç sürpriz şekilde oynamayınca elemandan işkillenip Sedekerskis'i almıştım. Bu süre içinde o da iyi getirince onunla devam ettim. Bu hafta da o ters köşe yaptı.

Aslında Mirotic kredisi iyice uçmuşken kadrodan çıkarıp onun kredisiyle iki tane yüksek getirisi olabilecek oyuncu arasında paylaştırmayı düşünüyordum ama rakip Efes olunca ve Efes'in de bu sezon özellikle uzun forvetleri bana göre Euroleague seviyesinde olmayınca Mirotic Efes pota altında maden bulur ümidiyle kadromda tutmaya devam ettim. O da beklentimin çok altında kaldı.

Neyse sağlık olsun, gelecek hafta için herkese başarılar.

Arkadaşlar Campazzo'nun bekleneni verememesi normal çünkü bu hafta onu aldım,hani ilk hafta alıp kaptan yapmıştım,eksi getirmişti,bende travma yaratmıştı,ikinci hafta çıkarmıştım ve haftalardır yine eksi getirir korkusuyla almamıştım,bu süre zarfında muhteşem prlar yapmıştı.Bu hafta cesaretimi toplayıp aldım 15 prda kaldı.

Çift maç haftasında önce 89 sonra 99 puan aldım,100 ü bile göremedim,h2h liginde 2 yenilgi aldım.

9.hafta en yüksek pr getiren adamım Caanan,kendisi en düşük kredili oyuncum,Lessort var,Mirotic var,Campazzo var,K.Evans var kadromda ama sonuç hüsran

Son düzenleme:
Gelecek hafta H2h liginde Muhammed Selçuk beyle maçımız var,son 3 maçımı kaybettim h2h liginde.

Kaptanım Mirotic son 2 hafta 17 ve 9,9 pr yapmış,kesin çıkaracağım,bakalım ben çıkarınca kaç yapacak.

Diğer çıkaracağım isim Monaco'dan J.Brown,geçen hafta ilk kez aldım 10 pr yaptı.

Lessort 4 haftadır 20 pr'ın altında ama çıkarıp çıkarmayacağım belli değil.

Valla Bayram Bey H2H'de çok kötüyüm maalesef bu sezon. Normalde çok sevdiğim ve çok da iyi sonuçlar aldığım bir platformdu H2H. Ancak bu sezon inanılmaz kötüyüm. Sadece 2 galibiyetim var; biri zaten çok düşük yapan bir takıma karşıydı geçtiğimiz hafta. Ben de merak ediyorum ne olacak bizim maçımız :D

evans girişi, thiemann cıkısı derken tam cuvallamısız geçen hafta. önümüze bakacağız lakin çok sıkıntılı oldu. kredi artmadı, puan düştü, sıralama düştü. t1 mirotic, t2 evans kaptanlığı 1. haftaya benzer bir felaketi beraberinde getirdi.

önümüzdeki hafta için bol şans herkese.